CESTOVÁNÍ

Info o zemích

TravelInfo

Makedonie & Kosovo 2007

(10. - Kosovo, Makedonie, Srbsko, Maďarsko)

19.9. Mitrovica - Priština - Skopje - Niš - Bělehrad

Po probuzení následovaly přesuny a v následujících 24 hodinách jsme pobyli ve 4 státech. Ještě jsme pokecali s hoteliérem a řidičem a drandili do Prištiny. Autobusák je dost stranou, a le že jsme toto město nepoznali blíže, nás asi moc mrzet nemusí. Dle průvodce je to "velké skladiště" a dva dny poté tu zas bouchla bombička. Hranice do Makedonie byly bez problémů. Zůstalo nám celých 20 eur, naštěstí karta něco vydyndala z bankomatu a za 1100 makedonských dinárů jsme měli lístek na nejbližší a nejcourákovatější bus do Bělehradu (jinak spíš jsou za 1500, jezdí na noc a trvá to tak 8-10 hodin). Nabrali jsme trochu žvance do břicha i batohu. Při nástupu si na nás srbský řidič pěkně zanadává, že všichni Češi jsou zloději, když chceme zpátky dináry za stovku a ono to stojí jen 30. Jojo, my jsme ale svině.

Tímto spojem jsme získali poznávačku po jihosrbských městech, protože vymetávme každou díru. A nakonec nás přes svoji přímost vyhazují v Niši. Pokračujeme v šest a před desátou jsme v nočním Bělehradě. Do Budapeště jezdí jen dva vlaky, jeden po desáté večer a druhý ráno. Sic jsme chtěli strávit den v Bělehradě, ale tahle noc by nebyla krátká, Srbové nás naprdli už dostatečně a máme ještě asi 25 minut na odjezd nočního vlaku. Kašlem na bělohradníky, přeběhnem na nádraží, v zmatečné rychlosti kupujeme lístky inzerovaných za 15 eur. Ale za eura koupit nejdou, musíme do směnárny, tady bába protivná nemění menší eura, ale před dojením bankomatu nás zachraňuje nález pětidolarovky, která narozdíl od pětieurovky babu obměkčuje. Stejně to mělo půlhodiny zpoždění, tak jsem ještě okoukl náměstí. No krása, no. Hlavně že kupé jsme měli samotní, tak jsme se královsky vychrupli.

Výdaje: 41 €
nocování: - (vlak do Budapešti)
doprava: 39 € (bus Mitrovica-Skopje 6€, bus Skopje-Niš-Bělehrad 1100 mak.DIN, vlak Bělehrad-Budapešt 1230 jug.DIN/15 €)
jídlo: 2 € (sůši 20+15 mDIN, cola 50 mDIN, golemtoast 50 mDIN, sůši a oříšky 100 jDIN)

20.9. Budapešt - Praha

V Pešti jsme v pět. Město teprve ožívá, jen bezdomovci dodávají nádraží určitý puls. Obkresluju mapy, nějak se probíráme a s kuropěním vyrážíme pěšo podél hřbitovů na autobusové nádraží v jihovýchodní části města. Odsud, respektive ze zatáčky naproti planetáriu, mají odjíždět busy Student Agency (přímý spoj do Prahy jezdí ráno a večer za 550 kaček). Z nádraží pak ještě místní společnost jezdí v noci za 4950 forintů, což je skoro to samý a proto se taky Jančura asi musel z nádraží pakovat. Přežíváme ráno na nádraží do příjezdu žluťáka. Je tu nějak moc lidí a řidiči nemají žádný prodejní systém, aby mohli lístek. Tak maximálně do Bratislavy. Jinak nám dali adresu cestovky zaměřené na Československo s česky mluvící majitelkou, kde lístky prodávají. Je nedaleko centra, kousek u tržnice a metra a po dalších bojích s bankomaty jsme získali poslední dva lístky.

Budapešť

Budapešť
Etnografické muzeum

Budapešť

Budapešť
Řetězový most

Prošli jsme všechny hlavní atrakce ve spárech Maďarů, doplnil místa, která jsme před lety s Pavlou nestihl. Konečně teda i k parlamentu, kolem kterého v parcích je pár pěkných kartonových dač bezdomovců. No a večer se jelo do Prahy, kam se přijelo bohužel přesně načas, který byl přesně stejný, jako čas odjezdu posledního autobusu na Mělník z nádraží o několik kilometrů vedle. Takže tentokrát mě čekají spáry horší a přes předchozí telefonickou domluvu jsem se dlouho dobýval do jednoho bytu na Vinohradech. Po probuzení celého baráku se i Ayssan uráčil probrat a vpustit mě na koberec. Takže aspoň jednou ta karimatka našla svůj smysl.

Budapešť

Budapešť
Maďarský Parlament

Budapešť

Budapešť
No a ještě od nábřeží

Budapešť

Budapešť
Památník na židovský pogrom

Výdaje: 25 €
nocování: - (Ayssanův skwot)
doprava: 4710 HUF (bus Budapešt-Praha od StudentAgency 5000 HUF, -15% na ISIC; lístky na metro 2*230)
jídlo: 1500 HUF (klobásy 600 za kg, nějaký pečivo, pití, ovoce.. nevím, zápisky skončily ve Skopje)

21.9. A finiš

Dramatickou cestu metrem a busem dom už rozebírat nebudu. Takže na rok zase sbohem Balkáne. Fajn cesta s trochu hektičtějším závěrem. V podstatě by bylo nejjednodušší mít z té Soluně (případně Sofie) letenku zase zpátky, protože z původních prohlídek měst na cestě mezi Kosovem a Prahou, až na Budapešt, nakonec nic nezbylo. Bylo by to rychlejší a levnější. No nic, až na ty Srby super. Celkem 13 dní v klídečku a teplíčku v sedmi (+2) státech vykoštovalo 7 tisíc.