CESTOVÁNÍ

Info o zemích

TravelInfo

RUMUNSKO & MOLDÁVIE
(3. pohoří Bucegi)

9.9.2009: Brašov - Busteni

Ráno máme nádherný počas, projdeme Brašov, udělám pár slunečných fotek a koupím mapu pohoří Bucegi (1:50000, 8 lei). Hory byly přece jen hlavní cíl cesty. Ale teď mám jiný důležitější. Naši cukrárnu. Vláčíme se s plnou polní a po vyžrání vitríny můžeme konečně na vlak.

Zastávka Busteni je 37 kilometrů odtud, které po hodince a půl hravě překonáváme. Ve vlaku potkáváme jedinou žebračku za celé Rumunsko i s nezbytným dítětem v šátku. Město je uprostřed hor. Ty vyšší se zovou Busteni s nejvyšší horou Omul (2505 m). Přímo nad městem z výšky dvou a čtvrt kilometrů se tyčí ohromný kříž. To zítra.

Ubytování nebylo zas tak při ruce. Cílový hotel byl dávno vyhořelý. Vedle je jeden navoněný pension. Ale navoněnost zatím není uměrná cenám a po drobném usmlouvání máme luxusní pokojík za 70 lei.

Kolem města je pár tras. Se značením problém moc není, znaky jsou malovány hodně často, jen směrovky se nekonají. Teď jdeme jen k vodopádu Urlatoarea. Už kousek za městem jsou varování před medvědy. Procházka je víceméně po vrstevnicových pohodlných cestách pěkným listnatým lesem. Jen z toho vodopádu se stala malá vodní elektrárna a z potoku dál zbylo jen vyschlé dno a všude kolem si dál voda drandí v železných rourách. Pokračujeme přes lávku do vesnice Tapului a obhlídneme pár kostelíků.

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Městečko Busteni, pension a vzadu pohoří Bucegi

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Protější kopečky

Zpátky jdeme po hlavní silnici přes dřevěný most, ve kterém je jediná dírka přesně nastavená na Davidův krok, který do ní neomylně padá a noha mu vlaje ve vzduchoprázdnu nad řekou. Pro jistotu mu ta ďura řádně sevřela nohu. Ideální před zítřejší královskou etapou cesty. Večer něco ďobneme v pensionu (nic moc) a užijeme si luxusu televize s Jen počkej, reality show Naser svýho tátu a Kriminálkou Anděl.

Noc: pension Vila Oti Dor 70 lei/pokoj
Doprava: vlak Brašov - Busteni 3.90, Brašovská mhd 1.5. Mapa Bucegi 8. Celkem: 60 lei (360 Kč)

10.9.2009: Pohoří Busteni - Babele - Omul

Před dávnými nápady na několikadenní přechod hor zvítězila pohodlnost, nedostatek času a Moldávie. Dnešní den měl být tak hlavním horským dnem. Ještě to bylo vymyšleno tak geniálně, že úvodní výstup výškového půldruhého kilometru se měl zdolat lanovkou a pak po hřebeni až na Omul a dolů dalším údolím. Takže ráno byla pohodička a dost času. Lanovka samozřejmě nejela. Prej vítr. No, ono to tak v horách bývá, ale jestli tenhle byl nějak mimořádný, tak to nemůže jezdit nikdy. No smůla, pešky je to na čtyřhodinový výšlap. A hlavně, ta naplánovaná trasa se nemůže dát za světla. Ale zkrátit se to nedá, jedině snad ten kříž a to neudělám a stejnou cestou zpátky rozhodně nepůjdu.

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Soutěskou Jupitor up

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Pod vrchem s chatou Caraiman (2025m)

O chvíli pozdějc se noříme do soutěsky a nad zurčící řekou stoupáme vzhůru. Člověka celou cestu vidno nebylo, medvěda taky ne, jen pár kamzíků. Počas nebyl špatný, výhled v pohodě, ale jasno se bohužel pro kýčovité fotečky taky nekonalo. Davidova noha byla víceméně v pohodě, nicméně když začal významně ztrácet tempo, psychicky jsem ho radši drtil, aby si to rozmyslel, mohl to svést na zranění a vrátit se se ctí dolů. Sesuv půdy, při němž před námi zmizela cesta, byl tak ideální na otočku. Já mu zabavuju dvě tatranky a pokračuju dál sám, což se teda jako nemá, že.

Úvodní dvoutisícová stěna je na dohled, jen ještě přehopsat párset skal. Akorát mě míjí vysoko nad hlavou kabinka lanovky v důsledku čehož poučím soutěsku o moderních českých slovech. Nahoře už stromy zmizely a zůstává svěží zelená travička mezi bílými skálami, což při prosvícení od slunce vypadá fantasticky. Vydrápání k zavřené chatě Caraiman (2025) s výhledem do údolí trvalo slušné dvě hodinky. Dál se pokračuje skoro po rovince ke konečné lanovky chatě Babele, u níž je pár profláklých kamenných útvarů, které se staly symbolem pohoří.

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Šutriska u chaty Babele (2200m)

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Hřebeny

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Monument Eroilor

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Aspoň někdo se tady nažere

Ale jinak se taky chtělo jít k tomu ohromnému kříži, který ale byl přesně na opačnou stranu. No, blbý. Takže oboje, nejdřív Babele kolem horské bystřiny a horské skalnaté planině a pak vedlejší cestou skoro stejnou cestou zpátky ke kříži, kde už brutálně fičel vichr a tak nějak byla snad i zima. Ale ty panoramata. Z druhé strany sem dorazilo, respektive se nechalo dovést auty, i pár turistů.

Přes další kopečky, stezky po svazích, jednu neplánovanou zacházkou k vedlejší hoře a pomalé plížení kolem vlka pochutnávajícím si na čerstvé ovečce dolezu až na horu Omul s jeho 2507 metry. Pod skálou je tu chatka, kde ale žádný dlabanec nečeká. No, mám tatranky. Serpentinový sestup vypadal drsně. Přesně to pravé pro moje koleno, tak aspoň zabavuju hůl opřenou o futro chatky. Chci se nechat vyfotit od jediných turistů široko daleko, ale jaksi si rodinka vstupuje do záběru se mnou. Samofotky vypadají tradičně zrůdně, tak radši dolů.

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Hřeben Creasta Morarului

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Pod Omulem (2507m)

Párset metrů šupem ze skály do ledovcového kotle s jednou salaší, jedním pastevcem a pěti naprdlými psy. Pomalu zapadá slunce a dál se šinu údolím podél řeky, nějaké úseky ve skalách a zanořuju se do hlubokých lesů. Jde to teda určitě líp než nahoru. Jen si nedat přes držku. O pár minut později si podlamuju koleno, díky holi udělám luxusní piruetku a můžu rozdejchávat to brutální křupnutí kolena. Další postup se řádně zpomalil, což je přesně to, co čék potřebuje s tmou na krku uprostřed lesů s medvědy.

Dálka to ještě je slušná, ale akorát při definitivním pádu tmy před osmou večer vidím silnici i studánku. Jsem zachráněn, jen ještě dobelhat tak 8 kilometrů k hotelu. Tam padnu do vany o dvě hodiny pozdějc. Drsná cesta, ale výborná.

Noc: pension Vila Oti Dor 70 lei za pokoj
Žraso: miňonky 2, sůši 0.5, voda 3
Celkem: 40 lei (250 Kč)