CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Bohemia Crest Trail

Bohemia Crest Trail (1333 km)
aneb Cesta kolem Čech za 52 dní

Východní trasa:
- 1 -   Česko Švýcarsko (1. minietapa, 45 km)
- 2 -   Lužické hory (2. minietapa, 39km -> 84 km)
- 3 -   Jizerské hory (3. etapa, 59km -> 143 km)
- 4 -   Krkonoše (4. etapa, 54km -> 197 km)
- 5 -   Broumovsko (5. minietapa, 48km -> 245 km)
- 6 -   Kladsko - Orlické hory (6. etapa, 67km -> 312 km)
- 7 -   Orlické hory - východ (7. etapa, 103km -> 415 km)
- 8 -   Přechod Vysočiny (8. etapa, 167km -> 582 km)
Západní trasa:
- 9 -   Labské pískovce/Sněžník (9. minietapa, 38km(+4) -> 624 km)
-10-   Krušné hory - východ (10. etapa, 51km -> 675 km)
-11-   Krušné hory - střed (11. etapa, 86km -> 761 km)
-12-   Krušné hory - západ (12. etapa, 78km -> 839 km)
-13-   Český les (13. etapa, 136km -> 975 km)
-14-   Všerubská vrchovina (14. minietapa, 61km -> 1036 km)
-15-   Šumava (15. etapa, 146km -> 1182 km)
-16-   Novohradské hory (16. etapa, 85km -> 1267 km)
-17-   Třeboňsko (17. etapa, 66km -> 1333 km)


Dálkové trasy jsou fajn. A přes hory ještě víc. Žádné vracení na noci do útrob hotelových postelí v údolích, ale člověk si užije večery, rána a noci v lůně přírody, kdy v ní už zůstává jen divá zvěř. Problém těch nejpopulárnějších treků je, že mezi divou zvěří mají velké zastoupení ostatní trekaři. A tak se táhneme všichni dál a dál na neobjevená místa přes půlku planety, přitom ty nejkrásnější místa máme tak blízko. Aneb padesátý cestopis na Miras.cz bude z Čech.

Okruhy kolem hor jsou ideální, člověk na ty hory kouká ze spoda, nenažene kvanta výškových metrů a postupně to vidí ze všech úhlů. Jenže nejpopulárnější kolečko kolem Annapuren už obkroužila pomalu silnice a Torres a další nejpopulárnější okruhy jsou zavalené davy a leckdy i registracemi a permity.

Mnohem panoramatičtější jsou přímo přechodové hřebenovky. Tu Pacifickou proflákla ve filmu Reese, ale její přejití je půlročním procházkou růžovým peklem. Z tý už jsem nadvakrát pár kilometrů ukrojil. Drsná, kratší a ještě opuštěnější je třeba Pyrenejská. V Alpách i Karpatech se dá vyřádit do sytosti a na kratší přeskákání hřebenů je tu aspoň Slovensko.

A nejlíp je mít obojí, tedy krásné hřebenové pásmo hezky dokola. Těch není mnoho, i když jeden je zrovna kolem Čech, kolem rodné Kotlinky, kolem Bohémie... aneb světově Bohemia Crest Trail. Pohraniční hory jsou ideálně prázdné. Kromě některých profláklých kopců na nich potkáte minimum jiných turistů. I ty Krkonoše jsou plné jen na úseku od Špindlerovky po Sněžku. A i na té jsem byl nakonec po odjezdu lanovky při západu slunce sám.

Celou Kotlinku obklopují hory definující skoro tisíc let hranici Čech, plus k tomu máme nějaké výběžky, které pro potřeby české hřebenovky můžeme ignorovat. Nechci kopírovat slepě hraniční patníky, ale zakroužit po hřebenech, horách a kopcích s podíváním se na nejzajímavější místa cestou. A to dohromady vydalo na 1333 kilometrů a nějakých 33-55 dní.

Můžeme to hodit najednou a mít příjemně unavené prázdniny, ale tolik času v kuse sebrat není pro každého. Ale to se v případě Čech tolik řešit nemusí a může se vyrážet na kratší etapy. Po pár dnech se vrátit domů, zkurýrovat puchejře, nažrat se, pracovat a příští týden či měsíc znovu začít přesně tam, kde se minule skončilo.

Nejpozději po třech dnech se člověk vždy napojí na nějakou veřejnou dopravu, která ho stáhne zpátky do útrob domova v Kotlince. Čím jsou hranice blíž, tím víc to provokuje i na kratší úseky, ale tím se zas trochu ztrácí ten smysl dálkových treků. A ještě si tím člověk ukrajuje z denní chodící dávky. A taky zjistí, že není taková sranda přejet veřejnou dopravou půlku té naší malé zemičky a ještě za to člověk platí leckdy víc než za letenku přes půlku Evropy. Ono totiž kromě těch 1333 pěších kilometrů jsem ke startům a cílům najel nakonec i na 6000 kilometrů věřejnou dopravou, což je poněkud trapné.

No nic, zkusíme to… Pro stylový začátek by byl vhodný start na nejnižším bodě Čech a vyrazit rovnou na ten bod nejvyšší. Tahle relativně krátká část je totiž to nejhezčí a nejhornatější, co Čechy mohou nabídnout. A když chytne těchto dvěstě severních kilometrů na 6-10 dní z Hřenska do Žacléře, těch zbylých tisíc kilometrů už dorazíte. Já si na to dal ve volném tempu po 3 roky. Když netrávíte půl roku na cestách jinde, půjde to rychleji.

Trasa

12. 9. 2016 - 28. 10. 2020
Východní trasa: Hřensko - České Švýcarsko - Lužické hory - Jizerky - Krkonoše - Adršpaškoteplické skály - Broumovské stěny - NP Stolové hory (PL) - Orlické hory (Suchý vrch) - Českomoravská spojka přes Vysočinu, která zároveň bude tvořit i začátek Moravia Crest Trailu. To bude další okruh, dalších 800 kilometrů a další roky.
Západní trasa: Hřensko - Děčínský Sněžník - Tiské skály - Krušnohorky - Český Les - Všerubská vrchovina - Šumava - Novohradské hory - (Landštejn)