VE VÝSTAVBĚ
Guyany zůstaly po doražení cesty z patagonské Ushuai do kolumbijského Karibiku posledními neobjevenými zeměmi na mapě Ameriky. Sem se moc nejezdí, což v případě Guyan má docela důvod, protože toho tady zas tak moc historického a přírodního okorvoucího není (AnGuyana má vodopád, Surinam dřevěné město a FranGuyana relikty trestanecké kolonie). I poznávací cestovky to profrčí za necelý týden, a to dřepí většinou v busech. Jen tři evropské koloniální země si tu mohou vzpomínat na své koloniální časy bez obav z afrických vibes. I když tabulky zločinnosti mluví jinak, protože nejnebezpečnější země dle tabulek jsou téměř bezvýhradně v Karibiku a Guyana s 6. místem nezaostává.
Infrastruktura se skládá z jedné silnice a země nejsou propojeny ani mosty a reálný pozemní spoj je jen z Guyany do Brazílie. Kulturně, ekonomicky a jazykově nemají tyto tři státy blízko ani k sobě, natož k čemukoliv v latinské Americe. Kámoší se převážně s karibskými státy a mateřskými zeměmi, což se odráží i v leteckých linkách.
No, propagace mi moc nejde, ale ono se tu něco najde… Bude to prostě zewl na pohodu. Už jen že tam bude teplo proti našemu únoru je značný bonus. Ale bacha, ač u oceánu, moře je tu dost nepřístupné a prakticky nekoupatelné. Mám na to luxusní tři týdny v ideální termín plus 4 bonusové dny na Trinidadu a týden na Floridě. Letím sám, protože do tohodle jsem si ani nedovolil někoho zatáhnout. Ale aspoň na floridský týden dorazí jeden kámoš, který by jel kamkoliv a neremcá.
Guyany jsou takové tři tečky na severovýchodě Jižní Ameriky mezi Brazílií a Venezuelou. Titěrnost dosahuje cca troj až pětinásobku naší české velikosti, ale v každé žije do milionu obyvatel, převážně černochů, ale jednotlivé země sem naváželi pracovníky i ze všech svých koloniálních koutů, takže tu najdete třeba hmongské, indonéské i pákistánské vesnice. Bez násilných střetů si tu žije vcelku v souladu celý ten mišmaš, i když hraniční čáry jsou někde jen tečkované a taková Venezuela by si z anglické Guyany ráda ukousla dvě třetiny území. Guyán je vlastně pět, španělská je dnes částí Venezuely, Guyana byla anglická, Surinam je bývalá Holandská Guyana, Francouzská Guyana je stále součástí Francie a tedy i členem EU s eurotarifem a placením v eurech a portugalská Guyana je dnes brazilský stát Amapá (cca 1886 – 1900 byla Republikou nezávislé Guyany / Counani).
Takže Guyany. Vloni ještě odradila covidové obštrukce, ale pro letošek z toho byla zimní destinace starých batůžkářských časů číslo 1. Moc se to neplánovalo, když se vše doma dodělalo, koupil jsem v lednu letenky s odletem za 2 týdny. Logicky by se nabízelo začít v jedné Guyaně a vrátit se z té třetí. Jenže jak je každá jiná, do každé létají jiné aerolinky a sesmolit z toho rozumnou open-jaw letenku se nedařilo (od 40 tisíc). Smysl dává do toho zakomponovat Karibik, což přidá destinaci navíc a ubere z cen letenek dva Masaryky. Nejlíp by to šlo s francouzskými aerolinkami do FranGuyany, z anglické přeletět za levno do Karibiku a z francouzských ostrovů zpět do Paříže. Ale už komplikovaný, další dny v Paříži a je to za 30. Lemře se zalíbilo netrmácet se nikam na odlety do ciziny, a tak se ještě hrálo s všemožnými variantami. Až z toho vypadla letenka z Prahy na Trinidad (tam se dal vybrat jakýkoliv anglický karibský ostrov) a zpět z AnGuyany s British Airways (poprvé, a doufám, že i naposled s touto aerolinkou). Přelet z Karibiku do Surinamu (ale ne do FranGuyany) s Carribean Airlines je už drobnost. A když nechtěli ani korunu navíc za prodloužení přestupu ve floridském Miami, protáhl jsem tam zastávku na týden (16ooo + karibský přelet 3ooo).
Z byrokracie zůstala AnGuyana s vízama, což byl největší voser celé cesty. Šlo to na jejich ambasádách po cestě v Surinamu či Barbadosu, ale co nastalo tam, to jsem ještě nezažil ani při vstupech do nejobskurních států. A není tak ideální, když tu zemi nenávidíte ještě před tím, než do ní vlezete. Surinam sice vloni víza zrušil, ale bylo jim líto těch pár dolarů, tak si vymysleli vstupní poplatek, který je sice elektronický, ale musí to být vytištěné na papíře, což jde, když jedete z domova, hůř když to děláte na hranicích v džungli.
únor až březen 2024
Praha - (UK) Londýn - (Trinidad a Tobago) Port of Spain -
Couva - Blanchisseuse - Toco - (Surinam) Paramaribo -
Nový Amsterodam - Alkmaar - Albina -
(Francouzská Guyana) Saint Laurent du Maroni - Awala - Cayenne -
Kourou - Cacao - Ostrovy Spásy - (Surinam) Paramaribo -
(Guyana) Georgetown - Kaiereur NP -
(USA - Florida) Homestead - Key West -
(Bahamy) Nassau -
(USA) Miami Beach - (UK) - (CZ) Praha