CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Hawaii

Havajské ostrovy 2012

- 1 -   Před cestou
- 2 -   Let na Havaj přes Amstr, Soul a Honolulu
- 3 -   Volcanoes National Park
- 4 -   Severovýchodní lesy a vodopády
- 5 -   Největší hory světa Mauna Kea a Mauna Loa
- 6 -   Pololu - Kohala - Hapuna - Waipio
- 7 -   Hilo - Kealoha
- 8 -   Kauai Island - Lihue, Na Pali Coast, Kalalau Trail
- 9 -   Kauai totál - vrtulníkem
-10-   Na Pali Lookouty - Alakai Swamp - Waimea Canyon
-11-   Jižní Kauai
-12-   Honolulu - Waikiki - Pearl Harbour
-13-   Soul a dom


Havaj byla asi jedna z nejméně pravděpodobných destinací, která se tu kdy měla objevit, a která nebyla ani na mém mnohabodovém cestovním baťůžkářském waitlistu. Ale díky škrtům v ČSA a jejich škrtům, kdy fakticky zrušili svůj bonusový program OK plus na sbírání letových mílí, nastal po letech čas na útratu těch pár naškudlených mil, než je zabaví. Podrobněji o tom dále, nicméně výsledek byl, že jsem na jaře měl v kapse letenku s Korean Air na Honolulu zdarma (respektive za cenu poplatků, tedy 3376 Kč).

Havaj je sice profláklá hlavně svými plážemi, Jakem a Tlusťochem a surfaři. Ale ve skutečnosti na relativně malém místě nabízí neskutečný mix přírodních krás, kterým vévodí aktivní sopky s vůbec největší horou světa Mauna Kea (10000 metrů - část ale pod hladinou moře), úžasné mořské útesy, měsíční krajiny, pacifický bráška Grand Canyonu, vodopády... a vůbec. Nejdřív by si člověk (respektive Mára) řekl, co budeme proboha dělat 10 dní na nějakém ostrově. Samozřejmě, že to nemůže stačit, i když člověk lítá po celý den od jednoho šutru k druhému. Cenový sčot celé cesty vyšel na 30 tisíc káčé, včetně letenek, vrtulníku a aut.

Čiliže spolujezdec. I tady se našel. A byl jím Mára, kterému jsem dal cestovního padáka už před 4 lety, když po Pacifické cestě skrz Nový Zéland, Samou a Fidži prohlásil, že to stálo za hovno a bylo tam hnusně. Morous. Ale na Havaj se spolujezdec hodí, ať už kvůli štrekám do 4 tisíc či sdílení auta, což je věc ve Státech dosti důležitá. A protože na tom byl s naškudlenými mílemi úplně stejně, dostal ještě jednu šanci:-) Jeho remcání začalo ale už na začátku, tak jsem dlouho ani netušil, jestli nakonec vůbec pojede, protože se mu tam naprosto nechtělo. A nechtělo se mu čím dál víc, když mu byly představovány plány. Nějak si snad myslel, že se budeme válet někde na Waikiki. Haha.

Plánování tentokrát i díky tomu moc nebylo, z čehož pramenilo dost renonců. Celkem máme 26 dní, ale jen 22 dní času čistého havajského. Prvních 10 dní na Big Islandu pod vládou sopek, 8 dní na zeleném zahradním ostrově Kauai a závěrečné 4 dny byly v hlavním městě na Oahu, kdy se aspoň bydlelo v hotelu na Waikiki. Bonusem byla tradiční expacifická celodenní zastávka v centru Soulu díky 20hodinovému přestupu.

Trasa

1. 11. - 26. 11. 2012
Praha - Amsterdam - Soul - (USA) Honolulu - Hilo - Volcano - Mauna Kea - Mauna Loa - Polulu Valley - Kawaihae - Waipio - Hamakia Coast - Hilo - Honolulu - Lihue - Kapaa - Na Pali Coast - Helicopter tour - Waimea Canyon - Honolulu - Waikiki - Pearl Harbour - Diamond Head - Soul - Praha