CESTOVÁNÍ

Info o zemích

TravelInfo

BALKÁN 2011
(6. Skopje, Beograd, Budapest)

16.9.11 Skopje

Po snídani nám z hotelu zavolali taxík, takže cesta zpět na nádraží byla o něco příjemnější (3€). Busů do Skopje jede vcelku dost. Samozřejmě mnohem jednodušší by bylo jet přímo do Bělehradu, ale to ještě furt přes srbsko-kosovskou hranici asi nejde, neboť Srbsko tenhle stát neuznává a asi ještě hodně dlouho nebude. Kosovská krajina vypadá dost bezútěšně. Roviny jsou vypálené od slunce do žlutě, mezitím spousta torz staveb, občas zpustlá továrna a prašné ulice několika městeček.

Kosovo

Kosovo
Hlavní obrázek z cesty kosovským venkovem

Makedonie

Skopje
Skopje

Po třetí jsme na vlakobusišti ve Skopje. Na cestu dále vyhrává vlak (proč, to nevím - ale jestli byla nějaká šance na bus, tak vlak nebyla dobrá volba). Odjezd je někdy po desáté v noci a za kuropění bychom měli být v Bělehradu. Vyměníme pár místních denárů, ve stánku před nádražím dám svůj tradiční gigaburger a vyrážíme podél řeky k nedalekému centru.

Tady nás strhává jásající dav ověšený makedonskými vlajkami. Nakonec nás dovede ulicemi plnými zaplněnými restauracemi na ploščaď Saši Makedonského, kterému tady nedávno vztyčili velikou sochu, čímž opět pěkně podráždili Řeky, kteří stále nemůžou přijít Makedoncům na jméno. Nakonec se z té slávy vyvinul na velkoplošné obrazovce právě začínající basketbalový zápas v semifinále Mistrovství Evropy se Španěly. Na náměstí byla slušná várka desetitisíců vlajek. Jen ten Míšin nápad dostat se mi na ramena pro fotky svrchu byl davem odměňován údery do zad. První půlku se ještě Makedonci vcelku drželi, ale nakonec dostali klepec, který jsme už ale jen slyšeli podle ochabující nálady za řekou, bó jsme po mostu zamířili do staré turecké čtvrti, která je nyní obestavována betonovými monstry v antickém stylu. Stará čtvrť si zachová svůj styl zašlých časů křivolakých uliček a malých mešit. Zapadli jsme do cukrárny a prožrali všechny denáry za zákusky a zmrzliny až do noci, kdy jsme vyrazili na vlak.

Makedonie

Skopje
Basketbal na ploščadi Alexandra Velikého

Makedonie

Skopje
Saša shlíží v žule osobně

Makedonie

Skopje
Stará turecká čtvrť

Makedonie

Skopje
Skopje

Kupé nočního vlaku jsme zabrali pěkně pro sebe. To nám ale vydrželo jen kus za srbskou hranici, kde k nám nastoupila trojice Cikánů, kteří jeli až do Bělehradu a jejichž jediným zavazadlem byla jedna tahací harmonika. Ale brzy jsme byli velmi rádi, že v kupé nejsme sami, protože vlak ovládla skupina ožralých mladíků, kteří porůznu vnikali do kupé a řádili po celém vlaku. Tím skončily mé drobné pokusy o spánek, ale až na tašku se sušenkami jsem ubránil všechno.

17.9.11 Bělehrad - Budapest

Do Bělehradu jsme přijeli asi s tříhodinovým zpožděním a další hodinu jsme jen tak popojížděli po předměstí. Tím jsme přišli jak o prohlídku Bělehradu, tak o ideální spoj do Budapešti, na který by tam hned navazovala Praha. Ale po této noci stejně nebyla moc síla na Bělehrad, tak vcelku rychle pokračujeme za 15€ dalším vlakem.

Ten už byl vcelku v pohodě, i když narvaný k prasknutí. Dokonce jsme i něco dospali. Mezitím přátelé na telefonu zjistili busy z Budapešti, kterých jede k nám překvapivě dost. Žlubusy Student Agency jsou tradičně vyprodány, ale předpůlnoční možnosti zůstávají stále dvě. Jedou odněkud ze zastávky u autobusáku Népsiblablá, kam dojedeme metrem. Zastávka někde u stadiónu moc označená není, ale je to ono. V záloze je pak Eurolines o něco později přímo z autobusáku naproti přes křižovatku. Času máme do odjezdu ještě dost, tak razíme ulicí někam do restaurace na žvanec. V buse zaplatíme 20 eur a frčíme dom, kde při ranním úsvitu akorát dorážíme na Florenc.

Trip to byl fajn. Konečně se také regulérně navštivala nezávislá Bosna a Hercegovina. Někdy není úplně od věci nemít nic naplánované. Úplná lowcost cesta to ale taky nebyla, i když to tak vypadá. Nějak moc jsme toho prožrali a také každý ten spoj po 15-20 eurech slušně naskáče. Škoda, že neuvažování s autem zůstalo z původního rumunského plánu, protože v těhle končinách při nakonec zrealizované trase by se vcelku v pohodě dalo vše projet.