CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Rio de Janeiro 1999
4. Karneval a Sambadrom

14. 2. Samba de Janeiro - karneval - Sambadromo

Byla neděle, což je čas pro hlavní část přehlídek škol samby na Sambadromu. Sambadrom je dlouhá ulice v centru obklopená tribunami, kde se každá škola promenáduje třičtvrtě hodiny před milióny diváků v hledišti a u obrazovek. Vyjeli jsme metrem, v němž bylo dost lidí v nejrůznějších maskách. Často se opakovaly podobné motivy ve stylu jednotlivých škol. Ale jinak kdokoli mohl na sebe hodit cokoliv (nebo taky nic, ale to si nechávají hlavně na pondělní párty). Celé metro pělo a kroutilo se v brazilských rytmech.

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro - karneval
Tady to docela jede (av. Rio Branco)

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro - karneval
a tady ještě víc (av. Presidente Vargas)

Vystoupili jsme na třídě prezidenta Vargase, což bylo místo, kde to nejvíc jelo. Po výlezu z metra mi akorát došel film. Další je už jenom stovka, takže ty fotky budou asi vypadat. Stejně mám akorát vypůjčený automat (thanx to Moris). Všude stálo cosi, co u nás bývávalo nazýváno alegorickými vozy. Akorát, že desetkrát větší a stokrát hezčí a barevnější. Na vrcholku vozů se producíruje vždycky nějaká ta celebrita, kterou si uloví, a kolem vozu křepčí v kostýmech stovky tanečníků. Procházíme s Manuelem ulicí. Všude obrovský štrúdl juchajících lidí směřujících ze všech stran k Sambadromu, prdají dělobuchy a nepřetržitě prskají malé i velké ohňostroje.

Dotlačili jsme se k Sambadromu, kam je zadarmo vstup zapovězen (někdy). Od vstupu nás dělí akorát potok (stoka). Jdeme po druhé straně mezi stovkami čumilů. Obcházíme Sambadrom okolními uličkami, kde ti chudší prožívaj karneval u televize. Celé dva dny jedou přímé přenosy z karnevalů po celé Brazílii (a nejvíc samo z Ria). Tyhle chudinské uličky vypadaly skvěle, ještě že byl ten karneval a všude kolem tak živo. Jinak se sem asi moc lidí neodváží. Nabízeli nám vstupenky na Sambadrom. 50 realů bylo docela dost, kor když ty dvě vstupenky měly stejné číslo. Ono ale tam už je to asi vysloveně pro sambašmekry.

Vzadu, kde odjížděly vozy a odcházeli tanečníci s vidinou dalšího zviditelnění až za rok, čekali lovci autogramů a svršků (spodků) celebrit, po kterých se občas vrhli. Vozy byly evidentně na jedno použití, protože jeden z nich se přímo přede mnou rozpadl, když se mu polámalo kolečko. Dál jsme obcházeli Sambadrom (docela štreka). Z druhé strany je dálniční nájezd, odkud bylo víceméně v pohodě vidět. Po chvilce jsem obsadil i první řadu, takže jsem toho viděl dost. To se nedá říci o fotkách, kterým foťák s tím automatickým vzdalováním zrovna nepomohl. Ochutnal jsem místní pivčo Skol v plechu od prodavače, který s neuvěřitelně příšerným ječákem vyřvával "Skol, Skol". Stálo real a byl to pěkný patok. Dál jsem dal radši přednost coca-cole (ledová plechovka taky za real a prckové, kteří ji prodávaj se najdou kdykoliv a kdekoliv) a brazilským pochoutkám vesměs rostlinného původu (doufám).

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro - karneval
Sambadrom zepředu

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro - karneval
Pomalé šourání z reje

Vychutnával jsem si tento uskutečněný sen až do ranních hodin. Ostatní však končit rozhodně nehodlali - jede se celé dva dny (+ něco navíc) nonstop. Manuel šel už na kutě a já se taky pomalu šoural nočními ulicemi zpět do kobky. Tam měli zamčeno. Naštěstí po deseti minutách jsem probudil "hlídače" a vítězoslavně jsem ulehl mezi šváby.