AKCIE

Akciové investování

Nástroje

Fondy

Komentáře a slovníky


Miras.cz - Akcie - Investování - Akciové komentáře

Akciové komentáře

Trochu zpráv a komentářů kolem akciového trhu, které jsem zde napsal za dobu historie tohoto webu. Kdysi se toho psalo docela dost, dnes je to tu jen jako komentářový archiv, který se občas doplní krátkými aktuálními zprávami. Informace o vývoji pražské burzy naleznete také v článcích sahající až od roku 1993.


30. 9. 13 - Dividendy v roce 2013

Tentokrát přinesla dividendová aktivita českých firem i pozitivnější zprávy. Ale naopak u dlouhodobých držáků dividendy pokračovaly v pádu (ČEZ, Philip Morris), či tento pád byl "konečně" započat (Telefonica ČR ze 40 na 30, které tentokrát nepomohl ani loňský trik). Dařilo se bankovním akciím, které se oklepaly z bankovní krize, či spíše matky českých bank v té krizi plavou dál a každá koruna z českých děveček dobrá.

Největším překvapením byla ale Fortuna, které k dividendovému výnosu 20 % (dle jarních cen) pomohla výplata základního jmění (0,33€ byla dividenda a 0,34€ z emisního ážia, které se navíc nedaní). Stejné nedanění pak platí i při výplatě desetikoruny u Telefonicy. Naopak dividendy rakouských firem (VIG a Erste) mohou být zatíženy až jejich 25% srážkovou daní. Mimo hlavní skupiny českých akcií pak největší cifru nadělila Pražská Teplárenská, která vyplácí bezmála 4 tisíce. Seznam dividend zde.

18. 6. 13 - Další daňový zářez investorům

V rámci politiky zvyšování daní a házení klacků pod nohy všem podnikajícím si tato vláda došlápla i na kapitálové zisky plynoucí z držby cenných papírů fyzickým osobám (člověk si chce trochu kopnout do vlády, než to zde uveřejní, už je po ní - ale podobné škody tu zůstanou na hodně dlouho). Tato novela brutálně dopadne i na klasické drobné investory investující i do konzervativních peněžních fondů.

9. 6. 13 - Úroky dál padají ke dnu

Sešup úrokových sazeb na spořících účtech dál pokračuje a všichni již padají výrazně pod 2 %. Navíc odpadá jistá konkurence v podobě družstevních záložen, kdy dvě z nejvýznamnějších dostaly zákaz od ČNB přijímat vklady. A posledním odpadnuvším je rovnou celá AXA banka, která svůj pobyt v ČR zabalila komplet. Sice kromě dementních reklam a se do povědomí nezapsala, ale ve srovnávacích tabulkách úroků byla výraznou konkurencí.

23. 10. 12 - Dividendy a vyvlastňování

Stále probíhá vyvlastňování dalších akcií. Z novinek je to například bývalý významný fond KIP (za 660 Kč), ORPA za 380, Kovošrot Kladno 772. Hrstka mimospadových akcií z kuponovek ale dokáže zásobovat peněženky i skrze dividendy: Pragoimex 2000, Pražská Teplárenská 616, Energoaqua 200, Selgen 115 či Veba 100. Ještě důležitější je však sledovat starší případy, u kterých se dále promlčují nároků akcionářů na tyto plnění.

18. 9. 12 - Dividendy v roce 2012

Pomalu nám skončila dividendová sezóna, která příliš radosti nepřinesla. Kromě Pegasu a VIGu se dividendy snižovaly (ČEZ, Fortuna, P.Morris, NWR) případně letos nebyly vůbec vyplaceny (Erste banka). I věčný držák Telefonica si musela pomoci účetní kličkou, aby mohla vyplatit obligátních 40 Kč, protože již není schopna si ziskem na 10 % dividendu vydělat.
Výše dividend a rozhodné burzovní datum (tedy den, ke kterému akcie musela být držena pro získání dividendy) jest následující: ČEZ 45Kč 28.6.; Fortuna 0.23€ 6.6.; Komerční banka 160Kč 17.4.; NWR 0.07€ 28.3. + 0.06€ 5.9.; Pegas 1.05 17.10.; Philip Morris ČR 920Kč 18.4.; Telefonica 27Kč 10.9. + 13Kč snížení jmění; VIG 1.1€ 14.5.

18. 1. 12 - Fondliga 2011

V roce 2011 dorazilo dlouho slibované druhé dno. Navzdory mediálně líčené katastrofě to zatím zas na takovou tragédii ve výnosech nevypadá. Opět se potvrdilo, že doba fondů peněžního trhu je dávno za zenitem a výsledky do procenta, či u dvou největších fondů dokonce záporné, jsou tragické a hluboko za výnosem nejobyčejnějších spořících účtů. Dluhopisové fondy kupodivu zatím příliš nezahučely v Řecku či Maďarsku a přidaly až ke 3 procentům. Akciové fondy pak skončily jednoznačně v minusu, smazaly loňské zisky a v řadě případů i část předloňských. Ale dno z března 2009 je stále ještě docela daleko.

27. 10. 11 - Akciové dividendy

Díky propadům trhu se dá lehce zajistit výnos 5 i 8 procent jenom na dividendách. Když člověk odmyslí náklady na nervy za ty drobné pohyby kurzů, tak tu máme jednu z nejvýnosnějších z bezpečných a bezpracných investic. Vedle toho stále zůstává hrstka akciových společností na RMsystému, které ještě nestačili vyvlastnit a dividendy se z nich také občas povede vytáhnout.

16. 2. 11 - Akcie roku 2010: Boryszew + 5900 %*

Vyhlášení mé nejlepší akcie tentokrát míří k severním sousedům, kde zopakovali můj oblíbený procentní přídavek z dob Ampexu. Na jaře za 10 grošů, o půl roku později za 6 polských zlaťáků. Jen ta hvězdička tam má roli jak u reklamní kampaně vodafonu. Nákup za 10 grošů byl totiž spíše jakýsi pofidérní placený split a pro získání těchto akcií bylo třeba nějaké staré akcie už vlastnit a vytrpět předtím drsnější propady.
Ale i bez toho by "starý" Boryszew vloni vyhrál s přidáním více než pětinásobku. Druhé místo patří německému Arquesu s +145 % a třetí plac argentinskému Nortelu Inversora za +100 % p.a.

10. 2. 2011 - Vysoké úroky na účet státu

Další sladké vítězství morálnímu hazardu zasadila Česká republika, respektive Evropská unie. Od 1. ledna, kdy se zvýšilo pojištění vkladů i v českých kampeličkách až do výše 100 tisíc euro se 100% krytím a s povinnosti vyplatit náhradu do 20 pracovních dnů pod pláštíkem "zvýšení důvěryhodnosti evropského bankovního sektoru". Nyní tak již běžný investor nemusí hledat optimální kombinaci výnosu a rizika, protože veškerá rizika převzal stát (Fond pojištění vkladů), potažmo my všichni. Racionální investor do vkladů se tak nyní má řídit pouze podle toho, kde dostane nejvyšší úrok, protože riziko krachu dotyčné finanční instituce se ho prakticky vůbec nedotkne.

Kam podobná absence rizikového faktoru vedla před desetiletím, víme. Tehdy však za ní mohla jenom neznalost a tu si dotyčný taky zaplatil částečně ze svého. V honbě za vysokými procenty vznikaly pofidérní záložny, které pak drtivě zkrachovaly (pravda, u bank to nebylo co do počtu o mnoho lepší). Nicméně tehdy stále visela nad vkladateli hrozba velkého prodlení výplat náhrad s krácením jak do procent, tak do relativně nízkého absolutního limitu. Snad i tato situace je přiměla vzít v potaz faktor rizika. Proto také téměř žádné nové záložny nevznikaly (dnes jich je pouze 16), přeživší se stabilizovaly, chtělo by se říci, že se i zlepšil dozor, který byl přesunut pod ČNB (ale i pod křídly ČNB toho zkrachovalo více než dost). Navzdory vysokým úrokům v minulých letech tak žádné velké vklady nenabíraly. I když ty poslední vzniknuvší se o to dost intenzivně snaží právě vysokými úroky.

Nyní se ale už mohou zase různí šíbři snažit rozjet tento druh podnikání a určitě budou vznikat instituce s historií vymahačské agentury a podobně. Jsem zvědav, jak se počet záložen začne nyní zvyšovat. Pokud ano, tak máme zaděláno na pěkný problém, který v horizontu několika let si zadělá minimálně na 50 miliard korun. Podobně absurdní je toto rozšíření samozřejmě i na banky. Mělo by smysl v případě nějaké neodůvodněné paniky, která zde byla před 2 lety, ale nyní je to naprosto kontraproduktivní, ničí to akorát bankovní systém a potvrzuje tradiční vítězství morálního hazardu, který zaplatí nakonec daňový poplatník. A že tyto (téměř) neomezené záruky mohou poslat do krachu i celý stát ukazuje aktuálně názorně Irsko.

Takže vzhůru pro roční úroky přes 5 % do kampeliček bez rizika. Průšvihy zaplatí jiní (samozřejmě kromě bankéřů a bruselských byrokratů).

12. 12. 10 - Kvantitativní uvolňování

Vo co tam de, aneb podstata akce tria největších ekonomických neumětelů světa (Bernanke, Krugman a Obama).

25. 10. 08 - Fondliga 35. kolo

Nakonec byla první půlka krvavého roku ještě zlatá. Zářijové masakry zbořily řadu černých rekordů a útěchou může být už jen to, že další týdny byly ještě mnohem, mnohem horší. Některé fondy peněžního trhu, vedené nenasytností svých manažerů zvednout o pár promil výsledky investicí do rizikovějších aktiv než jim přísluší, ponořilo svoje fondy do nevídaných mínusů. Nejenže už dlouho nedokáží vydělat alespoň tolik, co dostanete na spořících fondech, ale ještě prodělají. Hlavně, že jejich procento na odměny se nijak nemění. Dluhopisy si lízaly rány posledních let. Naprosto bezprecedentní výkon však předvedl Kellnerův ČP invest, který prodělal v posledních zářijových týdnech přes deset procent a v dalších týdnech prodělek narostl na více než 25 %. No, a o akciích radši ani nemluvit.

13. 8. 08 - Knihy o investování

Na četné dotazy tu máme seznam nejzajímavějších knížek o investování v češtině, které se hodí pro akciové začátečníky a nějaké ty informace k nim. Ale jde spíše o knihy z ranku fundamentálních analýz, takže milovníci komodit, technických analýz, malování grafů a věštění z koule musí hledat jinde.

11. 8. 08 - Fondliga 33. + 34. kolo

Fondliga doplnila svoje letošní kola. Že to všechno stálo za starou belu, asi není překvapením u akcií. Akciové fondy ztratily za pololetí až 30%. V záporu byla také většina dluhopisových fondů a i podílníci fondů peněžního trhu můžou tak akorát mlsně okukovat sazby spořících kont.

30. 10. 08 - Říjnové masakry

Máme říjen, což je ideální doba na největší akciové masakry. Celý letošní rok stál za pendrek, prudké propady trošku žehlilo dvouměsíční uklidnění, což se stačilo zopakovat třikrát. Vývoj v půlce září překonal vše, uklidnění se rozhodně nedostavilo a asi jen tak nedostaví. Zatímco dříve se jen vracely ceny do rozumnějších úrovní, nyní jsou fundamenty dávno pasé, nikdo nikomu nevěří, credit crunch, ekonomická krize buší na vrata a z tohodle se už jen tak rychle nevzpamatujeme. Prodávat nemá cenu, kupovat i přes pěkné ceny nějak markantně taky ne, protože na nákupy dnes nikdo moc nemá a budou spíše převládat vynucené prodeje krachujících investorů. Dnes jedině zavřít na pořádně dlouho oči, osobně doporučuji několikaměsíční expedici na Borneo.
U portfolia, z důvodů úspory času, jsem zredukoval jejich sledování. Nicméně během letoška jsem se loučil s Unipetrolem kolem 3 stovek a ČEZem nad 13 stovek a dal to radši do reálných cihel. Škoda, že jsem se s nima neloučil mnohem rychleji. Momentálně je asi poslední na řadě i Zentiva, která, až padne nyní probíhající odkup, asi sakra rychle bude chtít dohnat pády, o které přišla. Jinak na dnešních cenách už je zajímavé ledascos. Vybrané americké pidifirmy díky své malosti zaznamenávají o to brutálnější propady, jedna už to dokonce ani nepřežila a uvidíme, co zbytek. V Americe jsou ty krachy sakra rychlé.

5. 2. 08 - Fondová bída v roce 2007

Loni mohli být investoři nespokojení s výsledky, kdy se reálné zhodnocení nekonalo. Tentokrát se nekonalo často ani zhodnocení nominální. A díky rekordně vysoké inflaci se tak prodělávalo v roce 2007 ve velkém. Fondy peněžního trhu připsaly 1,5%, dluhopisové odepsaly až dvě procenta a u akciových fondů byl rozptyl od -5 % po deset procentní.

8. 1. 08 - Konec portfolia

Během podzimu se hodnota modelového portfolia ustálila nad desetinásobkem, čímž misi ukázky, že i s velmi malým dvacetitisícovým kašpárkem lze udělat na pražské burze slušní divadelní kousek, splnilo. 1. března 2001 bylo investováno 20tisíc korun do miniportfolia skládajícího se ze 3 společností. Během let se trošku rozrostlo a po 6 letech dosáhlo nevídaného desetinásobku. Pro akcie to byla poslední roky velmi výjimečná doba. Těžko se to bude dále překonávat, kurzy již vypadají docela draze a není co kupovat. A protože už v rámci časových úspor se tu snažím trošku zredukovat pravidelné povinnosti, uzavírám toto portfolio k poslednímu dni roku 2007 na úrovni 208 500 Kč, tedy se ziskem +940 %.

30. 10. 07 - Dividendy za rok 2006

Většina firem už stačila rozdělit loňský mamon, takže byla doplněna tabulka dividend. Letos žádné terno nepřibylo. Na tisícovku za akcii si přišli zatím jen akcionáři Prazdroje a Stocku Plzeň (1480 proti 2600 loni). Pád pokračuje u Philip Morrise (600 proti 1112). Ostatní spadové tituly většinou dividendy vylepšily o pětinu až třetinu - ČEZ z 15 na 20; Telefonica z 45 na 50; Erste banka z 0.55 na 0.65€, Zentiva z 9.5 na 11.5; Orco z 0.8 na 1€ a jen Komerční banka je snížila z 250 na 150.

27. 7. 07 - Nejistota desetinásobku

Po více než patnácti letech se konečně vydrápaly moje akcie na desetinásobek. Index VIn91, vzniklý jako obraz mého portfolia dne 15. listopadu 1991, se přehoupl přes hranici 10000 bodů dne 27. dubna 2007.
A byla to sakra dlouhá a trnitá cesta. První pětiletka se rozbíhala pomalu, první rok bylo vše jen v příjemně dividendových akciích Pragoexportu, vše bylo investováno v Čechách a výnos dosáhl za 5 let 65,5 % (průměrných 10 procent ročně).
Do druhé pětiletky se naskládaly snad všechny moje průšvihy (mizerné fondy investující do zahraničí od Hypovereinsbank, pak krach amerického brokera, dorazilo to znárodnění IPB a velké finále v podobě pádu burz v letech 2000-2001 završené teroristickými útoky). Sice se začalo investovat do zahraničí, aby nám to tady všechno sockomouši nesebrali, ale tím jsme si zpočátku moc nepomohli. Po tom všem můžu ještě být rád, že druhá pětiletka skončila nepatrně v plusu 15,5 % (ročně 3 %).
Všechno tak zachránilo posledních 5 a půl let. Třetí pětiletka od 15. 11. 2001 - 14. 11. 2006 vynesla 354,5 %, což dělá průměrný roční výnos přes 35 %. S tímhle by se šlo dotáhnout i na Buffetta. Do desetinásobku chybělo ještě 16 %, které jsme zvládli akorát za další půlrok.
(Pozn: všechny průměrné roční výnosy jsou počítány geometrickým průměrem. Graf má bohužel lineární osu neb Excel ani v roce 2007 nenaučili dělat slušné logaritmické grafy.)
Průměrný výnos za dosavadní investiční historii přesáhl 16 % (frajeři by to spočetli aritmetickým průměrem, Tak snad další desetinásobek na úrovni 100000 bodů za dalších 15 let.

Index VIn91

Červenec 2007

První půlrok byl ve znamení lámání nových rekordů. Konečně většina indexů překonala svoje hodnoty z let 2000 (vyjma technologického indexu Nasdaq, kde ale řada firem z tehdejšího vrcholu už nenávratně zmizela). Už máme za sebou rok od posledního sestupu a nálada na trzích sice čeká propad každou chvíli, ale zas si přece nenechá ujít další procenta hore než ten propad přijde.
České modelové portfolio vzrostlo skoro o 20% od ledna a lízlo hranici 200 tisíc korun. Po 6 a čtvrt roku jsme se tak dostali na téměř neuvěřitelný desetinásobek, což by dělalo průměrný roční růst 45 %. Desetinásobek zlomilo i moje osobní portfolio, ale tam jsem na to musel čekat 15 let. O tom se ještě zmíním.

Výsledky portfolia za 2006

Rok 2006 dopadl pro investory vcelku úspěšně a české i americké indexy si připsaly kolem 10 %, tedy dlouhodobý historický průměr. Takové zisky v Americe by ale českému investorovi k užitku moc nebyly, protože díky dolaru si mohl dalších 15 % odepsat, takže v korunách ztráta -5 %. Kupodivu Evropa na tom byla výrazněji lépe a některé země i na západ od nás si připsaly přes 20 %.
Zejména s ohledem na červnový masakr to jsou slušné údaje a kdo ještě v tu dobu stačil kupovat třeba ČEZ za pětistovku, Erste za 12 stovek či Zentivu pod tisícovkou, tak si rozhodně stěžovat nebude.
Nebývalá věc stačila postihnout českou burzu na konci roku. Přišly totiž hned dvě nové emise - realitní ECM a textilní-netextilní Pegas. Uvidíme letos, jestli se něco nového neukáže, protože na burze už opět momentálně není co nakupovat. Ještě v závěru roku se leccos našlo, ale už je to zas na maximech.
Mimochodem neuvěřitelné jsou investiční znalosti našich bankéřů, kteří dokážou nabízet při požadavku bezpečné korunové investice na půl roku fond peněžního trhu (potud OK) v amerických dolarech! Takže -2 % při konverzi na dolary, pak až mínus půlprocentní poplatek za vstup, pak cca. 2-3% růst kurzu a riziko ztráty kurzu dolaru až -15% a na závěr dalších -2% za konverzi do korun. Suma sumárum -20% žádný problém. A chudák investor se může s novým barákem rozloučit. Třeba ING jsem dosud považoval za jednoho z nejrozumnějších nabízečů fondů, ale po tomhle bych je nechal zavřít.

V modelovém portfoliu se v závěru roku prodala další část ČEZu, protože už je dost vysoko a má opět příliš velký podíl v portfoliu. Získané peníze byly investované do již zmiňovaného ECM. Výsledky posledního kvartálu připsaly 15 % a podobný výsledek (+14,3 %) byl zaznamenán i za celý rok 2006.

Investice 2006: Čínské desetinásobky

Přímo v roce 2006 se mi nějaké akciové megastar nevylouply. Ale dva nástupci Ampexu koupené ještě v roce 2005 se v závěru roku vyškrábaly na desetinásobek nákupních cen (China Expert Technology z 0,58 na 6,33 a American Oriental Bioengeneering z 1,25 na 12). Oba tituly se umístily i v první pětce roku 2006. Vedle "nové ekonomiky" se v ní objevily i zástupci staré ekonomicky v podobě těžby a strojírenství. Abychom se moc nenaparovali, tak se taky loni objevily poklesy o více než třicet procent, tentokrát šlo vždy o zástupce "nové ekonomiky": 1. HILL -43% (celkově od nákupu -42%), 2. AMD -33% (od nákupu +40%), 3. SanDisk -31% (od nákupu +95%). A to vše vyjádřeno v dolarech, takže v korunách je to ještě o horší.

Růsty roku 2006
1. China Expert Technology + 250 %       software
2. SimpleTech + 236 % paměti
3. American Oriental Bioeng.     + 165 % farmacie
4. Newgold/ First Gold (FGOC) + 147 % těžba zlata
5. Vítkovice + 129 % strojírenství

11. 11. 2006 - Dividendy v roce 2006

Byla doplněna tabulka akciových společností vyplácející dividendy. Největší dividendu na 1 tisícikorunovou akcii vyplatila Česká pojišťovna, na tu však díky loňskému vyvlastnění může drobný investor zapomenout. Na alespoň tisíc korun hrubého si mohli přijít investoři ještě u dalších pěti firem.

1. Česká pojišťovna
2. Stock Plzeň
3. ČSOB
4. Philip Morris ČR
5. Metalimex
6. Prazdroj
2684 Kč
2600 Kč
2023 Kč
1112 Kč
1079 Kč
1000 Kč

Červenec 2006

Tak dva měsíce hrůzy máme za námi, ale možná další dva ještě před námi. České akcie padly s velkou pompou. Ale u většiny z nich se to nedá nazvat ani ročním minimem. Takže pro dlouhodobé investory se moc neděje. Však takovéto poklesy tu byly tři za posledních 15 měsíců. Litovat lze nováčků, kteří se na burzu nahrnuli na jaře a skupovali na marginy ČEZy a Unipetroly. Kupovat na pražské burze s 15 - 20 procentním zajištěním je velmi účinná sebevražda, protože do dvou dnů člověk dokáže prodělat všechno.
Takže každý, kdo ztratil za poslední měsíce jen nějakých 10, 20 procent a na burze zůstal, či ještě lépe něco přikoupil, si může gratulovat. Modelové portfolio ztratilo za čtvrtletí bezmála pětinu, ale v ročním horizontu je to stále +40 %.

Duben 2006

Zatímco, snad i díky lednovému efektu, v prvním měsíci byly burzy ve významnějším plusu, tak zbylé měsíce jsou již spíše ve znamení stagnace. Nicméně česká burza stačila pokořit další maxima a činili se zejména nováčci na parketu (Orco a CME). Po dlouhé době se konečně místní makléřské firmy odhodlaly nabídnout polský a maďarský trh. Oba nabídla Patria, bohužel po prvním namlsání zvedla docela výrazně poplatky a každý nákup vyjde na poplatcích nejméně na tisícikorunu. Od února nabízí obchody na Maďarsku i staré dobré Fio a minimální poplatek je sotva pětinový.
Zkusil jsem pro porovnání uzavřít smlouvu i na brokerjetu, ale pracovitost České spořitelny je vskutku klasická. Z pobočky mě vyhnaly, že musím přímo na brokerjet. Po návratu z Asie jsem se vydal na jejich slavný seminář, že to podepíšu. Tam ale oni podepisovat nemohli, ale že vyplněnou smlouvu předají na příslušná místa a jednu kopii mi pošlou poštou a otevřou účet. Po více než týdnu si vzpomněli, že tam nenapsali místo narození. To dostali a stále se nic neděje. Příští týden tak oslavím jubilejní třetí měsíc otevírání účtu na brokerjet.
Modelové portfolio pokračuje v oslňujícím růstu, kdy vzrostlo zejména díky ČEZu a Unipetrolu na dvojnásobek.

Rok 2005

Bohužel loňský rok žádný nový ampex nepřinesl, takže se mojí nejrůstovější akcií staly poněkud překvapivě české Vítkovice, které si připsaly přes 700 %. Tento výsledek byl však poznamenán dočasným stažením z trhu. Naštěstí na podzim přišel RM systém s tzv. volným trhem, kde se obchoduje s akciemi, které vlastníci před časem stáhli z trhu.
U amerických top-investic vedl s +340 % u American Bioengeneering, resp. s +260 % u China Technology. Pravý Ampex jsem vloni naštěstí částečně odprodal, protože se potvrdil notorický fakt, že kupování nejziskovější akcie minulého období je pěkná blbost. Ze zisku +6450 % v předloňském roce by ten, kdo ho poté nakoupil s předpokladem dalšího podobného růstu, prodělal -50 %. Celkově za celý rok bylo +55 %, o což se nejvíce zasloužily obě největší investice (ČEZ +137 % a Unipetrol + 116 %).
Modelové portfolio si též nevedlo špatně, i když 4. čtvrtletí tomu mnoho nepomohlo. Za rok 2005 vydělalo +93 %.

Říjen 2005

Absence sluníčka asi přinutila investory v Čechách místo válení se u vody sedět u počítače. Česká burza přidala skoro 20 %. Amerika zůstávala na svých úrovních. Naštěstí moji dva nástupci Ampexu slova o stagnaci nenaplňují. ČEZ i Unipetrol za poslední měsíce skoro zdvojnásobily svoji hodnotu, což vzhledem k jejich zastoupení v modelovém portfoliu, udělalo z názvu tohoto portfolia trošku habaďůru. Zisk 50 % za 3 měsíce a téměř dvouapůlnásobek za rok není špatné. České radiokomunikace konečně v říjnu vyplatily ukradené akcie, tak se nakoupila Zentiva, které je jedna z mála titulů v ČR, které by ještě mohly někam v dohledné době růst.

Červen 2005

Další pohodový půlrok mají za sebou burzy, a to kupodivu včetně té české. To má ovšem jeden zásadní problém - není co nakupovat. Po pětinásobných nárůstech během posledních 3 let je vše už krapet drahé. Veškerou pozitivní náladu pražské burzy zkalili diletanti v poslaneckých lavicích s neuvěřitelně nastaveným squezze-outem, což v naší podobě není nic jiného než brutální vyvlastnění. Takže čas pomalu přesouvat penízky do bezpečnějších míst, než zdejší Paroubko-Grebeníčkovské končiny (např. Kazachstán, Čína, Brazílie). A samozřejmě se pokračuje v hledání nástupce Ampexu i na americké půdě.
V portfoliu nastala organizační změna. Od nynějška se budou zapisovat průběžné výsledky pouze čtvrtletně. Vzhledem k dlouhodobé strategii je zbytečné se tu každý měsíc piplat s výpočty. Modelové české portfolio je už na dohled ke stotisícové hranici. Nevhodná 60%-ní pozice ČEZu bude vyřešena v následujících dnech částečný odprodejem. Dále nás čeká vyvlastnění Č.Radiokomunikací.

Prosinec 2004

Výbornými výsledky zakončilo modelová portfolio rok 2004 - vzrostlo, zejména zásluhou ČEZu, o 91,7 %. Americká burza za loňský rok sice vzrostla o přibližně 10 %, bohužel téměř o to samé klesl dolar, takže se český investor americkými papírky příliš nezahřál. Mé skutečné portfolio dopadlo ještě o něco lépe a celkově vzrostlo o 96 % (takhle ještě párkrát a splním to, že až dostuduji, tak půjdu do důchodu). České akcie v portfoliu vzrostly o 51 %, evropské o 35 % a americké o 240 %. Nejlepší moji letošní investicí bylo několik stovek akcií společnosti Ampex Corporation, které jsem v půli ledna koupil po 61 centech za kus. Na konci roku se už prodávala jedna akcie za 40 dolarů, což představuje nárůst o 6450 %. To samozřejmě zpřeházelo i pořadí mých celkových top-investic, kdy další v pořadí jsou na tom o řád hůře - Komerční banka +555 %, Nortel Inversora +401 %, ČEZ +267 %, Telesystem IWI +234 % a pátý je Unipetrol s jen 222 procentním výnosem.

Září 2004

Toto čtvrtletí bylo v ČR ve znamení utržení ČEZu ze řetězu. Díky tomu, že má tato akcie rozhodující váhu v modelovém portfoliu (a nejen v něm;-), překonalo modelové portfolio výchozí hodnotu už třikrát. Byly vyplaceny také dividendy u ČEZu a Telecomu v hodnotě cca. 4 %, což je několinásobek toho, co byste dostali na bankovních účtech. I jen kvůli dividendám se vyplatí kupovat české akcie.

Červen 2004

Uplynulé dva měsíce byly pro burzu po delší době hodně mizerné - irácký průšvih, ropná krizička, hrozba terorismu a nakonec to dorazil pád české vlády. Minimálně to poslední problém moc dlouhodobý nebude. I když Gross bude hodně velký tragéd, Špidlu a jeho partu hic překonat moc nejde. A koneckonců některé země se za časů největší korupce, udavačství, trestních stíhání (tím samozřejmě nechci říci, že by za Grosse něco takového hrozilo) pohly kupředu více, než za vlády fanatických vizí archeologických snílků.
V mém vlastním portfoliu byly po delší době větší změny. Transformoval se předposlední fond - Křišťálový. Peníze jsem přesunul do bezpečnějších a svobodnějších končin - Indie, Čína a Rusko. V červenci se otevře poslední IF Obchodu. Tím skončí moje největší a nejúspěšnější akciové akce - spekulace na otevření podílových a investičních fondů.

Prosinec 2003

Konec roku byl zakončen dalšími slušnými nárůsty, které výrazně vylepšily celkovou roční bilanci portfolia. Malý investor tak mohl vydělat na české burze přes 47 %. Celkem se už hodnota portfolia od nákupu v březnu 2001 zdvojnásobila.
I pro mé skutečné portfolio to byl nejúspěšnější rok mé třináctileté akciové kariéry. Celkem se moje investice rozhojnily o 40 %, přičemž česká část portfolia vydělala 43 %, americká část 88 % (pokud bych nepočítal indexové akcie, tak dokonce 203 %) a evropská fondová část dopadla samozřejmě nejhůř: 6 %.

Říjen 2003

Měsíc říjen byl ve znamení přeskupování v portfoliu. Hlavním impulsem bylo otevření IF Bohatství. K tomu došlo přesně před 6 měsíci, ale to byla uplatňována srážka ve výši 6%. Právě 10. října srážka klesla na nulu. Proto jsem IF bohatství rychle prodal (portfolio v dluhopisech není pro tuhle dobu zrovna to pravé) a peníze jsem přesunul do Českých radiokomunikací (ČRa). ČRa v sobě mají ještě nějaký růstový potenciál, který je zejména ukryt ve 40% podílu v T-mobilu. Je třeba však upozornit, že tím se konzervativní portfolio stává poněkud rizikovější, neboť se jedná již o druhý telekomunikační a dosti volatilní titul. Ale podle mě se toho momentálně v Čechách moc lepšího nenajde (poslední měsíc jsem v reálu kupoval mimo ČRa i Telecom, ČEZ a Českou pojišťovnu.

Září 2003

Pražská burza pokračuje v nevídaném růstu. Západoevropani, a hlavně Němci, zřejmě pochopili, že jejich ekonomice pod velením Unie pšenka nepokvete, a tak se snaží vyždímat nějaké procenta alespoň u svých sousedů dříve než i ty potopí bruselští vodníci. I přes výrazný růst však nelze říci o českých akciích, že jsou již nadhodnocené. Ale přeci jen kupovat teď ČEZ za 140, když jsem ho před několika měsíci kupoval za 90 se mi moc nechce. Naopak jsem se rozhodl dát definitvní vale zahraničním podílovým fondům Hypovereinsbank, které se do mé investorské historie zapsaly nejčervenějším písmem. Před šesti lety bohužel moc šancí investovat do zahraničí jinak nebylo. Ale že by po celou dobu musely oba mé fondy být vytrvale horší než trh a připisovat mínusy v desítkách procent. Když k tomu přidáte pravidelné výpisy z účtu, za které si strhávají desítky euro, nezbývá nic jiného než poslat celou velkou milou HVB do háje.

Květen 2003

Dlouho jsem tu nic nezanechal. Hlavní úkol byla kompletní generálka webu. V dohledné době začnu psát další články na téma investování. Mezitím se burzy vyvíjely zcela odlišně než, jak jsme si zvykly. Pražská burza rostla do výšin a nebrala v potaz krize v zahraničí. Od jara vytrvala překonává mnohaletá maxima. Podobně si vedlo i modelové (české) porfolio. Byla přeletěna hranice 30 tisíc a dnes již vydělává přes 60 %. Americká burza dlouho pokračovala v pádu do hlubin. Tento vývoj se otočil v okamžiku, kdy tekla krev v Iráku. Od té doby newyorská burza roste. Teméř chci říci bohužel, protože jsem měl akorát připravený balíček peněz na americké akcie. Růst však dosti umazává nebývalé oslabování dolaru, který za tu dobu oslabil o 10%.

Září 2002

Philip Morris vyrostl nad 12500 korun. Tím překonal nákupní kurz o 100%. Nepovažuji to za dočasný výstřelek, tuhle ceny bude asi držet. Vzhledem k dividendám bude i při cenách přes 10000 korun přinášet přes 10 %. Ve svém skutečné portfoliu jsem jeho váhu snížil o polovinu a nakoupil za to ČEZ po 92,50. ČEZ jako energetická společnost má také podobný defenzivní trend. Ale vzhledem k privatizaci a nabídnuté ceně od EDF (209 miliard, což je několikanásobek dnešní ceny) je možný strmější nárůst ceny než u PM. Proto jsem i v portfoliu provedl první prodej-nákup.

Srpen 2002

Na komentáře nebyl čas a vzhledem k výsledkům burz je to spíš dobře. Pouze modelové portfolio od března zhodnotilo své jmění o čtvrtinu. Jinak bída. Ve světě padá vše, nejvíce samozřejmě technologické tituly. Česká burza prožívá neskutečné období - roste. A to navzdory dvoum nejhorším katastrofám za čtvrtstoletí - povodním a nové Špidlově vládě. I když ta druhá katastrofa je mnohokrát horší. Stoletá povodeň napáchala škody za 90 miliard. Tuhle sumu však Špidla a spol. utopí každých půl roku (jen plánovaný deficit na rok 2003 je přes 150 miliard)! Byla-li tu 500-ti letá voda, na spláchnutí škod, co napáchá Špidla bychom potřebovali povodeň čtyřtisícíletou.

Březen 2002

Česká burza se začala konečně trochu hýbat vzhůru. Prudce posiluje česká koruna, u eura šla dokonce pod 30 korun. Erste bank porušuje dohodu při privatizaci a začala vykupovat akcie ČS, s tím že je pravděpodobně dokonce stáhne z trhu. Pozici si "vylepšuje" darem 2.5 miliónů všem politickým stranám. Podobně se českým poměrům přizpůsobila i Deutsche Bank, která zase vycucává České radiokomunikace.
Unipetrol dál padá do hlubin, což opravdu potěší vzhledem k tomu, je to moje největší investice. Takže jsem "zcela logicky" přikoupil další akcie. Jinak jsem se zbavil absolutně neschopného fondu - ŽB Interkonto a připsal jsem si za 3 roky famózní zisk 25 Kč. Kdysi to byla jedna z mála možností, jak utéct alespoň finančně z Čech. ŽB ale změnila strategii a poslední dobou měla všechno v euru na termínovaných účtech. No, těžko by se hledala blbější investice. Na fondy už definitivně kašlu, a když už nebudu kupovat přímo akcie, tak kupuju indexové certifikáty či indexové akcie(např. QQQ).

Leden - únor 2002

V únoru jsem nebyl v Čechách, takže (naštěstí) nevím co tu Zeman a spol vyváděl. Každopádně privatizace Unipetrolu (moje největší investice) dostala pěkně po čuni. Uňouš ztratil za dva měsíce polovinu svoji hodnoty. Hlavně že se vláda celou dobu chechtala předchozím vládám, že privatizovala českým pseudopodnikatelům a sama Unipetrol předává Babišovu Agrofertu. Ale i přes poklesy zisku je dnes P/E Unipetrolu kolem 5 (zisk 8 Kč na akcii), což by normálně mělo kurz posunout někam dvojnásobek. Česká burza se drží kolem 400 bodů, ztráty Telecomu bohatě vynahrazují Spořitelna a Komerčka. I Radiokomunikace, které jsou v podstatě před likvidací, rostou a se započtením vyplacených dividend (víc jak 400 Kč na akcii za poslední rok) jsou už dražší než za kolik je prodával stát. Koruna dál mírně posiluje, centrální banka se i díku tomu konečně odhodlala krapet snížit svoje sazby na 4.25 %.
Po delší době jsem si koupil i já pár akcií. Opět šlo o otevíraný fond bývalé IPB, dnes ČSOB. Den potom konečně rozhodl soud o žalobě na otevření. A jaksi negativně, takže se otevření zase zpozdí. I když hlavní problém je spíš v totální neschoponosti správce fondu. V podobné situaci byly všechny fondy, ale většina je jich už dávno otevřená. A to dokonce i fondy České spořitelny. Jediný, kdo toho nebyl schopen, jsou fondy ČSOB a bývalé IPB. Aspoň se vydařil můj poslední nákup Ameriky, protože SimpleTech přidal další dolar a vydělává už 300% za 4 měsíce.

Říjen-prosinec 2001

Tak koukám, že se jaksi zapomnělo na komentáře, takže stručně k poslednímu čtvrtroku. Svět se rychle vzpamatoval z útoku na USA a jal se to vyřizovat s parchanty po světě. Zcela "překvapivě" byl první na řadě Afghanistán a jeho zfanatizovaná vláda Talibanu. Celá akce netrvala ani měsíc, hlavní viník Usama bin Ladin byl ale už za kopečkama. Hlavní světové mocnosti našly k sobě taky jednou cestu, a tak politika burzám v růstu nebránila. Co jim v tom spíš brání je pád světové ekonomiky do globální recese. Ta by snad neměla (alespoň v případě USA) být nějak dlouhá. Koncem roku se svět také loučil se dvanácti evropskými měnami a vítal definitivní nástup eura, což i přes čtvrtinový pokles za poslední dva roky, je po dlouhé době pro evropskou ekonomiku alespoň pár kapek živé vody na její pole zaplevelené bandou bruselských byrokratů, levičáků a jejich nesmyslných výtvorů, které zcela ničí konkurenceschopnost EU.
Závěr roku v Čechách byl ve znamení privatizace. Socani už nemají peníze, a tak se snaží rozlifrovat, co se dá, aby mohli ještě před červnovými volbami chytit voliče na svoje vějičky. To, že to odnesou budoucí generace, jim je jedno. I když výsledek privatizace dopadl většinou podle očekávání, objevila se i jedna nečekaná věc - privatizace plynárenství. To získala německá RWE, zaplatila relativně dost a celá akce vypadá docela čistě a v pořádku, což je u naší vlády věc dosti nevídaná.
Akciové kurzy nabraly úctyhodné tempo, i když to stačilo tak akorát na vydrápání se z letitých minim, jež dosáhly na konci září. NASDAQ vzrostl o třetinu a zavíral rok těsně pod 2000 body. Dokonce i česká burza rostla zároveň se světem, což je jev ne zrovna častý. Celkem přidala skoro pětinu a ukončila rok pod 400 body.
Modelové portfolio chytilo druhý dech a konečně je významně v plusu. V duchu růstu technologických titulů nejvíce, téměř dvojnásobek, přibral Telecom. Celkem za tři měsíce přidalo přes 20% (říjen +8.5%; listopad +5%; prosinec +6%). Po AMD jsem si koupil pár akcií SimpleTechu, kterou jsem vybral na základě asi 10 fundamentálních kritérií. Asi bych si ty kritéria měl někam napsat, protože za dva měsíce z 1.5 dolaru na 5 není zas až tak špatný.

Září 2001

Pouhopouhé procento chybělo k tomu, aby burza dosáhla nového historického minima. V průběhu dne ho dokonce překonala a spadla až k 314 bodů. Jednoznačným okamžikem ovlivňující vývoj burz na celém světě byl teroristický útok na New York. Americké burzy byly dokonce na týden uzavřeny, aby poté dosáhly tříročních minim. Další vývoj bude pravděpodobně ovlivněn očekávaným útokem USA na Afghánistán. Jedničkou v takových chvílích se tak stávají defenzivní akcie, a tu máme u nás v podstatě jen jednu - Philip Morris ČR. Ten dosáhl nového ročního maxima a za poslední 3 měsíce posílil o 20 procent.
Modelové portfolio opět kleslo, a to o 3,8% - mimo dalšího poklesu Telecomu se projevil pokles trhu i na pokles ČOJ IF Bohatství. Já se po delší době vrátil na americké trhy a nakoupil jsem AMD. Vybral jsem si skvělý okamžik - 10. září čtvrt hodiny před zavřením trhu.

Srpen 2001

Burzy stále v celém širém světě zkomírají a jinak tomu není ani u nás. Pražská burza se pohybovala nad hranici 350 bodů a pravděpodobně si vzala oddech před dalším pádem dolů a ztratila jen 2,2 procenta. Famózní závěr vzala privatizace Č.Radiokomunikací, které komplet sakumprásk prodává vláda za pouhopouhých 7 miliard. Logika investic vlády ČSSD je vskutku fascinující - 49% Eurotelu kupuje polostátní Telecom za 60 miliard a 39% Radiomobilu-Paegasu prodává za 7 miliard, a k tomu návdavkem celé Radiokomunikace, Contactel a spol.

Červenec 2001

Česká burza opět dokázala, že pro ni není nic nemožné a začala velmi vážně atakovat historické minimum z 8. listopadu 98, které činilo 316 bodu. Už stačí jen něco málo přes 10 procent. To jednotlivé tituly mají teoreticky ještě kam padat, protože jejich jednotlivá dna jsou ještě hodně hluboké. A jak se ukazuje jediná stabilní hranice je nula (Spořka by mohla klesnout o víc než 80 % (dnes 250/minimum 40), KoBa je dnes taky na čtyřnásobku minima (950/250), Unipetrol (45/35), ČEZ (70/40) a naše telekomunikační hvězdy - Telecom může mít před sebou ještě skoro třetinu (300/200) a Radiokomunikace i přes svůj 85 % pokles za rok byly ještě o dvě třetiny níže (380/110). Takže se můžeme opravdu na co těšit a čekání, jestli se prolomí minimum nebo ne, bude asi jediné vzrůšo následujících dnů.
V červenci padaly opět telekomunikace, a to dle zvyku bez důvodů. Investoři se asi zalekli ovládnutí Komerčky Francouzi. U ČEZu zaúřadovala německá vláda, která dala za pravdu stihomanským teoriím o její zkorumpovanosti (dnes říkáme lobbing), konkrétně koncernem EON. Pěkná reakce by mohla být vyloučení německých firem z privatizace, aspoň aby se neřeklo. Stejně tato vláda snad na žádném privatizačním projektu nevydělala. Frašky typu prodej bank, který trvá dva roky, nalije se tam 50 miliard, aby se se slávou prodala za miliard 40. A ještě nás vláda nezapomene poučit, že se mělo privatizovat už dávno (jako že se taky mělo). Nicméně tyto prohlášení od socanů, kteří nás roky otravovali nacionalistickými kecy o vyprodávání českého stříbra do rukou zlotřilých kapitalistů z imperialistického západu, jsou drzostí. Z privatizace Telecomu se také stává řádná fraška, o Č.radiokomunikacích ani nemluvě - ty se snaží vláda privatizovat už dva roky. Škoda, že nepředvádí tolik elánu, jako pří znárodnění a poté darování IPB - to byla věru rychlost. Čímpak to asi bylo?

Červen 2001

Na burzách zavládla už letní letargie. Českým trhem nadále hýbaly zprávy kolem privatizace - prodej KB, která byla nakonec přiklepnuta francouzské SocGen. Nicméně zajímavá cena přes 40 mld. korun by odpovídala úrovní vysoko nad 1500 za akcii, takže uvidíme.
Modelové portfolio opět přidalo, žádný hrůzy nás snad už nečekají, protože nemá v podstatě kam padat.

Květen 2001

Byl by to vcelku optimistický měsíc, pražská burza po dlouhé době zamířila vzhůru (zejména akcie bank přiváděly akcionáře k údivu, KB přidala 30% - ještěže vládě teče do bot a potřebuje prachy, čili musí privatizovat), americký trh si zachoval solidnější úroveň získanou minulý měsíc. Index Dow Jones zamířil nad 11000 bodů. Ovšem největší průser pro české obchodníčky byl krach Private Investors. Člověk se naprdne na českou burzu, když vláda v podstatě znárodňuje banky (IPB) a přesune své peníze za oceán. Tam půlku sebere propad NASDAQu a druhou půlku mu rovnou šmajznou. Také jsme přišli o skvělý informační server o amerických trzích, který byl provozován Online Investors. Důvěru investorů v obchodování to určitě nezvedlo a podobný web s kurzy, informacemi o podnicích a trhu jsem zatím nenašel.
Modelové portfolio opět přidalo pár bodíků (+2,35%) a dostalo se nad výchozí úroveň, tudíž už konečně vyděláváme. Situace kolem otevírání investičních fondů se vyjasňuje, takže u IF Bohatství by už neměl čekat žádný šok a měl by dál jemně stoupat.

Duben 2001

Po delší době byl zaznamenán vzestup amerických trhů, a ten by snad mohl pokračovat ve světle posledních údajů amerického HDP za 1.Q, které vzrostlo o 2 %. Pražská burza se tradičně na růstech světových trhů nepodílela (poklesy však kopíruje velmi věrně) a PX50 poklesl na dlouhodobé minimum (své přidaly hlavně České radiokomunikace).
Modelové portfolio vzrostlo o 2 % (trh naopak klesl o 2 %), jednak zásluhou naděje na blízké otevření uzavřených fondů po zamítnutí žaloby Vokrouhleckého (měl by ho někdo zažalovat za zadržování peněz a ušlý zisk). Také přišla vysoká dividenda od Philipu Morris 940 (po zdanění 799), tuto částku bych spíš radil prochlastat v Díře, tady to ale bude na termínovaném účtu s 0.3% měsíčně (+2.40 Kč).
Typy minulého měsíce dopadly skvěle, Foundry přidalo 100% a Razorfish vylítl na 0,88 - tj. nárůst o 134,7 procent. Díky tomu jsem v měsíční soutěži Privatů vyhrál další výhru. Je teda v podstatě bezcenná (hlavně proto, že pořadatel zkrachnul), ale jde o princip. Nakonec jsem ale víkendový pobyt na Ještědu od pařadatele získal.

Březen 2001

Tento měsíc nevládl burze ani medvěd natož býk, zavládl tu regulérní Čemusí trh (tj. většinou se motat na mizerné úrovni a na závěr dopadnout těžce na dno). Trhy opět dostaly těžce na frak.
Naštěstí modelové portfolio dramatické pády extrémně nepostihly a kleslo o 2.7%.
Dobré kousky se povedly i v investorských soutěžích na internetu, kde jsem třikrát vyhrál. I když, jak se skutečné peníze stávají na burze relativní... Postupně nastřádané zisky dokáže jenom Telekom zrubat za dva dny. A o mém americkém portfolio nakoupené ještě v dřevních dobách minulého milénia ani nemluvě. Ani to mě však neodradilo a, i přes slíbené moratorium na nákupy akcií, jsem na pražské burze rozfofroval většinu výsledku pětiletého střádání na stavební spoření.
Ještě starší historii české burzy naleznete v článcích o jejím vývoji od roku 1993.