AKCIE

Akciové investování

Nástroje

Fondy

Komentáře a slovníky


Akcie, burzy & investování

Akcie Burza PX50 0 Změna {value}% ČEZ 0 Kč Změna {value}% ERSTE 0 Kč Změna {value}% KOMERČNÍ BANKA 0 Kč Změna {value}% PEGAS 0 Kč Změna {value}% PHILIP MORRIS ČR 0 Kč Změna {value}% TELEFÓNICA C.R. 0 Kč Změna {value}% VIG 0 Kč Změna {value}%

25. 7. 22 - Spořící úroky

Po dlouhé době se zvedly trochu úroky spořících účtů. Nicméně na to, že banky peníze mohou rovnou přeposlat do ČNB pro bezpracný výdělek 7 procent, tak ty 4 procenta omezená na párset tisíc jsou snad ještě větší "zlodějnou" než byly ty nuly při reposazbě čtvrt procenta.

15. 3. 22 - Burza a dividendy v roce 2021

Akcie se rychle oklepaly z covidového zásahu. Česká burza vzrostla za rok 2021 o 40 procent a překonala výjimečně prakticky všechny ostatní trhy. Dividendy se vzpamatovávají pomaleji, neboť banky ještě nemají úplně volnou ruku v jejich výplatách, ale nějaký chlup už letos pustily a snad brzy dojde i na zadržené výplaty. Česká burza vystavila tradičně několik úmrtních listů. Pegas dokázal, že akciový středověk u nás stále neskončil, a byl vyvlastněn za podivně směšnou částku. Rychle zmizely během roku i akcie Stocku. Jenže ty nemizely podle českých, ale anglických zvyklostí, a tak na rozloučenou dostali akcionáři v kurzu +50 procent. Do roku 2022 se přenese smrt rovnou dvou velkých ryb - Avastu a O2. Takže dividendové možnosti se řádně oskají. A růžově to nevypadá ani pro Monetu, kterou ovládla PPF se svojí finanční veteší. A kam vstouppí noha PPF, tam ostatním akcionářům už pšenka nepokvete. Jediným nováčkem, který přišel za dobrou cenu, byly akcie České zbrojovky (a amerického Coltu).
Za rok 2021 vyplatil nadprůměrnou dividendu ČEZ díky svému občas podivně rozprodávanému portfoliu v zahraničí i doma. Pokles zaznamenal Tabák, kde už ani nevyjde 10% dividenda. Rakouské bankovní tituly vyplatily nakonec dost a na přelomu roku něco málo pustily i obě české banky.

15. 12. 20 - Spořící úroky

Pád reposazby ČNB na čtvrtprocento logicky následovaly i banky na svých spořících produktech, čili nyní darmo mluvit o nějakém spoření, zvláště když diletantská fiskální i monetarní politika vytáhla inflaci nad 3 % a přidává další nenápadný bodák do likvidace střední třídy, neboli po socansku - těch parazitů. Pro vyšší úroky se tak musí zabrousit do jiných vod...

29. 11. 20 - Dividendy v roce 2020

Coviďácký zásah utrpěly české akcie zatím pouze na bankovním poli, kde se musela zastavit výplata dividend. Jen Moneta stačila ještě před vypuknutím vyplatit poloviční zálohu. Na zbytek titulů krize zatím nedolehla, neboť logicky loňské zisky postihnout nestačila. Nebakovní tituly dividendy držely, či je i zvedly, a v případě ČEZácká stálice dokonce vyskočily o půlku zpět na 34 Kč. Ale vzhledem k zásadnímu zastoupení bankovních titulů na české burze, mají dividendové škrty dopad významný, který možná bude zmírněn dividendovými doplatky v úvodu příštího roku.

9. 4. 20 - Dividendy v roce 2019

Česká burza se stává rejdištěm dividendových investorů, když dividendový výnos celého trhu přesahuje 5 %. Dividendový pokles zaznamenal ČEZ z 33 na 24 Kč, ale tam lze čekat letos návrat výš. Moneta sice také snížila dividendu, ale už ji dostala na udržitelnou úroveň. Zbylé banky spolu s Tabákem dividendy naopak zvyšovaly. A letos by to vše bylo ještě růžovější, nebýt jednoho bacilu, který minimálně u bank dividendy zcela pozastavil. Ale kdo přežije, bude příště sahat po 10 % všude.

5. 12. 18 - Fondliga 2017

S delším cestovním restem... Rok 2017 přinesl řádně plusová čísla akciovým investorům a slušně mínusová ostatnímh konzervativním investorům.

30. 11. 18 - Úroky na spořících účtech

Po letech začaly růst úrokové sazby a už se občas i na spořícím účtu dají získat drobné koruny. Sice to stále nepokryje dvouprocentní inflaci, ale první banka už úročí i 1.5 procenta.

23. 7. 18 - Dividendy v roce 2018

(Dividendový) investor dostal v Praze dalších pár ran, když si většinoví vlastníci hned tří firem vzpomněli, že když se daří, tak se s nikým dělit nebudou. Echt prasárnu zkusila předvést Penta s Fortunou, která sama tuto společnost před lety upsala a celý loňský rok se úspěšně pokoušela ty, kterým akcie tehdy prodala, vyštvat. Naštěstí k úplnému oškubání nedošlo, i když s ek němu zpočátku dosti schylovalo. Z dividendových našlápnutých titulů dále mizí Unipetrol a Pegas. Zbytek stálic ale tentokrát už dividendy minimálně držel, většinou i zvyšoval. Takže stále je k dispozici pět (až osm) slušných dividendových titulů s výnosem nad 3-8 %.

19. 8. 17 - Dividendy v roce 2017

V roce 2017 spadly významně dividendy dvou hlavních českých stálic u ČEZu ze 40 na 33 korun a u Komerční banky z 62 na 40. Zbytek společností naštěstí dividendy už jen zvyšoval. Třeba Erste banka rovnou na dvojnásobek a Unipetrol o půlku. Ještě zajímavější byl příchod nové dividendové akcie - Moneta banky (bývalá GE Money Bank), která na úvod nahodila 12% dividendový výnos. Sice není dlouhodobě udržitelný, ale stále zůstane zřejmě velmi nadprůměrný. Stock Spirit (pro našince Fernet) akcionáře potěšil v posledním roce akcionáře výplatou rovnou třikrát s celkovým dividendovým výnosem též k 10 %.

22. 2. 17 - Fondliga 2016

Ani za loňský rok fondoví investoři příliš nezaplesali. Peněžní trh spíše v záporu, dluhopisy sotva nad nulou, takže víc než Babišových šest se dalo vydělat aspoň na několika akciových trzích (na českém samozřejmě né), které se po lednovém masakru dostaly do plusu.

31. 1. 17 - Dividendy v roce 2016

Konečně přišel dobrý dividendový rok, kdy většina titulů na české burze dividendy zvyšovaly. Jedinou výjimkou byl pokles u pojišťovny VIG z 38 na 16 Kč. Dividendy obnovila i Erste banka a po 8 letech upustil drobky i v cashi tonoucí Unipetrol. Novým dividendovým titulem se stala Kofola, i když nad delší existencí její předražené emise visí otazník.
Vzhledem ke stagnaci akciových kurzů tak nadprůměrné dividendové výnosy české burzy dále vzrostly. Výnos dividend - Moneta *10 %, ČEZ *8 %, Telefonica 8 %, Philip Morris 7 %, ČS 6 %, KB *5 %, Pegas *4.2 %, VIG 3 %, Unipetrol 3 %, Kofola 2 %, Erste 2 % (očekávání pro rok 2017). Pro rok 2017 se předpokládají spíše poklesy dividend, neboť ziskové žně bank i ČEZu jsou již za vrcholem. Navíc Komerční banka přehodnotila i celou dividendovou politiku směrem dolů. Objeví se ale zřejmě nová dividendová štika Moneta Bank, která aktuálně slibuje dividendový výnos až k 10 % p.a.

1. 1. 17 - Úroky na spořících účtech

Aktualizace jedné z nejzbytečnějších tabulek - přehledu úročení spořících účtů. Zase to popadalo napříč bankovním spektrem, ale hezky se vyklubala AirBank, která překonala veškeré hvězdičky a fígle -čních bank a sundala úroky za nulu. Nicméně kromě Fia nad 100 miliónů zatím nikdo ještě záporný úrok nemá, takže vlastně dobrý, když se ještě pár korun bez podmínek dá zúročit půlprocentem.

20. 3. 16 - Dividendy v roce 2015

Trochu se opakujeme, ale další špatný rok pro české dividendové tituly. Překvapivě byla zrušena nadějně nastavená dividendová politika Fortuny, za což si odnesla akcie brutální 50% propad. Ani na pár eurocentů se nevzmůže Erste banka a samozřejmě krachující NWR. Další pokles postihl i Telefonicu, ale tam vzhledem k reputaci nového majitele bylo nakonec pozitivní překvapení i to, že se akcie dále obchoduje a koruny navíc jsou již jen nevídané plus. Aspoň české banky rýžují dál a dividendy zvýšila významně (KB z 230 na 310 a ČS z 60 na 75) a v mírných krůčcích stabilně rostoucích divind pokračuje Pegas a VIG (ten ale naposled).
Pro rok 2016 se předpokládá návrat dividend u Erste banky a naopak výrazný propad u VIGu. Aktuální výnos na dividendách je velmi vysoký a dosahuje až 10 % ročně (ČEZ 10 %, Philip Morris ČR 8 %, O2 6.5 %, KB 6 %, Pegas 4.5 %, VIG 3 %). I když zejména u ČEZu se nejedná o dlouhodobě udržitelnou dividendu.

18. 3. 16 - Úroky na spořících účtech

Po roce jsou aktualizovány sazby na spořících účtech, kde dle očekávání padá, co může. Úroky spadly již u všech pod titěrné 1 %. Některé, zejména nové, banky je zkrouhly za rok o více než polovinu, takže jim to příliš dlouho nevydrželo. Ještě výrazněji se snižovaly i částky (včetně ING či Airbank), které jsou úročeny lepší sazbou. Do většiny bank se tak již nemá cenu s více než čtvrtmiliónem ani obtěžovat. Na druhou stranu, stále ještě nejsou úroky záporné a i tahle aktuálně úroky na spořících účtech stačí k získání reálného výnosu. Díky šíleným antideflačním teoriím pana Sígra (a současných centrálněbankovních souputníků) to dlouho nevydrží.

1. 5. 15 - Fondliga 2014

Rok 2014 se do výsledků tradičních českých podílových fondů zapsal vcelku obstojným číslem. Odepsané fondy peněžního trhu, resp. krátkodobých dluhopisů, se cintaly sice kolem nuly, ale dluhopisové fondy nastřádaly většinou kolem osmi procent. U akcií se vedlo jen fondům s investicemi do tradičních trhů, kdežto BRICKS a středovýchodní Evropa vyhlídky zářných zítřků opět spolehlivě zašlapávaly. A fond KB s jeho loňskými -10 % a celkovými -70 % zašláply rovnou do hrobu.

8. 8. 14 - Dividendy za rok 2014

Pozitivních akciové světové zprávy se české burze vyhýbají i u dividend. Žádné pozitivní překvapení se nekoná. Dividendové stálice maximálně horkotěžko udržely loňské úrovně. A Telefonica 02 výplatu sundala o 40 % a zmítaná Erste dokonce o polovinu. Pro obě firmy se jedná prakticky o nejnižší výplaty za posledních deset let. Trochu přidaly alespoň dvě firmy, které se daří držet stabilní růstovou dividendovou politiku, a to VIG a Pegas.

29. 4. 14 - Akciové fondy Fondligy: +231 %, ale i -65 %

Jeden z nejrůznorodějších výsledkových roků zažily akciové fondy. Zatímco americké i západoevropské akciové trhy si rostly slušným tempem kolem 30 % na nová historická maxima, náš středoevropský dvoreček se koupal opět v minusu.
14letý sčot přinesl výsledky svým způsobem děsivé, ale snad i očekávané. Jediný fond (ze sedmi), který byl schopen udržet slušné tempo, byl ING akciový (+ 231 %). Naprosto na opačné straně skončily fondy ze stáje ČS a KB, které za tu dobu dokázaly odepsat polovinu i 2/3 vkladu svých nebohých podílníků.

22. 2. 14 - Vývoj dluhopisových fondů za 14 let

Rok 2013 přinesl dluhopisovým fondům... respektive podílníkům nepřinesl většinou nic a přes půlku jich skončilo i v mínusu. Aspoň v roce předchozím si užily hody. Ale ty byly na dlouho asi poslední. V aktuální situaci totiž dluhopisy mohou sotva vydělat na odměny svým správcům. Za 14letou dobu existence Fondligy pak dosáhly celkového zisku od 35 do 75 % (při inflaci 42 %), čili ani tento "výnosnější" segment není zárukou alespoň prostého zachování hodnoty úspor.

20. 1. 14 - Fondy peněžního trhu ve Fondlize

Po delší době se vracím k Fondlize, kde se na jednotlivé druhy fondů koukneme trochu blížeji. Sleduji zde fondy již 14 let, tak uvidíme jak prominentní portfoliomanažeři z největších českých bank vydělávají svým klientům. Začneme u fondů pěněžního trhu, která jsou poslední roky prakticky v komatu. Navíc speciálně jim poslední infůzní hadičku v podobě osvobození od daní vytáhl od letošního ledna Kalousek (na druhou stranu, zde stejně nebylo, co danit - ale daňové přiznání se bude muset podávat častěji).

Jejich výnosy za rok 2013 se pohybovaly v rozmezí -0,7 % až +0,7 %. Lépe na tom byly jejich správci, kteří si přišli na +0,45 až +0,8 % (plus vstupní poplatky až 0,5 %). Za existenci Fondligy, tedy za 14 let, připsaly fondy peněžního trhu zisky +22 % až +31 %. Jenže celková inflace za tu dobu byla 42 %(!), tudíž tento druh fondů ani zdaleka nedokázal ochránit úspory svých klientů, kteří tak reálně přišli až o čtvrtinu svých peněz.

30. 9. 13 - Dividendy v roce 2013

Tentokrát přinesla dividendová aktivita českých firem i pozitivnější zprávy. Ale naopak u dlouhodobých držáků dividendy pokračovaly v pádu (ČEZ, Philip Morris), či tento pád byl "konečně" započat (Telefonica ČR ze 40 na 30, které tentokrát nepomohl ani loňský trik). Dařilo se bankovním akciím, které se oklepaly z bankovní krize, či spíše matky českých bank v té krizi plavou dál a každá koruna z českých děveček dobrá.

Největším překvapením byla ale Fortuna, které k dividendovému výnosu 20 % (dle jarních cen) pomohla výplata základního jmění (0,33€ byla dividenda a 0,34€ z emisního ážia, které se navíc nedaní). Stejné nedanění pak platí i při výplatě desetikoruny u Telefonicy. Naopak dividendy rakouských firem (VIG a Erste) mohou být zatíženy až jejich 25% srážkovou daní. Mimo hlavní skupiny českých akcií pak největší cifru nadělila Pražská Teplárenská, která vyplácí bezmála 4 tisíce. Seznam dividend zde.

18. 6. 13 - Další daňový zářez investorům

V rámci politiky zvyšování daní a házení klacků pod nohy všem podnikajícím si tato vláda došlápla i na kapitálové zisky plynoucí z držby cenných papírů fyzickým osobám (člověk si chce trochu kopnout do vlády, než to zde uveřejní, už je po ní - ale podobné škody tu zůstanou na hodně dlouho). Tato novela brutálně dopadne i na klasické drobné investory investující i do konzervativních peněžních fondů.

9. 6. 13 - Úroky dál padají ke dnu

Sešup úrokových sazeb na spořících účtech dál pokračuje a všichni již padají výrazně pod 2 %. Navíc odpadá jistá konkurence v podobě družstevních záložen, kdy dvě z nejvýznamnějších dostaly zákaz od ČNB přijímat vklady. A posledním odpadnuvším je rovnou celá AXA banka, která svůj pobyt v ČR zabalila komplet. Sice kromě dementních reklam a se do povědomí nezapsala, ale ve srovnávacích tabulkách úroků byla výraznou konkurencí.

13. 12. 12 - Akciová předělávka

Kompletně byla dokončena aktualizace akciové sekce, která nyní obsahuje 127 stran. A že některé články, na které se 10 let nešáhlo, to docela potřebovaly. Přidalo se snad i trochu přehlednosti.

7. 12. 12 - Rejpání ve fondech

Překódovací aktualizace se pohnuly do kapitoly o českých podílových fondech. Občas není od věci po 9 letech něco znovu přečíst a doplnit. Do věčných lovišť odešly fondy peněžního trhu (převálcovány spořícími účty) a fondy fondů (zničeny děsivými výsledky KB a ČS). Ale máme i neměnné jistoty. Třeba nekřesťanskou výši nákupních a správcovských poplatků.

24. 10. 12 - Online data z burz

Nejpříjemnější aktualizace jsou ale ty, které se dělají samy. Díky kurzům.cz tak můžu přihodit stránku, kde je kompletní aktuální přehled českých akcií, komodit a cizích měn s denními změnami, ať jsme trochu in.

23. 10. 12 - Dividendy a vyvlastňování

Dále probíhá vyvlastňování dalších akcií. Z novinek je to například bývalý významný fond KIP (za 660 Kč), ORPA za 380, Kovošrot Kladno 772. Hrstka mimospadových akcií z kuponovek ale dokáže zásobovat peněženky i skrze dividendy: Pragoimex 2000, Pražská Teplárenská 616, Energoaqua 200, Selgen 115 či Veba 100. Ještě důležitější je však sledovat starší případy, u kterých se dále promlčují nároků akcionářů na tyto plnění.

23. 10. 12 - Akciové aktualizace

Globalizace a 21. století vstupuje i do této sekce, takže všechny stránky by se konečně měly dostat do standardního kódování. To se sice moc nepostřehne, ale zároveň s tím bude probíhat i aktualizace, někdy notně vousatých stránek zde.
V rámci oprav možností investování přibyla nová stránka o spořících účtech, jako v současnosti o jedné z nejstabilnější a dnes koneckonců i jedné z nejvýnosnějších investičních alternativ.

18. 9. 12 - Dividendy v roce 2012

Pomalu nám skončila dividendová sezóna, která příliš radosti nepřinesla. Kromě Pegasu a VIGu se dividendy snižovaly (ČEZ, Fortuna, P.Morris, NWR) případně letos nebyly vůbec vyplaceny (Erste banka). I věčný držák Telefonica si musela pomoci účetní kličkou, aby mohla vyplatit obligátních 40Kč, protože již není schopna si ziskem na 10% dividendu vydělat.

Výše dividend a rozhodné burzovní datum (tedy den, ke kterému akcie musela být držena pro získání dividendy) jest následující: ČEZ 45Kč 28.6.; Fortuna 0.23€ 6.6.; Komerční banka 160Kč 17.4.; NWR 0.07€ 28.3. + 0.06€ 5.9.; Pegas 1.05 17.10.; Philip Morris ČR 920Kč 18.4.; Telefonica 27Kč 10.9. + 13Kč snížení jmění; VIG 1.1€14.5.

18. 1. 12 - Fondliga 2011

V roce 2011 dorazilo dlouho slibované druhé dno. Navzdory mediálně líčené katastrofě to zatím zas na takovou tragédii ve výnosech nevypadá. Opět se potvrdilo, že doba fondů peněžního trhu je dávno za zenitem a výsledky do procenta, či u dvou největších fondů dokonce záporné, jsou tragické a hluboko za výnosem nejobyčejnějších spořících účtů. Dluhopisové fondy kupodivu zatím příliš nezahučely v Řecku či Maďarsku a přidaly až ke 3 procentům. Akciové fondy pak skončily jednoznačně v minusu, smazaly loňské zisky a v řadě případů i část předloňských. Ale dno z března 2009 je stále ještě docela daleko. více >

27. 10. 11 - Akciové dividendy

Byl doplněn přehled letošních dividend u hlavních českých burzovních akcií. Díky propadům trhu se dá lehce zajistit výnos 5 i 8 procent jenom na dividendách. Když člověk odmyslí náklady na nervy za ty drobné pohyby kurzů, tak tu máme jednu z nejvýnosnějších z bezpečných a bezpracných investic. Vedle toho stále zůstává hrstka akciových společností na RMsystému, které ještě nestačili vyvlastnit a dividendy se z nich také občas povede vytáhnout. Část tohoto za poslední 4 roky byla tak taky dopsána.

10. 7. 11 - České akcie z kupónovky

Velký přehled českých akcií prošlých kupónovou privatizací a co se s nimi děje. Tenhle článek tu už chvíli hnije, ale momentálně je stále více aktuální, protože díky vyvlastňovacím dekretům zpřed 6 let nyní dochází k promlčování nároků na výplatu za vyvlastněné akcie a nejdrobnější akcionáři přicházejí svojí pasivitou o miliardy korun. Hlavně že o ceny sýru v akci v kauflandu ví skoro každý. více >

16. 2. 11 - Akcie roku 2010: Boryszew + 5900 %*

Vyhlášení mé nejlepší akcie tentokrát míří k severním sousedům, kde zopakovali můj oblíbený procentní přídavek z dob Ampexu. Na jaře za 10 grošů, o půl roku později za 6 polských zlaťáků. více >

11. 2. 11 - Vysoké úroky na účet státu

Ulevující spisek o miliardové účtence, kterou nám opět ve vzdálenější době naúčtuje Evropská unie za všeobecné dobro a sociální blahobyt bankéřů a finančních podvodníčků. Ale taky o tom jak bezpečně a výnosně něco uškudlit. více >