CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Borneo

BORNEO 2018

- 1 -   Mulu national Park
- 2 -   Kubah NP a Matang Wildlife Centre
- 3 -   Bako NP
- 4 -   Thajsko - Pattaya


Cestopis z krátké dvoutýdenní zastávky na ostrově Borneo v jeho přežívajících národních parcích, které se mi při minulé cestě tak zalíbily, že se tato místa dostala do výjimečné skupiny mých návratových destinací.

Jihovýchodní Asie - kdysi hlavní zimní destinace, které splňuje vše, co člověk hledá. Je v pohodě, bezpečná, jednoduchá na cestování, člověk se domluví, hlavně je tam teplo, moře a starý baráky. Jenže za ty roky už jsem ji projel řádně a teplo ani pláže už mě nelákají. Teď je v módě sníh a hory. V plánech zůstaly jen ostrovy na východ od Bali k Timoru, snad Palawan a návrat na Borneo. Národní parky jsou slušně infrastrukturně zajištěny, jsou tam opice a další zvířata, ohromné díry a pusté pláže.

Bonusové zastávky cestou někam jsou tradičně fajn. Je to zdarma a člověk jukne tam, kam by se samostatně jen tak nevydal. I když třeba Moskva cestou z Thajska cestu moc nezjednodušší. Normálně to ale bývá den přestupu či maximálně párdenní stopover. I tenhle cestopis z dvou týdnů na Borneu je ale jen bonus. Jen cenově to nebylo za nulu, ale za mínus. Hlavní dubnová mise byla Omán (cestopis). Ale když se do zpátečního letu vlepila zastávka v Bangkoku, cena spadla o 3 tisíce. Co se dá holt dělat, šetřit se musí.

Takže Bangkok? Ale co vlastně v Thajsku? Nevím, měl jsem radši Malajsii a z ní mám resty na Borneu. Přidat mezi Bangkok a ománský Muscat ještě Kuala Lumpur s cenou taky nic neudělalo. Po pohodových deseti ománských dnech s Foxem, který z Muscatu odletá domů do pracovního procesu, já nastupuju na cestu domů opačným směrem. Takže cestopis začíná 23. dubna na letišti v Kuala Lumpuru. Jinak ale duben vůbec není ideálním měsícem na jihovýchodní Asii, vedro už bývá nesnesitelné. Všechno je bezvízové a v kapse jsou místní přelety s AirAsiou a MAS Wingsem za 500-800 Kč/let.

Trasa

23. 4. - 7. 5. 2018
(Malajsie) Kuala Lumpur - Miri - Mulu NP - Kuching - Bako NP - Semenggoh Wildlife Center - Kubah NP - Matang Wildlife Center - Kuching - KL - (Thajsko) UTapao - Pataya, Jomsom - Suvarnabhumi
Cena 11.500 Kč (vč. přeletových letenek; let z Ománu byl zdarma
Při vyměně Mulu za přímořské národní parky (zejména Niah) by i tohle bylo za půlku)