CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

BORNEO 2018
(4. Thajsko - Pattaya)

4. 5. Přelety do Pattaya

A přesun do Thajska… Ranní odlet v devět, minus dvě hodiny na letišti, minus hodina rezerva, minus půlhodina pěšky na letišti, minus hodina na dopravu k letišti, minus půlhodina čekání na bus, minus čtvrhodina pěšky k busu. A minus hodinu, o kterou se stejně vzbudím dřív než vražedný budík ve čtyři. A stejně je to k ničemu, protože jízdní řád úplně neplatí a první bus na Sentral bus station jede až za hodinu a je po rezervách. A je neděle, prší, mám roztrženej loket od protahování se pod roletou, kterou byl uzavřen hotel. Skáču do nějakého mikrobusu jedoucí východním směrem. Jistotou to neoplývá, ale moc jiných silnic tu není. I centrální busiště je pozavírané, ale snídaňový žvanec ukořistím u Indů vedle v bloku. Nicméně AirAsia má tak levné jídlo na palubě, že tam by hlady netrpěl ani největší škrt. Stejně první a poslední kroky na přestupu v Kuala Lumpur zas vedou do curry housu v letištním sklepení.

Borneo

Borneo
Kuchingská Orchid Garden

Borneo

Borneo
Fort Margarita

Borneo

Borneo
Kuchingský most

Takže Pattaya. Prvotní asociace tohoto města jsou děvky a Rusáci (je tam spojka!). A proč tam? Odlet mám pozítří ráno z Bangkoku, který musel být do té ománské letenky zaštelován. Matně pamatuji, že na bangkocké letiště jezdilo dost linkových busů z Pattaya, která je jižně od letiště, čímž se člověk může krásně vyhnout celému velkoměstu na úkor mořských, i když bídných, pláží. A ten rezervní den a dvě noci bych si našel slušnější hotel s bazénem, snídaňovým bufetem a jen se válel, žral a ráno dojel ten kousek na letiště. A doplnil bych i nikdy neviděné a přitom nejslavnější thajské obohacení světové kultury – střílení šipek a pingpongových míčků. Má to ale jistá národní špecifiká. Do Pattaya to létá přímo z KL a letiště je hned za městem. Pohoda a žádné trmácení. Toho si užiju dost za pár dní na americkém roadtripu. To je tak, když se týdenní vycpávka protáhne na měsíc.

No nic. Teorie dobrá a teď už vše jinak. Letiště Pattaya má po ryanairovsku společného s Pattayou pouze název a letíme desítky kilometrů vedle na vojenskou základnu U-Tapeo. Veřejná doprava tu nikdy nebyla, ale čerstvě zavedli minibusovou dopravu do pattayských hotelů za 230 bahtů, které nemám, bankomat není a jen vedle je jeden vyžírkovský směnárečník. Z dvounočního relaxu taky nic nebude, protože busy na bangkocké letiště nejezdí brzo ráno a je úplně bez šance stihnout i odlet v devět. Budu muset posledním nočním busem a střihnout noc na letišti. Super. Nechám se vysadit u nádraží, odkud jezdí busy. Až zítra se ukáže, že ani to autobusové nádraží Pattaya není v Pattaya, ale asi 6 kilometrů od ní. Jsem v nějakém Jomtienu. I tady se před sexuální turistikou neuteče, ale stačí ji publikum pouze pětadvacetinové.

Ponořit se do vedlejších ulic na hledání hotelu je hotová sodomie. Desítky mladých Thajců, kterým snad nemohlo být ani 15 v bílých košilích čeká na štaflu před restauracemi. Naproti sedí u piva jak mlsní kocouři ta nejhorší, nejobtloustlejší a nejplešatější evropskoaustralská sebranka. Tady i průměrná zrůda vypadá jak zjevení anděla. Mládež se po mě vrhá a z chumlu zdrhám rychle pryč. Pobřeží už je turistické, plné Rusáků a obchody mají nápisy v azbuce. Zapadám do zdánlivě neškodného hotelu se slušným pokojem za pětikilo. Jo, ještě heslo na wifinu, prosím. Uživatelské jméno paní domácí je pornchita. Aha, tak tělo v posteli obalím důkladně spacákem. Ale večer se pozná tep Pattayi. Teda kdybych v ní byl a kdybych byl vzhůru. Jenže vstávání ve tři ráno mě dovedlo jen na roh do 7eleven na colu, vodu, nanuka a následuje bezmocné padání do spacích hlubin.

5. 5. Pattaya

Normální lidi se pohybují po tomhle městě skokem do pendlujících pickupů. Jedna tisícina se projde podél pláží. Prý už se do nich ani nevypouští veškerá kanalizace. Vypadají obstojně, písečně, s palmami, ale jsou úzké. Postup na sever spláchne v poledne bouře, tak zpátky a můžu se šmrdolit kolem hotelu. Nechám si rozlámat záda a vytrhat prsty z kloubních jamek. Ještě pivo. Vlezu do restaurace, ale tam už číhají. Ale že zrovna se na mě muselo vrhnout ta nejtlustší žena v celém Thajsku. Tak nic, normální sportbar a točené pivo. Dokonce místní Chang. Vida. Pak pět minut koukám, jak vrchní pomaličku z piva vyndává lžičkou pěnu, aby dotáčel další centilitry. Než to přinese, je to teplý jak chcanky. Teplota tak dohnala i tu chuť. Průběžně žeru thajské kulinářské poklady. Ale na to, co jindy ochutnávám týden, mám jedno odpoledne. Ještě aspoň padnout na pláž a do moře. Je víkend a pláže se mění na jedno velkopiknikoviště místních a bangkockých.

Borneo

Pattaya
Pláže v Pattaya

Borneo

Pattaya
Teda v Jomsonu

Borneo

Bangkok
Bangkok Airport Hotel

V devět vyjíždím busem na letiště. Trvá to přes dvě hodiny a to není na silnici ani kolo. Konečně mám na letišti pořádnou rezervu. Obchůdku je dost, lidí ještě víc, ale v sedmém patře na vyhlídkové galerii je schovaná spací kukaň s připravenou kartonovou podestýlkou. V zemi zásuvka, wifina, ticho a výhled. (letenka KL-UTapao 830Kč, hotel 500B/pokoj, bus UTapao-Pattaya 230B, Pataya-letiště 120B, masáže 200B/h, pivo 50B, jídlo 50-100B, 1 baht= 0,7 Kč, celkem Thajsko 1800 = 1250 Kč)

6. 5. Bangkok – Muscat - Mnichov

V devět mizím z Asie, Omanair se proti minulému měsíci zhoršil, už žádné spací a jiné balíčky. V Muscatu mám přestup na dvě hodiny a v sedm večer jsem na konečné v Mnichově a můžu jít vyžrat Billu na chybějící europokrmy, což v mém podání jsou hlavně sušenky a nedostatkové čokolády. O půlnoci první zážitek s Flixbusem. Že nemá nic, víme, ale ještě přijel pozdě a řídili to nepříjemní Bělorusové. Ten se bude muset hodně snažit.

A finiš, nějaký závěr… Byl to vlastně jen bonus zdarma, tudíž vše dobré bylo darem a vše špatné jen další cennou zkušeností. A špatného nebylo moc. Na Sarawaku turistická civilizace za těch 9 let tak silně nepostoupila jako jinde. Tedy pokud zavřete oči mezi přejezdy do národních parků. Orouši i proboscis ještě k vidění jsou a indové curry taky furt prodávají. Jen to ostatní je jednodušší, místo obcházení hotelů už to jen odklikne člověk na Booking.com, místo louňácké bichle je vše na pár datech v mobilu, noční taxikářské můry jsou v nejhorším nahrazeny Grabem a batoh má hluboko pod 5 kilo. A to islámské utahování šroubů se po výsledcích voleb možná zpomalí, pokud moderní krev vleje zemi do žil ten 94letý premiér…

Orientační sčot:
letenka Muscat – Kuala Lumpur / Bangkok – Muscat: 0 (let Praha – Oman - Mnichov 10828 Kč + bus Mnichov-Praha 499 Kč)
místní letenky: KL – Miri(AirAsia) 107R (577Kč), Miri – Mulu (MAS Wings) 160R, Mulu-Kuching(MAS Wings) 166R, Kuching – KL(AirAsia) 117R, KL–U Tapao (AirAsia) 157 = 3815 Kč
11x hotely 2300 Kč; vstupy do jeskyní a národních parků 2200 Kč; autobusy na Borneu 300 Kč...
Celkem útrata Malajsie 6400 Kč (11 dní), útrata Thajsko 1250 Kč (2 dny) + letenky