CESTOVÁNÍ

Info o zemích

TravelInfo

BALKÁN 2011
(5. Priština)

14.9.11 Budva - Podgorica

Pozdě večer nám jede autobus do kosovské Přištiny, tak necháme na pokoji bágly a jdeme se vespolek plácnout na pláž za Budvou s výhledem na její věž. V Podgorici jsme obešli okolní paneláky kol nádraží (moc jiného tam stejně není) a mohl jsem si zavzpomínat na zdejší židle, na kterých jsem před těmi 12 lety trávil noc před odjezdem do, občanskou válkou zmožené, Albánie. Ale dnes ani to Kosovo nemá nejlepší pověst, kor pro Míšu. Následovala tedy přeměna modelky v muslimskou otrhanou vesničanku a později i v osmnáctiletého puberťáka, což by albánskokosovské chlípníky snad mohlo odradit.

Busy do Prištiny jedou dva, jeden v 22:30, druhý v 23. Oba ale vyjíždí z pobřežní Ulcinje a sem přijedou už nacpané a na místenku se nehraje. Míša ještě urvala poslední sedačku a na mě zbyla ulička v minibusu. A taková ulička v minibusu má tak 30 centimetrů, což asi nebude ideální celonoční jízda. Á.... nebyla.

15.9.11 Priština

Měl jsem snad i několik chvil spánku. Postupem času jsem se tak zaklínil mezi sedačky, že ani zákruty už moc nepřiměly tělo v putování po zadní části mikrobusu. Na prištinský autobusák jsme dojeli ještě za tmy. Přesouváme se do rozlehlejší nádražní haly, kde počkáme do kuropění v kavárně (kafe 0.5€). Oficiální měna albánské části Kosova je také euro.

Kosovo

Priština
Pěší vstup do Prištiny z busáku

Kosovo

Priština
Prištinská ranní poezie

Kosovo

Priština
Kolem Národní knihovny

Kosovo

Priština
Dál a dál

Při rozbřesku jsme vyrazili po svých do 3 kilometry vzdáleného centra kolem sdrátovaného paláce Národní knihovny. Priština potvrdila pověst panelákova, který většinou nejdou pod 10 pater. V centru ale zůstalo dost původních baráků. Zde stoupáme k památníku prvního prezidenta, kolem nějž by měl být dle lonelyho hostel. Ale ještě předtím nás zlákal dobře vypadající hotel Lyon naproti planině pod památníkem. O relacích ponětí nemáme, ale mírně ukecaných 30 za slušný pokoj se snídaní a balkonem se vzalo. Kor, když tohle bude na cestě naše rozloučení s postelovým spaním. Ze střechy, ještě stále ne úplně dostavěného hotelu, fotíme panoramata Prištiny, která táhne svůj červenotaškový povlak až ke kopcovitým či betonovým obzorům.

Po mírném relaxu vyrážíme do města. Na planině jsou hroby bojovníků UCK (Kosovská osvobozenecká armáda - dle Albánců odbojoví hrdinové, dle Srbů teroristé). Pravděpodobně hned za naším hotelem byla srbská čtvrť, protože je povětšinou vypálená, pobořená a zpustlost z ní čiší každým coulem. Konečně se Míša dostává do svého živlu a občas se pro fotky nakýblujeme i do života místních skupinek.

Kosovo

Priština
Výhledy z hotelu

Kosovo

Priština
Čtvrť za hotelem

Kosovo

Priština
Mešita nějakého názvu

Kosovo

Priština
Bulvár Billa Clintona

Po rozkopaných a rozestavěných oblastech v širším centru se dostáváme na hlavní třídu Matky Terezy, kde kypí městský život. Spousta živých restauračních zahrádek nás zlákalo na žvanec a během dne párkrát na pivo. Dostáváme se k hlavní mešitě, kde nás jeden provede po útrobách a "pozve" na popolední modlitbu. V prvním patře je sektor pro ženy s pěkným výhledem na suterén s občasným dějem. V jednu se mešita zaplňuje do posledního místa. Míša je na balkónu, já tak nějak doufal, že se zašiju někam do ústraní. To se nepovedlo, tak musím pěkně s davem za hlaholení Allah Akbar provést řádnou rozcvičku v klečení a vstávání. Míša nahoře byla úplně sama, ale když se odvážila sejít dávno po konci, kdy ještě v mešitě byli nějací chlapi, tak schytala dost pohrdlivého vyhánění.

Nazuli jsme botky a šli se ztratit do velkého trhu, kterému kralovaly pytle s paprikou a cigaretami. Vykšeftovali jsme nějaké cetky a vyrazili po bulváru Billa Clintona, který zde pod monumentální panelákovou zástavbou má fešnou sochu. Po amerických generálech a prezidentech osvoboditelích tady v Kosovu vůbec mají pojmenovánu nejednu ulici. O fous dál už ale focení nějakého paneláku vzbudilo pozornost pořádkových sil. Do soumraku fotí Míša ještě ve vypálené čtvrti a já už spíše uždibuju sladkosti a nanuky z krámů a pomalu zmírám únavou.

Kosovo

Priština
Sunsetovka nad hotelem Lyon

Kosovo

Priština
Prištinské busiště