CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Ázerbajdžán

ÁZERBÁJDŽÁN 2018

- 1 -   Baku
- 2 -   Sheki
- 3 -   Gabala
- 4 -   Baku a Budapešť


Ázerbájdžán je jedna ze tří (respektive šesti) států Zakavkazska s 10 miliony obyvatel vyznávajících v 95 % islám a rozlohou podobnou Česku (i když šestinu z ní odloupl Náhorní Karabach). I když v roce 1918 vznikl jako první demokratický stát v muslimském světě, dnes je to diktátorský stát pod kuratelou rodu Alijevů (Haydar svrhl demokratického prezidenta v roce 1993 a úřadoval do 2003, pak nastoupil jeho syn Ilham a viceprezidentkou je Ilhamova manželka).

Turisticky je nejméně přívětivá. Památek je méně než u sousedů a zejména pohyb v horách Kavkazu a národních parcích je dost omezený. Topí se nicméně v ropě a zemním plynu s příslušným vyhazováním peněz za stavební monumenty. Takže pokud vás lákají tyto propriety ropných emirátů, je to ideální země na návštěvu, protože je zde dost levno a domluvit se lze rusky.

Letoškem padly komplikovaná víza, dají se vyřídit přes internet jen za 23 dolarů. Dokonce po návratu posílají i feedback, jak se v Ázerbájdžánu líbilo a co by mohli zlepšit. No, bylo by toho dost. Navíc tam začal létat za levno Wizzair z Budapešti (dva tisíce zpátečka), tak nic nebrání ojuknout další zemičku, která podle některých teorií hranic a podle mysli Ázerbájdžánců patří údajně ještě do Evropy. Zvlášť když se tam dá příjemně prodloužit léto a v zemi je příjemně a jasno i v listopadu.

Trasa

28.10. - 5.11. 2018
Praha - Baku - Gobustan - Ateshgah - Yanar Dag - Sheki - Kish - Gabala - Durča - Baku - Budapešť - Praha
Cena vč. letenek 6.900 Kč