CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

XII. Kolumbie - Salento a Valle de Cocora

25.2. Cali - Salento

Vstávám do spícího baráku a na krku celodenní přesun. Jede to sice hned, ale je to minibus. Mínusem je titěrné místo, plusem zas větší rychlost. Tedy než se skončilo po 4 hodinách v zácpách v městě gentlemanů z Cali. Z města poznám ale jen nádraží. Pěkný pullmanbus se spoustou místa o město dál jede hned. Venku je zeleň, dálnice, pár městeček a uvnitř je hlad. Do Arménie jsem se chtěl vrátit už dlouho, ale tahleta to fakt nebyla. Armenia je provinční město plné šedi a lomozu. Na nádraží stihnu policejní kontrolu a smaženinu a odjíždím do Salenta.

Kolem se zvedají zelené kopečky a dorazíme v mracích a dešti mezi malé barevné domky téměř 2000 metrů nad mořem. Elenita posada staré paní už je dost venkovská a vybavení je podobného věku. Město je ale hrozně roztomiloučký – pastelové domky, klid, atmosféra hor vůkol, velké náměstí, spousta obchůdků a taky spousta turistů. Na tomhle náměstí a na výstavní Královské třídě plné cetek jich vidím víc než za celý měsíc. Zdlábnu kolumbijskou sladkost tvaru sytých lázeňských oplatek - obladek se sladkým mlékem, sýrem a marmeládou plus večerní menu (to byly ty boloňské těstoviny s přesně deseti vrtulemi a zbytek s rýží). Hnus, ale je to aspoň už klasická restaurace, kterých dosud bylo pomálu.
Elenita posada 46750/pokoj s koupelnou (15$), bus Popayan-Cali 18000, C-Armenia 22000, A-Salento 5000; empanády 1500/ks, plněný oblatek 4000, večeře-menu 10000 (pasta boloňská)… 117000 COP = 36,5$
a ještě odkaz na recepty kolumbijských žvanců - www.mycolombianrecipes.com

Kolumbie

Kolumbie
Salento

Kolumbie

Kolumbie
Plaza Bolivar

Kolumbie

Kolumbie
Calle Real

26.2. Salento

Tohle nebyla dobrá noc. Takže zas tolik nevadí, že ráno prší. Prší echt ale i dopoledne a v poledne a celé město je v mraku. Po jedné vyrazím aspoň na okruh kopci, který by měl jít udělat nad městem. Nejdřív ale ztratím čas na vyhlídce s mnoha schody s křížovou cestou nad Královskou třídou. Vidět je široko daleko, ale ne vysoko, kam se jen o fous výš posunuly mraky.

Cesta po hřebeni skončila rychle ve slepé uličce ostnatým drátem a musím z města znova. To už časově silně hapruje, a když minu i odbočku na hřebenovou cestu, je okruh odsouzen k neúspěchu. Aspoň hlavní lesní cestou pomalu stoupám kolem pastvin a džungle. Míjím první slavné voskové palmy nad rančem s nějakým koloseem. Dál už za doprovodu psa se dostávám do mraků na vyhlídku do mlhy. Tak zpět. Poprvé ve městě pořádně frčí i noční život, ale chtělo by to i jiné kumpán(k)y než burger a pivo. (23$)

Kolumbie

Kolumbie
Salento z vyhlídky

Kolumbie

Kolumbie
Kolem města

Kolumbie

Kolumbie
Plaza Bolivar

Kolumbie

Kolumbie
..

Kolumbie

Kolumbie
..

Kolumbie

Kolumbie
První voskové palmy

27.2. Megapalmy v údolí Cocora

Temná noc. Kohout. Zakroutil krkem. Kočka. Taky. Po sedmé vylézt? Tvl, né. Ale musím. Nejslavnější zdejší místo – údolí Cocora s legendárními voskovými palmami se prý po jedenácté zakrývá mraky. I když… viděli jsme včera. Nejdřív ale musím na terminál koupit dálkový bus do Medelínu. Kupodivu odsud na 7hodinovou štreku jezdí přímáky ráno i přes noc.

Do Cocory pendlují z náměstí džípy Willys – další z legend místní dopravy. Šťastlivci sedí, zbytku čouhá hlava do prostoru při mlácení se mezi žebrovím korby nebo vlají na zadním schodu. Úrodným údolím zdejší Zony cafetery, kolem kávovníků až na konec, kde přežívají obrpalmy.

Cocora je turistická základna jak vyšitá s restauracemi i hostely. Dá se udělat perfektní 13kilometrový okruh, pro někoho půldenní, pro mě celodenní. Jde se přes tři soukromé pozemky, kde si každý urve pár tisíc pesos. Ale ta krajina, pastviny s palmami postupně přecházejí do mlžného lesa. V doslovném překladu je to mrakový les a mrak se v nich také přesně usídlil po většinu dne.

Nejdřív se stoupá nejslavnějším pozemkem po loukách s roztroušenými voskovými palmami. Dožívají se až 250 let, ale tady jsou jen starší. Nové nemají šanci se na pastvinách chytit a staré pomalu hynou. Za pár desítek let tu nebude nic. Snad přežijí aspoň v lesích, ale tam nevyniknou. Rostou až do výšky jednoho mělnického kopce (= 60 metrů) a jsou kolumbijským národním stromem. Přesně odsud jsou ty klasické záběry této země.

Kolumbie

Kolumbie
Cesta do Valle de Cocora

Kolumbie

Kolumbie
Zona cafetera

Kolumbie

Kolumbie
Údolní ráj

Kolumbie

Kolumbie
Valle de Cocora..

Kolumbie

Kolumbie
..a voskové palmy desetkrát jinak

Kolumbie

Kolumbie
..

Kolumbie

Kolumbie
..

Kolumbie

Kolumbie
Spousta ptáků v lesích

Kolumbie

Kolumbie
Kolibříci

Jsou tu kvanta lidí, ale i tady se klasickým postupem dostanu k údolí jen pro mě. Les tu připomíná sovětské obilnice. Stromy rostou jak telegrafní sloupy, místy i hustěji. Stoupáme k výhledům na údolí a dál pozvolna mlžným lesem až ke květinové haciendě. Jiné pěšiny tu nejsou, kromě jediné, jejímž cílem je buď srací plac nebo výhled na jednu palmovou křivuli. Snad to bylo kvůli tomu druhému.

Po sešupu k řece do džungle se dá jít ještě proti proudu, buď kousek k haciendě Kolibříků, nebo dál na pětitisícové sopky národního parku Los Nevados. Beru haciendu, kam se slétávají kolibříci sosat nektar. Tady se lze dotknout jejich křídel, které vydávají hluk jak dron. Za vstup dostaneme i nápoj - čokoládu s chutí bahna, jako bychom ho neměli dost na botách. Pokračuju ještě trochu výš na lesnatý hřeben k Los Nevados plný velkých barevných ptáků ve větvích.

Po třetí jsem tu zůstal sám a dál už jsem nikoho nepotkal. A aby to bylo ještě lepší, mraky s ostatními výletníky odpluly, je slunce a jasno a zraku vystaveny zdejší panoramata. Scházím dlouho džunglí podél potoka s vodopádky po chatrných mostech. Na pastvinách krajina vynikne ještě víc. Zlatou hodinku nejkrásnějšího místa ale foťák neocení, protože se zbláznily obě baterky. Čert to vem, vypadá to tu skvěle.

Willisy jezdí až do setmění, tak se to stíhá v pohodě. Ve městě uždibnu kus žvance, ale slavné místní arepy letí i se sýrem do koše proklatě brzy. Sušenky, banán, cola a ercefuryl by byla jistější kombinace před zítřejším celodenním busem.
Posada Elenita 45000/pokoj, jeepem Cocora a zpět 8000, vstupy přes soukromé pozemky v údolí 4000+5000(+4000), placka arepa 2500… 75000 COP (23$)

Kolumbie

Kolumbie
Reserva Natural Acaime

Kolumbie

Kolumbie
Cesta do Los Nevados

Kolumbie

Kolumbie
Podél říčky Quindio

Kolumbie

Kolumbie
A zpět do večerního Cocorského údolí

Kolumbie

Kolumbie
..

Kolumbie

Kolumbie
Takhle je kolumbijská káva lepší