CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Venezuela 2002 - Andy & Karibik

Merida

Autobus byl opravdu pohodlný - široké měkké sedačky, u nás nevídané, fůra místa pro nožky, dobrá spací poloha. Klima však bylo chladné a nebylo vidět dopředu na cestu, jelikož všechny velké busy mají přepážkou odděleného řidiče (a s ním ještě pana závozníka, pokladníka a naháněče v jedné osobě). Jelo se přes noc, takže nebylo stejně skoro nic vidět. Až před příjezdem, před sedmou ranní, se rozednilo na vyprahlo, kaktusy, skaliska a horyska kolem. Ráz krajiny je zde velmi rozličný, a takhle to tu vyhlíží jen na méně místech. Opravdu bylo zajímavé, jak se na místech našich cest dokázala příroda radikálně měnit, někdy kilometr od kilometru.

Z méridského terminálu stojí bus do centra tak mezi 1 a 5 stovkama. Opět podle toho, jak je čék schopen se domluvit. Já oplývám 12 lekcemi španělštiny ve škole, Míra 10 samostudiem. Tedy nic moc konverzačka... Mérida je poměrně velké město - 300 tisíc obyvatel. U nás jsou ale taková města jaksi městštější... Byla taková spíše maloměstská, příjemná a přívětivá. Relativně - pořád jsme byli cizinci, co neumějí moc španělsky a bojí se "banditos". Prý je universitní město, což bylo znát na poměru mladých. Města jsou tam obecně taková rozlezlá a "nízká".

Hotely jsme brali ty relativně nejlevnější, ale ne zas bleší chlívky, na které se také dalo narazit. Slečna recepční v jednom dražším nám doporučila posadu (místní označení skrovnějších ubytovacích kapacit) Italia. Jevila se dobrá - cena 4000 chlap, noc, hajzl a sprcha, takže jsme zůstali.

Venezuela - Merida

Merida
Mérida - posada Italia a "Big Ben cover kostel"

Venezuela - Merida

Merida
Mérida - štráda pod naší posadou...

Večer jsme vyrazili skouknout město a lanovku, co nás další den poveze do hor. U ní jsme se na něco ptali místních hombres, měli v autech moc moc piva, popovídali jsme si dlouze, nic moc kloudnýho z nás, chudáci, nevyrazili, ale vypili jsme jim tři lahvičky (0.22 litru) piva Polaru, který jsme zrovna chtěli někde ochutnat. Říká se o něm, že je moc dobrý a byla to pravda. Polar je všudypřítomný opravdu masivně.

V noci, než jsme usnuli, město hlasitě žilo - pořád alarmy, výbuchy, vřískot, rachot aut, což nás celkem vytáčelo. Naštěstí na noc "vypínali" blízký kostel, který jinak furt zvoní. Každou čtvrthodinu bimbne a v celou zahraje coververzi britského Bigbenu. Druhý den ráno jsme se v klídku sbalili a pořádně najedli do zásoby, dali do úschovy na recepci jeden bágl, do kterého jsme sesypali věci, co by na výletě jen tížily a šli k lanovce.

Další vyprávění bude silně ovlivněno mou delší, lenostní, pauzou. Hodně věcí se už vyčoudilo, něco dodá ještě velký mozek Míra, ale už bych tomu dál raději, být vámi, nevěřil, chce to zkrátka ověřit přímo na místě. He he.