CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

V. Centrální Bhútán

Cesta do Mongaru (22.2.)

Do Mongaru musíme přes jeden z mnoha vysokých hřebenů, které krájí Bhútánem ze severu na jih. Zpočátku byla dokonce nová asfaltová silnice, které tu staví Indové bydlící podél silnic v plechových boudách udělaných ze sudů na asfalt. Místním se do těžké práce moc nechce. Turismus a vodní elektřina je o dost jednodušší job.

Tříhodinový přejezd vylepšuje dlouhý výjezd na horu s chrámem Dramtse Gompa z 16. století, který patří mezi nejvýznamnější zde na východě. Slavný je i díky tancům Naga Chham a festivalům v originálních maskách, které patří také mezi hlavní záliby Bhútánců. Málokde je petrost a symbolika masek tak významná jako zde. Jenže ani k tomuto jsme na cestě ani okem nečuchli. „Vrchol, kde nejsou nepřátelé“ je osazen množstvím kaplí a soch založen svatým Pema Lingpou. Odsud měl být aspoň menší scénický hike, ale Sonar zas netuší, tak aspoň jdeme kousek pešky podél silnice s pár zkratkami přes vesnice, kolem se třepotají vlajky a pole se připravují na sezónu. I když sešup do údolí není zrovna nejpříjemnější stezkou pro bolavý kotník.

Bhútán

Bhútán
Chrám Dramtse Gompa

Bhútán

Bhútán
..

Bhútán

Bhútán
Údolí pod chrámem

Bhútán

Bhútán
Primitivní, ale furt rychlejší než v ČR

Bhútán

Bhútán
Polední siesta

Bhútán

Bhútán
Stezka z průsmyku

Přejíždíme sedlo v 2400 mnm, kde zůstává ještě sníh, který kupodivu i prohrabují. Asfalt zmizel úplně a jede se ve vydlabané polňačce, resp. lesnačce. V sedle je vždy nějaká stupa a modlitební zdi, které je třeba objíždět po směru hodinových ručiček. Ale po horských štítech není stále ani vidu. Tohle je další bhútánské zklamání. Čekal jsem být na dotek bílých himálajských štítů a náhorních planinách, ale on je tu všude les, který roste až do 4500 metrů a kromě jediné výjimky jsme klasické Himaláje ani nezahlédli. Ze sedla máme aspoň skromnou procházku dolů lesem, ze kterého visí cáry mechu. Začínají kvést žluté a červené ohromné květy rododendronů. Ale ještě by to chtělo tak měsíc.

Hotel v Mongaru je sešup o několik levelů níže, tepla voda neteče, špína všude a recepční a vrchní v jednom by mohl hned do Lynchovských filmů. Všechno neuvěřitelně trvá. Zato wifiny jsou už ve všech hotelích, i když ne vždy funkční. Ale zas má výjimečnou výhodu, protože je v centru a lze lehce do něj zdrhnout. Ty nové resorty staví tak daleko, aby se už mezi místní už cizinec nemohl vmísit. Tak konečně trochu svobody na průlez městem. Naproti je nově postavená pevnost pro úřady vypadající stejně jako ty staré. V centru je pár buddhistických propriet, ale významnější je objev normálních čokolád a orea v krámě. To se hodilo, protože než k večeři stačím sníst polévku, oba pánové sežrali hrnec velevzácného poživatelného smaženého kuřete. To je ta škola vyrůstání ve třech dětech. Jinak jsou údajně tak mírumilovný národ, že ani zvířata nezabíjejí. Tak si je nechají zabít vedle v Indii a dovezou.

Bhútán

Bhútán
Mongar dzong

Bhútán

Bhútán
Ulice Mongaru

Bhútán

Bhútán
..

Bhútán

Bhútán
Údolí Lhuentse

Bhútán

Bhútán
Stráně s chrámem..

Bhútán

Bhútán
..Takey-la

Údolí Lhuentse (23. 2.)

Dnes máme klidný den na průzkum postranního a nejodlehlejšího údolí Lhuentse nad Mongarem. To bylo keců od průvodců, jak je náš itinerář hrozný, protože přejíždíme celý Bhútán a jsme furt v autě, ale o tenhle standardní řádný volný den jsme v autě strávili stejně víc času než jindy. Dohromady za třemi místy, a to se nás zas snažil Sonal o poslední připravit.

Předtím dlouze projíždíme scénickým údolím, ze kterého pochází královská rodina. Současný pátý král Džigme Wangčhuga je teprve 38letý, i když vládne již přes deset let. Národ žije královskou pohádkou, jak si mladý král vzal prostou krásnou 21letou dívku Jetsun z lidu. Jestli ale všechny nejprostší bhútánské dívky jsou z větví královského rodu, tatíka má pilota a studují v Londýně na Regents College, tak by se tu mohl člověk porozhlédnout víc. Něco ještě zbylo, protože v duchu dnešní progresivity a nepraktičnosti král zavrhl na rozdíl od táty i mnohoženství. Ale královskou rodinu milují, její obrázky mají všude, v místnostech, chrámech i na jediných billboardech v zemi. Ještěže nemají svobodné volby, pak by museli koukat na něco jako...

Bhútán

Bhútán
Vesnice Khoma

Bhútán

Bhútán
..s tkalci

Bhútán

Bhútán
..

Bhútán

Bhútán
Lhuentse dzong

Bhútán

Bhútán
..

Bhútán

Bhútán
..

Zemědělská krajina s tisícovkami políček rýže a kukuřice je až výš v kopcích. Tou se kroutíme k obrovskému chrámu Takey-la v plechové soše Guru Rimpocheho shlížejícího do údolí. Historii to ale nemá a teprve nedávno ho postavili. Vevnitř jsou tři chrámová patra a v každém se něco děje. Teď ale zahlásili lunchpauzu a desítky mnichů se přesunuli vedle do školy. Moc rozdílů nových chrámů proti těm nejstarším ale není... hadry, ozdoby a kresby na zdích jsou stejně zdobné. Jen to tedy nebývaly oplechovaná monstra.

Dlouze sjíždíme a popojíždíme kaňonem s vysokými útesy obsazenými několikametrovými visícími včelími plástvemi do vesnice Khoma vyhlášené tkalcovstvím. Namačkané baráky v pěkném místě nad řekou jsou vyhlášené výrobou tradičních oděvů. Po naší lunchpauze následuje Beck-předváděčka ušitých látek. S Myšákem nás nechává klidným, ale Petři se zajímají a dost kousků si vybírají. Ke konci sdělená cena ve výši mnohasettisíc za kousky, které by se nedali nazvat ani ubrusem, jim výběr trochu zjednodušuje. Vrací to babce do tašky, kde musí mít několik miliónů, a můžeme si živoucí tradici prohlédnout ve vesnici. Na několika místech jsou dřevěné přístřešky a místní ženy spřádají další vzory nitku za nití. Hustá to piplačka, za den udělají pět až deset centimetrů. V zimě tu dělají všichni, přes léto se pak přesouvají na pole.

Teď následuje průvodcovská vložka o tom, jak jsou všechny pevnosti v Bhútánu stejné. A to bylo odsud jen patnáct minut jízdy. Vyjíždíme nad město, kde na vysoké skále je postavena pevnost Lhuentse dzong s několika kaplemi na úžasném místě. To je fakt debil, jestli v tom nevidí rozdíly. Architektonické prvky už podobné jsou. Než nám zavřou, přeletíme útroby, kterým vévodí nádvoří a chrámík, který je alespoň přístupný na rozdíl od jiných místností. Sice itinerář vždy naláká na welcoming reputation mnichů a obyvatel, ale kromě těch jídel jsme se k žádným obyvatelům či kulturním akciím nedostali. Večerem jedeme zpátky k úchylovi na večeři, kterého se už Petr naučil dokonale imitovat.

Přejezd do Trongsa (24. 2.)

Dva přejezdové dny. Měl jsem trochu strach, abychom se dostali na druhou stranu. Kdyby tu silnici kvůli sněhu zavřeli, máme po ptákách a po zlatém tygřím hřebu. Silnici opravují za pochodu a zavrtávají se dramaticky do skal. Ale nahoře ve výškách je to stále jen jízda v hliněných a zasněžených kolejích. Z Mongaru dlouze stoupáme do druhého nejvyššího sedla Thrumshing-la. Míjíme vodopád Namling, který přes silnici padá do hlubin. Vodu téměř vzápětí následoval autobus, který si vesele kličkoval s utrženým kolem. Klasické linkové himálajské autobusy křižují i Bhútán napříč a asi by to byl intenzivnější zážitek než takhle v zlaté hyundai-kleci. Dopolední zastávku v Sengoru se vyplňují ostatní čajem a sušenkami, takže mám dost času na fotografování psích modelek patřících do soutěže a nejošklivější psy a průlez okolím ke škole a rozhledně. Nahoře v pasu ještě vládne zima, tak ani husté rhododendrové lesy stále nevystrčily ani pupem.

Bhútán

Bhútán
Cesta středním Bhútánem

Bhútán

Bhútán
..

Bhútán

Bhútán
..

Bhútán

Bhútán
Střední Bhútán

Bhútán

Bhútán
Přejezd sedla

Bhútán

Bhútán
Sedlo Thrumshing-la

Obědová zastávka je ve vesnici Ura, což bylo konečně místo s (pod)himálajskými parametry, kde les ustoupil žlutým loukám a pastvinám do daleka, mírné kopečky na obzoru a ze staré dřevěné vesnice vystrkují růžky buddhistické stavby. Dokonce Sonar s námi vyrazí na téměř hodinovou štreku skrz echt rurální vesnici na druhou stranu údolí podél terasovitých políček s vlajícími modlitebními bílými prapory stavěné na počest mrtvých.

To byla z civilizace pro dnešek vše a přes údolí Chummey opět stoupáme do dalšího vysokého tříapůltisícového průsmyku Yotong-la než skončíme ve středisku centrálního Bhútánu jménem Trongsa. Vyvoněný hotelový areál v krásné zahradě máme dost za městem, kterému jinak vévodí obrovská a dlouhá bílá nasvícená pevnost. Své vévodství si ale udržuje i přímo z našeho balkonu.

Bhútán

Bhútán
Vesnice Ura

Bhútán

Bhútán
..

Bhútán

Bhútán
Další obědová zastávka

Bhútán

Bhútán
Nezbytná štěnátka

Bhútán

Bhútán
Vodní modlitební mlýnky

Bhútán

Bhútán
Planina Ura