CESTOVÁNÍ

Info o zemích

TravelInfo

Rio de Janeiro 1999
2 - První kroky v Riu

13. 2. První kroky v Riu: Flamengo - Gloria - Leme

Jdeme kolem zátoky až na pláž Flamengo (pláže jsou pojmenovaný podle čtvrtí k nímž patří). V půl devátý skáču do vod zátoky Baía de Guanabara. lebedím si na pláži z bílého jemného písečku, kochám se výhledem na Cukrovou homoli a další pahorky. Úpně nejvýš se tyčí kopec Corcovado se sochou Krista.

Rio de Janeiro

Flamengo
První smočení ve vlnkách Atlantiku

Pak hledáme ho(s)tel. Procházíme přes parky obklopující pláž s nejrůznější flórou a bohužel i s nejrůznější faunou. Jdeme přes starší čtvrť Gloria, která se evidentně od dob, kdy to tady patřilo Portugalcům moc nezměnila. Hotel nacházíme na druhý pokus (ten první byl tak za 40 realů, i když zase vypadal docela slušně, koneckonců tam bydlel i ten týpek z dokumentů Lonely Planet). Je to "skvostná" stavba nesoucí název Hostel Benjamin, ale byl kousek od centra i od moře a vedle stanice metra Gloria, takže co. Byly to kobky za 8 realů (160 Kč) na osobu a noc. Minimální délka pobytu byla teda na 5 nocí, ale Manuel to domluvil na 3 noci za 30 realů. To bude stačit ažaž. Zařízení kobky, samozřejmě bez oken, o rozměrů 2 krát 2 metry ve 4 patře, se skládalo ze tří kusů dřeva - "postel", "stůl" a "skříň".

Rio de Janeiro

Gloria
Kostelík ve čtvrti Gloria

Rio de Janeiro

Hostel Benjamin
Pokojík v hostelu

Po "ubytování" nemůžeme zamířit nikam jinam než na nejslavnější pláž světa Copacabanu. Jdeme pěšo asi 10 kilometrů a nožky si brouzdáme po zlatavých plážích Flamenga a Botafoga (to je asi ta nejšpinavější z hlavních rioských pláží). Je 35 stupňů ve stínu, ale vzhledem k tomu, že stín tady skoro není (slunce je skoro nad palicí), je tak padesát. Cestou spořádám nějaký žraso a ledovou dvoulitrovou kolu za necelý dva realy (40 Kč). Procházíme jedním z mnoha tunelů, jimiž je Rio protkáno a otevírá se pohled na širý Atlantik. V Leme (čtvrť přímo sousedící s Copacabanou) měním ještě 40 dolarů při kurzu 1.60 v široko daleko jediný směnárně a míříme na pláž.

Ceny jsou tady podobný jako u nás. Vzhledem k tomu, že jsem se pohyboval hlavně v turističtějších místech, dá se čekat, že mimo Rio budou ceny výrazně nižší (stejný jídlo padesát kilometrů na východě stálo polovinu). Ale i tak se dá bohatě najíst v místních restauracích za 4 realy (80 Kč), ať už je to mekáč nebo místní rybí a jiné pochutiny. Pití se dá sehnat všude, voda vyjde na půl realu, limonáda něco kolem realu. Všude se ochomítají různé živly nabízející vychlazený plechovky coca-coly či místního piva Skol po realu (20 Kč). Po městě jezdí autobusy jako naše městská za 0.80 realu (16 Kč). Kdyby tady byl člověk dlouho, možná by se vyplatila i koupě auta, protože benzín je tu do realu (0,70 - 0,80) a u silnice jsem občas viděl stát auta s prodejní cedulkou. VW brouk, kterých je tady nejvíc, stál 600 realů (12000 Kč).

Pláže Rio de Janeira