CESTOVÁNÍ

Info o zemích

TravelInfo

RUMUNSKO & MOLDÁVIE
(5. Kišiněv)

13.9.2009: Constanta - Galati

Při úsvitu ještě mořská cachtačka, špacír po pláži a poslání mořského pozdravu do domoviny. Městskou sjedeme na constantský autobusák, odkud akorát odjíždí mikrobus na hranice do Galati. Už komplet vyprodanej, takže musíme pár hodin čekat na další. Sssss. V Galati nás vítají smradlavé fabriky. Žádný autobusák se nekoná, prý žádné autobusy na hranice ani do Kišiněva nejezdí. Naštěstí s námi jede Moldavan Vasil, který nás aspoň protáhne za hranice na blízkém přechodu v cípu mezi Ukrajinou. Jinak je hlavní přechod trochu někde jinde.

Nejdřív nás Vasil zavede někam na výpadovku, kde jako budeme stopovat taxíky. Rovná silnice se táhne do pustin a navozuje pocit z konce světa. Dešťová průtrž nás zahání do hospody, kde si trochu připijeme na družbu. K tomu se přidává notoricky přiožralý číšník, něco na oučet podniku, něco na náš, tak je to takové fajné rozloučení s Rumunskem, které při této příležitosti zakončím pravdivým výrokem dotyčného číšníka "Romania is very, very...eeee, Moldavia is nice very".

Po dešti stopneme auto na těch deset kilometrů k hranici. Vcelku nějak projdeme. Jen kdyby se těm několika půllitrům z hospody nechtělo zase na světlo boží a protože čekací doby nejsou slavnou disciplínou místních celnic, zdrhám do houští pohraničních minových polí. David drží a lituje, protože následuje ještě jedna celnice. Nám prej by mohl nějak z nějaké křižovatky jet nějaký autobus z Oděsy nějak do Kišiněva nějak kolem deset večer až půlnoci.

Moldávie

Moldávie
Vítězný oblouk a Vládní barák

Moldávie

Moldávie
Víceméně centrum Kišiněva

Tma na krku, na chvíli zalezeme do jakési restaurace, získáme moldavské lei (100 eur = 1613 moldavských lei, takže 1 lei je korunu a půl a fous). Další hodiny se válíme na rantlu u benzínky a další hodiny přes půlnoc čekáme, z jakéže strany křižovatky dorazí nějaký autobus. Nikdo nikde, tma jak v pytli, neznámá trasa průjezdu busu včetně neznámé hodiny je fakt ideální.

Noc: rumunsko-moldavské hranice a minibus
Doprava: taxi Galati - hranice 10, minibus Constanca - Galati 35, minibus Mamaia - Constanta 2
Celkem: 60 lei

14.9.2009: Kišiněv

Nakonec přijede nějaký minibus, v něm si zlikvidujeme tělo, jak po hodině s kosmodiskem. Projíždíme Gagauzií s turkickým obyvatelstvem, která si taky zahrála v devadesátých letech na samostatnost. Tady to ještě kucí moldavský zpacifikovali, ale druhý, zadněsterský, vřed jim pučí dál.

V Kišiněvě nás vyhazují za hluboké tmy někde u centra (hlavní dva busáky jsou aspoň pět kilometrů za městem). Čekáme vleže na zastávce na světlo. Hlavní silnice jsou naddimenzovány na průjezd deseti tanků vedle sebe, přechody neexistují a podchody jsou zavřené. U nádraží by se našel hotel za třicet eur po drobné slevičce, ale tak zkusíme něco v centru. Dva bloky za hlavním náměstí je hotel Zarea v sovětském stylu s pokojem s koupelnou na chodbě za 270 moldavských babek (17 eur). A stačíme ještě něco dochrupnout.

Moldávie

Moldávie
Ortodoxní katedrála

Moldávie

Moldávie
Stefan cel Mare

Kišiněv není úplně nejmenší město, hlavní Katedrální lesonáměstí je pěkně upravené, dost velké, kolem pár staveb s malým Vítězným obloukem, katedrálou, palácem sovětů, sochou svatého Stefana (hlavní postavička země, která se probojovala i na všechny bankovky).

Moldávie

Moldávie
Ulice Kišiněva o blok vedle hlavní třídy

Moldávie

Moldávie
Jedne z mnoha kišiněvský parků

Dáváme rozchod, prolezu příjemné Národní historické a archeologické muzeum, pod širým nebem, pak open-air vojenské muzeum (jinde by se řekl šroťák). Dávné mrtvo je nejen na fešném hřbitově s pár kaplemi z různých náboženství, ale i na rozpadlém stadionu Republiky. Kromě hlavní ulice ty další už vypadají značně vesnicky. Panelákov dává městský šmrnc městu až dva kilometry od centra za ulicí Ismail. Kousek za lesonáměstím mizíme v útrobách internetu a vedlejší fešné restauraci.

Noc: hotel Zarea 270 ML za pokoj
Doprava: minibus hranice - Kišiněv 80 ML
Ostatní: Vstup Muzeum historie 10 ML, internet 7 ML/hod. Celkem 300 ML. 1 moldavský lei = 1.55 Kč.
Odkazy: www.moldavskarepublika.cz - český turistický portál o Moldávii a Podněstří