CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Bohemia Crest Trail
aneb Cesta kolem Čech za 52 dní

Centrální Krušné hory (11. etapa - opravná)

29. - 31. den Nová Ves - Hora Svatého Šebestiána - Klínovec - Horní Blatná

BCT jsem sice už vloni dokončil, ale zbyla tam jedna etapa na opravu, neboť byla velkým cykloomylem. Člověk si kolem stejně moc nepomohl, dokonce tenhle úsek tehdy trval na kole 4 dny, nyní se dal pěšky za tři, takže rovnou můžu přejmenovat i všechny titulky stránek. Zas se ale aspoň podrobně a dvojitě prozkoumalo okolí, na což by při pěším treku už tak moc čas nebyl. Dost keců, a ty tehdejší zápisky nechávám na staré stránce zde.

15. 8. 2000 Nová Ves – Santa Catarína – San Sebastian

Autem popojíždím na osvědčenou základnu u Řetenic, kde se setkávají obě potřebné vlakové větve pro start a cíl. Že vlak ale nejezdí a busy zastavují kdesi na hlavní silnici v kopci, by se člověk mohl dozvědět dříve než dvě minuty před odjezdem. Upocený běh s plnou polní není zrovna ideální způsob, jak začít. Ale stihnuto, přesednutí v Litvínově a vyjetí na hraniční čáru u Nové Vsi v Horách, kde kdysi skončila běžkařská etapa východními Kruškami.

Hraniční čáru odsud lícuje německá silnice, což bylo možná praktické pro to kolo, ale pěšky to beru příměji přes pusté náhorní lesy, bažiny a rašeliniště. Nad hlavou mám Santa Catarínu s Růžovým vrchem, na němž trůní stařičká rozhledna se starými Krušnohorci dokreslujícími atmosféru dobových fotek. Naproti je otevřená restaurace a mému heslo „žer, když můžeš“ není možné odolat. Zvlášť, když je čas oběda a teď bude následovat v zásadě pustota až do Vejprt s výjimkou Sansebastiánské silnice. A jídlo dobré, pivo taky, tak ještě palačinky s kupou šlehačky, a ještě škopek. Studánky tu totiž nebudou.

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Rozhledna na Růžovém vrchu

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Kostel Nejsvětější Trojice v Malém Háji

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Krušky

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Rybníky

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Ložnice s terasou

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Zaniklé tratě Křimické dráhy

Takže je půltřetí a já mám za sebou kilometr a půl. To jen kdyby se ještě někdo divil, proč nedávám těch 30-40 kilometrů denně. Ale teď už po zelené značce zdolat jeden ďolík a pak už se usídlím nad 800 mnm. Jediná zkratka na vyhnutí se silnici se rychle mění v džungloidní prodírání, ale k červené a jediné dnešní vesničce se člověk dostal. Restauraci si zabrali na třídenní svatbu, tak bez zdržení do lesních přímek, které občas rozrazí jen rybník. Míjím úctyhodné zbytky Křimické železnice, ale jít se po ní nedá. Slunce zapadá u Polských bažin, což není název místa, kde by se chtělo hledat místo na složení hlavy. Jedno vyvoněné místo bych v záloze měl, ale zas je to dál od hranice s občerstvovací jistotou na benzínce. Tady je zas jistota půvabu údolí Chomutovky i s 3metrovým vodopádem. O fous dál jsou pořádné náspy příhradového mostu, na jehož vrcholu je kamenitý plácek s dokonalou vyhlídkou, což bude pro dnešek můj ikshvězdový hotel i s perseidovou show.

Nová Ves v Horách (Z) – Růžový vrch – kostel Malý Háj – Kohoutí vrch (Čv) – Zákoutí – Nový rybník – Balzerův rybník – Bezručovo údolí
Dnes 25km, +500 v.m. (od Hřenska 118 km a 1950 v.m.), mapa

16.8.200 San Sebastian – Vejptry – Königsmühle

Kvalita místa na spánek významně převyšovala kvalitu spánku jako takového. A sluneční paprsky kryje les, což mé praxi na vylejzání ze spacáku až když mě olizují, také nepřeje. Teplá rána v půlce srpna se už moc nevedou, i když přes den je opět nádherně. Dorazím ten kousek do Montaňa de San Sebastián, kde vymetu vietnamskou večerku. Nechávám červenou pokračovat na Měděnec a mířím na hraniční čáru přes prameniště Chomutovky krásnou pěšinou, které tady i prosekávají.

Zpátky u hraničních patníků, podél nichž vede cesta ať už v reálu, či jen na mapě. Druhá možnost je trochu horší. Tak se zavítalo do německého území hlouběji, než je zdrávo. I pouhé líznutí okraje Kryštofových Hamrů nabízí bufíček pravého místního pamětníka. Nabídka sice nebyla z nejpočetnějších, ale oba zástupci, pivo i bramboráčky, sehráli svoji roli bravurně.

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Ráno pod San Sebastiánem

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Prameniště Chomutovky

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Hranice

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Vejprty

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Ješrě večerní pláně

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
A na kutě

Vzhůru kolem hřbitova s márnicí, jejíž střechou propadl kdysi pokrývač přímo na máry. Po prodrání se přes hraniční zátarasy a lány kopřiv se dostávám na pěknou německou pohraniční modrou stezku, než se odloupnu na vrstevničku starou vejprtskou alejí přes Wejpert Grund. Nádraží ještě vypadá postsudetsky, ale i z Vejprt se vyloupne pěkné městečko obsypané nezbytnými hraničními stánky a markety, které se v dnešním vedru hodí. Další pěkný hřbitov, do vrcholových lesů, zkratkou po uzavřené silnici ke staré vápence až k dalšímu krásnému krušnohorskému místu Königsmühle. Jen ta tma byla trochu rychlejší, kdoví kolik tam bude spát národa, když už i tyhle poslední metry začínají být přístřešky obsazené cyklisty, tak zalehnu pod širák na říčním břehu.

San Sebastián (o) – Skelný vrch (M) – Kamenička (o) – Kryštofovy Hamry – Černý potok – Vejprty Grund – Vejprty (Z) – Černá voda
Dnes 32 km, +600m, mapa

17.8. 2020 Königsmühle – Klínovec – Boží Dar – Horní Blatná

O dalším slunečném ránu dorazím do Königsmühle, které je prázdné a jen křovinořezy na druhém břehu připravují půdu pro tradiční landartový fesťáček, který toto místo popularizuje. Je to jedna z minima sudetských vesnic, která byla nechána ladem a nesrovnána se zemí. Šestice baráčků se tak dodnes zachovala až do druhého patra a už je tu i perfektní útulna.

Zato pěšina na Klínovec přímo po sjezdovce už tak pěkná není. Pěkné to není ani na vrcholu této nejvyšší krušnohorské hory – vylité asfaltem, uprostřed pořádná ruina s aspoň funkční rozhledničkou a davy cykloturistů, kteří odsud sjíždí singltreky. Takže si to dnes střihnu jen pustým traverzem s lány borůvek. Kousíček od cesty je na hranici i trojboký hraniční kámen Wappenstein už z roku 1677. To by měla být povinná zastávka cesty podél hranic, stejně jako je o pár desítek kilometrů dál ještě o 134 let starší Juliusstein. Tohle by si měl člověk ale přečíst před cestou a né až teď. Sakra.

Po hřebínku se zrezlou větrnou elektrárnou do Božího daru. Dnes by bylo záhodno stihnout poslední autobus zpátky a těch 86 kilometrů stáhnout na 3 pěšodny. Oblíbenou zacházku přes božídarské rašeliniště si ale neodpustím, na rozdíl od ostatních výletních davů, kterým stačí asfalt podél silnice. Dál vede údajně naučná stezka podél 500letého Blatenského příkopu. To vypadá zdánlivě na skvělou cestu, ale v reálu se jaksi nevyskytuje. Skáče se přes kořeny, podlézají větve, tak nakonec člověk rád zdrhne na silnici přes Rýžovnu, kde by se jeden akorát zasekl v restauraci nebo o fous dál v přístřešku za pořádné bouřky. Zas ten okap se ale hodil pro závěrečnou sprchu před cílem, kam se dorazí s další dávkou slejváku.

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Nebezpečná krušnohorská rašeliniště

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Königsmühle

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
..

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Božídarské rašeliniště

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
PR Rýžovna

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
PR Rýžovna

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Blatenský příkop

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Nad Abertamy

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Vlčí jámy

Oficiální vyhlídkovou trasu BCT ale vedu po červené (AKA Cestě písničkáře A. Guntera). Ta dnes už jen obkrouží Božídarský Špičák, přes rašeliniště s Mrtvým rybníkem na slatě, kde se vyplatí zajít do přírodní rezervace Rýžovna s mohutnými varhanami, proto kterým je Panská skála je soubor píšťaliček. Dál cesta krouží po zbytcích dávných dolů, lomů, pinkách a jámách, s kterými to zdejší kraj dotáhl až do Unesca. Přes Červenou jámu se vydrápat na závěr na Blatenský vrch s rozhlednou a ojuknout pod ní krásné a ledové Vlčí jámy a člověk je v hornoblatském cíli a definitivní obejití Čech pěšmo jest dokončeno.

Promozlý a promočený v zavírané hospodě už jen počkám na autobus dolů. Hůř jsou na tom skauti vedle, kteří svoji krušnohorskou pouť teprve začínají a nit na nich není suchá už teď. V Ostrově mám hodinku na prohlídku pěkného městečka s opraveným náměstím, zámkem se zahradou, Letohrádkem i s klášterním okrskem a náměstím s echt sovětskými parametry.

Okružní trasa tak zůstává i po opravě na 1333 kilometrech, na které jsem potřeboval 52 dní. Ještě opravit ty první etapy z Hřenska na Sněžku a stáhnu to pod padesátku. Teď je ale na řadě Moravia Crest Trail, který letos také odstartoval.

Königsmühle – Klínovec – Boží Dar – Rýžovna – důl Mauritius – Červená jáma – Blatenský příkop – Blatenský vrch – Vlčí jámy – Horní Blatná
Dnes 29 km, +600m, etapa celkem 86 km a 3 dny, od Hřenska 179 km a 7 dní, mapa