CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Jižní Afrikou 2015 (4.)
Namibie, Etosha National Park

7. 9. Namibie - Caprivi Strip

Přes noc nám Bravo ošmrdlal kapesníčkem z auta naše mimikry. A po naplnění nádrže a nákupních tašek v Kasane nás čeká zas 1200 kilometrů do top místa naší cesty – národního parku Etosha. Na hranici projíždíme skrz národní park Chobe, kde se už jen kolem silnice producírují desítky slonů. Pro teréňáky a safari auta se do něj dá dostat mnohem hloubš podél řeky Chobe. Hraniční přechod je obrostlý úchvatnými baobaby a pod nohami se rozprostírá planina 400 kilometrů dlouhého Capriviho proužku, který starý Caprivi získal pro tehdejší Německou Afriku, aby získal přístup k řece Zambezi a po vodě mohl doplout do německé Tanganiky. Jen se tam nakonec objevily ty Viktoriiny vodopády, což pro lodičky úplně není.

Botswana

Afrika
Silnice skrz NP Chobé

Botswana

Afrika
Caprivi strip

Namibie

Afrika
Caprivi strip

Namibie

Afrika
Hoba meteorit

Namibijských formalit bylo o něco víc, včetně kontroly na ebolu a placení silniční daně (242 randů, resp. namibijských dolarů). Capriviho proužek je překvapivě hustě obydlený, chýše a školy s davy školáků lemují prakticky celou cestu. Ona je to také nejdeštivější část Namibie, ale řeka je tu jen Okavango ještě před tím, než se rozplizne v deltě. Celý den sledujeme asfaltovou přímku narýsovanou podél angolské hranice až do města Rundu. Tam je první benzínka bez benzínu, tak s padající tmou se zanořujeme do městského šrumce. Úplně přívětivě to nevypadá, tak opouštíme město skrz checkpoint, kde nám popřejí šťastnou cestu do dalšího městečka za 300 kilometrů. To v téhle tmě nemáme šanci dojet a číháme na plac další autonoci. Ale silnice je stále ozářena ohníčky domorodců a na prvním odpočívadle jsou tu hned po pár minutách na kontrole. Na dalším Petr ukuchtí fazole, dáme autokino a padneme do spánku. Za noc projely asi dvě auta, tak pohoda.

Noc: na silnici mezi Rundu a Grootfontein
Doprava: Kasane – Rundu a fous dál, benzín 190 P + 432 R, Namibijská road tax 242 R
Celkem 205 P + 337 R (1130 Kč)

8. 9. Grootfontein – Hoba Mateorie – Etosha

S úsvitem jedeme do Grootfonteinu, což je proti Rundu jiná liga, pohodové a čisté městečko s vilkami a muzeem v bývalé německé pevnosti, kde stále německy hovořící babky ochraňují všechno možné, co se v historii okolí města šustlo, od domorodých zbraní po zemědělské či sodovkářské stroje, spousta map a obrázků. Ochraňovat je co, protože zrovna tu dohořívá noční požár. Ve městě se čtverečkovým půdorysem chceme nabrat místní měnu a zbavit se už zbytečných hotovostních dolarů, ale v bance při čekání zmizela hodina jako nic (za 1 americký dolar je 13,5 namibijských dolarů). Ve Sparu jsem nabral grilované kuře a na shellce konečně sehnal namibijskou automapu, po které se už nějaký čas na benzínkách marně pídíme (je turistická a zdarma, a následně byla v každé turistické kanceláři – ty jsou v zemi asi dvě).

Nedaleko od města je klasická (a asi přeceňovaná) zastávka u meteoritu Hoba. Cestou úplně nebyl a první delší kodrcání po šotolinových roletách čtyřicítkou pod kopce urvalo ze dne zase víc než dost na to, že máme dnes rezervaci ubytování uprostřed Etoshi. Projíždíme zemědělskou krajinou kolem farem až k pěkně upravenému baráku (vstupné 40 R), kde se po pár metrech zahradou dojde k obezděné ďouře obklopující údajně největší dochovaný meteorit na světě, jehož železná hmota váží přes 60 tun. Desetina už zrezla nebo si ji odřezali do různých muzeí, ale šutr je to furt pořádný.

Pelášíme na sever k východní Von Linndequistově bráně národního parku Etosha, který se rozkládá na ploše 22 270 km2, takže taková oplocená Morava. Byl založen již v roce 1907 o rozloze čtyřikrát větší, ale poté se z něj bohužel už jen odkrajovalo. Střed parku zaujímá rozsáhlá solná poušť. V celém parku se lze po solidních šotolinkách pohybovat vlastním normálním autem. Má čtyři vjezdové brány ze všech světových stran. Turismus se soustředí ve východní půlce parku, kde jsou tři, 80 kilometrů od sebe vzdálené, turistické osady s kempem, luxusnějším ubytováním, restaurací, krámkem, bazénem i benzínkou. Čerstvou novinkou je otevření západní části parku, což se ideálně hodí při další cestě směr himbské Opuwo. Nocleh se tu doporučuje rezervovat, což jsem si myslel, že mám přes web namibijských parků. Ten papír se ale jako potvrzení neukázal. Naštěstí v prvním nejnudnějším kempu Namutoni mi udělali rezervaci nejen na další tři noci v parku (dvě v prostředním Halali, kde míst pro stany je dostatek a ani to nekontrolovali a poslední v prominentnějším přísně ochlívečkovaném Okaukuejo), ale i v dalším žádaném místě v Sossuvlei za týden. V Etoshe bylo ubytování nejdražší vůbec, camp-platz za 220 randů plus vstupné 80 randů za osobu a den. Ale před branami parku se asi dají najít také kempy a určitě levnější.

Namibie

Afrika
NP Etosha

Namibie

Afrika
Zvířátka tu asi popisovat nemusím, dostanete to v knížce při vjezdu

Namibie

Afrika
NP Etosha

Namibie

Afrika
Noční napajedlo u Halali Campu

Zvířat je neuvěřitelné množství a všech možných druhů, včetně vzácných nosorožců dvourohých, černých impal a několika stovek lvů. A to všechno je teď na konci období sucha odkázáno na několik vodních děr, kde se drží voda stále (i za pomocí umělých studen a hadic). Cestou k Halali vymetáme přilehlé water houly a zas by se člověk opakoval – hned u prvního jménem Chudob nosorožci, sloni… atd. U waterhoulů jsou parkoviště, kde se lze dlouze kochat životem kolem nich. Zatímco všechny impaly, žirafy, zebry si vcelku pohodlně vystačí spolu. Nosorožci už to mají rádi sami pro sebe a všechny dlouhonozí jen smutně pozorují vodu z povzdálí. Největšími čističi davů kolem bazénů jsou pak sloni, kteří občas přichází v mnohačlenném stádu. Jeden morous se rozeběhl i na nás, tak jsem rychle řadil zpátečku. Přiblížením k solné pláni po staré cestě se kolem auta pohupují sloni i ladné žirafy. Nejvodnatější zdroj byl Goas, v jehož okolí se pohybují desítky žiraf a stovky zeber, které sem táhnou v davech z celého parku a chlastat chodí společně. Před soumrakem, který je aktuálně v 18:45, protože Namibijci akorát měnili letní čas a přidali nám hodinu světla, se musí být v kempu, jinak hrozí nějaké pokuty. Každý kemp v parku má ještě svůj noční nasvícený waterhole, kam se bezpečně dá dojít na pozorování. U Halali je to trošku procházka po šutrech a na místě je to jak v amfiteátru, kde oči desítek turistů a vymazlených foťáků směřují k vodní hladině. Na začátku tu byla sloní rodinka, kterou vystřídali nosorožci, kteří se to snažili vychlastat asi celé, a už sem nikoho kromě drzé hyeny nepustili.

Noc: Etosha, Halali Camp 220 ND/os.
Doprava: Grootfonteinu – Etosha, benzín 210 ND
Nákup: pivo 15, grilované kuře 58...
Vstup: muzeum v Grootfonteinu 30, NP Etosha 80 ND/os/den + 10 za auto/den
Celkem 510 ND (940 Kč)

9. 9. Etosha NP

Poprvé a naposled budeme spát dvakrát na jednom místě, tak hned s úsvitem, kdy mají být zvířata nejaktivnější, vyrážíme kroužit parkem. Etosha lookout uprostřed nekonečné bílé solné pláně je bez života. Na jejím přechodu do travin se pasou stáda antilop a buvolů. Následně vymetám nejvzdálenější silnice, kde nepotkáváme ani auto. Ale ani jinak se tu moc aut nepohybuje a maximem jich bylo asi 5 na jednom zvířaty přecpaném watehoulu. Už bych se opakoval jako včera, největší život byl opět na ozkoušeném Chudobu a Goasu, některé další ďoury byly již vyschlé. S největším vedrem jsme v Namotoni obešli zdejší pevnost a rychle zapadli k bazénu. Večer jsme chtěli ošmejdit cestu na sever, ale zasekli jsme se na okruhu přes Dvě palmy, kde kromě pár vybělených slonů nebylo už nic a na víc už zase nebyl čas.

Namibie

Afrika
Etosha Pan

Namibie

Afrika
Ladnost žiraf končí při pokusech o pití

Namibie

Afrika
Jak "Paroubek a rybiček"

Namibie

Afrika
Tady se začalo auto rychle startovat

Namibie

Afrika
Zíbry a žirafy

Namibie

Afrika
Pláně Etoshy

Namibie

Afrika
Etosha

Namibie

Afrika
Z waterhoulu už moc nezbylo, ale radosti neubylo

Noc: Etosha, Halali Camp 220 ND/os.
Doprava: Halali – Namutoni - Halali, benzín 320 ND
Vstup Etosha 80 ND/os/den + 10 za auto/den; mapka a zvěř parku 35
Celkem 480 ND (900 Kč)
Další inspirace u CK SEN

10. 9. Etosha NP

Vymetáme planiny s dalšími zvířecími davy a hrajícími si slony směrem ke kempu Okaukjelo, kde se přes poledne vyvalíme na bazénu. Kilometry tu ubývají proklatě rychle, tak zase tankujeme v místní benzínce, kde jsou ceny kupodivu stejné jako kdekoliv jinde. Petr už toho má trochu dost. Evidentně představa čumět tři dny na stejná zvířata už by mu stačila. Chce to vžít se do jednotlivých příběhů, které se kolem odehrávají, či se pustit do focení přehršle druhů ptactva. Ještě hůř to nese dál. Nejradši by to asi profrčel během týdne, a to bych snad i řekl, že né úplně kvůli mně. Přece jen je v životě zvyklý na rychlejší posuny věcí. Okaukjelo má luxusní chatky, pěkné divadlo kolem vodní louže i se sídlištními sociálními hnízdy malých ptáčků, které obalí větve stromu do neuvěřitelně velkých hnízd.

Namibie

Afrika
Zíbří chastání

Namibie

Afrika
A pán zvěrstva osobně

Namibie

Afrika
Druhý nejhezčí zvíře cesty

Namibie

Afrika
Trocha nejobyčenější zvěře kol

Zlatý hřeb večerní vyjížďky je u rozestavěného waterhoulu, kde konečně vidíme i lvy, kteří se vyvalili na vyvýšené zídce s rozhledem po okolí, po kterém opatrně našlapují ostatní zvířata. Naštěstí lvi jsou tak líní, že zas tak permanentní nebezpečí od nich asi nehrozí. Postupně vidíme zašité další kousky a jemně se jich tu protahuje rovnou pět. Ńa fazole rychle zpět. A ódy na Etoshu pět, jak krásný je ten svět. Ehm.

Noc: Etosha, Okaukjelo Camp 220 ND/os.
Doprava: Halali – Okaukjelo, benzín 230 ND
Krámek v parku: pivo 13, cider 16, masový koláč 18
Vstup Etosha 80 ND/os/den + 10 za auto/den
Celkem 480 ND (900 Kč)

11. 9. Etosha - Galton gate

Cesta do západní třetiny parku byla otevřena nedávno, je dlouhá akorát na jednosměrný průjezd a moc lidí se po ní nevydává. Ale zkratka do Himbalandu je to ideální. Kvalita není žádná sláva, ale aspoň je dost času na kochání se kol. I když mezi vidíme většinou jen na mrtvolkách pochutnávající hyeny, tak waterhouly každých deset kilometrů jsou obsypané zvěří. Na jednom jich vidíme tolik, co předtím za celý den. Sto- a tisícihlavá stáda všech druhů antilop, zeber, kudu, oryxů, pštrosů, buvolů a dalších. Vrcholem je jedno, které si líně hlídá čtveřice lvů. Kolem zpovzdálí na vodu mlsně koukají stovky zvířat. Jen pár se jich ale odhodlá nasosat z bahnité louže. To už začíná lvy štvát a pouhé zvednutí je poplachem pro široké okolí. Nenápadně se snaží připravit na útok, ale vzájemnou koordinaci nedělají, tak si jen všichni pořádně protáhnou kopýtka a tlapky, vyřítí se po stádech, zvíří prach a rázem je širé okolí od zvířat vyčištěné. Pořádný hukot a dusot. Nicméně lvi nikoho nechytili, tak využili výjimečného zvednutí se z polohy vleže na posun o skalku dál.

Namibie

Afrika
Hyení snídaně

Namibie

Afrika
Nejobsazenější napajedla v západní části parku

Namibie

Afrika
Trocha vzruchu na konec

Namibie

Afrika
Ke startu připravit...

Namibie

Afrika
pozór, start!

Namibie

Afrika
...

Namibie

Afrika
NP Etosha

Namibie

Afrika
Borec na konec

Hned na dalším waterhoulu byly slušná stáda slonů s hravými slůňaty. Člověk by to tu dokázal pozorovat hodiny. Ale čas letí a musíme opustit bránu včas a dojet taky trochu k Angole. Poslední kilometr už je cesta tragická, že začínám pochybovat, zda vůbec k té bráně vede. Těsně před ní se s námi ještě loučí s vyceněnými zuby z těsné blízkosti lev a můžeme tyhle úžasné etoshské dny už jen zarýt hluboko do paměti a sd-karet.