CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Kypr - informace

Úvod - highlands, kdy vyrazit, vstup do země
Obecné informace - odkazy, ceny, svátky, velvyslanectví...
Doprava - příjezd, cestování po Kypru, autobusy, půjčení auta
Ubytování - druhy, kempy, nejlevnější ubytování
Místa a města - nejzajímavější místa k vidění

Tento miniprůvodce o řecké části Kypru vznikl jako soupis postřehů a nasbíraných informací z mé baťůžkářské podzimní cesty po ostrově před několika lety. K tomu byl sepsán i cestopis z Kypru. Vzhledem k jistému času, který od té doby již uběhl, aktuální situace některých měnících se věcí může být významně jiná.

Kypr je nejvýchodnějším ostrovem Středomoří. Je rodištěm bohyně Afrodite, což na něm udělalo i vykopávky na každém kroku (mimochodem teď tady hledají Antlantidu). Vedle starověkých římských a řeckých památek je krajina poseta i pravoslavnými kláštery a gotickými hrady. Uprostřed ostrova se tyčí hory do výše 2000 metrů. Je tu pohoda, minimální kriminalita a léto od dubna do listopadu.

Vedle přílišné čedokařiny na jižním pobřeží je kaňka (či perla) i na severu, který je okupován tureckou armádou od roku 1974 a fakticky tam existuje nezávislá Severokyperská turecká republika, která zabírá třetinu ostrova. Od té doby je ostrov rozdělen na dvě části, které už spolu nemají téměř nic společné. Proto tyto dvě země na jednom ostrově popisuji zvlášť (a zatím jsme zůstal jen u té řecké části).

Hlavním městem je Lefkosie, dříve Nicosia. V řecké části bydlí 750 tisíc obyvatel. Rozloha země je 9250 km2. Mluví se tu řecky a anglicky. Až do roku 1960 byl ostrov britským. Spojenému Království stále patří 99 čtverečných mil (250 km2) vojenského pásma u Lemessosu a Larnaky pod názvem SBA (Svrchovaná vojenská základna).

Co vidět

Exotiku v řecké části příliš nehledejte, Kypr je bohužel až dost turisticky zprofanován, pobřeží plné hotelů, turistů a Rusek. Baťůžkáři ani podmínky pro ně tu příliš nejsou, což není na škodu, pokud jedete totálně mimo sezónu na vlastní pěst (autostop, stan). Nějak extra mě to tu nedostalo a dal bych přednost spíš tureckému severu. Ale na to, že je to poblíž Evropy s letenkou za babku, je to docela rozumné místo na prodloužení léta.
Lefkosia - poslední rozdělené město na světě
Pafos - historické katakomby Hrobky králů a Pafoské mozaiky.
Pláže a noční život na východě u měst Agia Napa, Protaras, Pernera
Kourion - jedno z nejprofláknutějších archeologikých míst
Byzantské monasterie v Trodoosu - chráněny Unescem, v Kykkoské je byzantské muzeum
Pohoří Troodos - příroda, hory, potoky, treky
Akamaský poloostrov - Národní park, relativně nedotčená příroda

Kdy vyrazit - počasí

Na koupání je to tu od dubna do konce října. Oficiálně turistická sezóna končí v půli listopadu. To může být ještě 30 stupňů (když si objednáváte letenky), stejně tak jako může sněžit a mrznout (když tam o 10 dní později přijedete). Nakonec jsem se ale vykoupal i v prosinci a bylo to fajn (jen ty Rusky bloumající po pláži v kožichu byly trochu nezvyk). Prázdninový vrchol sezóny je horký až moc a je zde dost narváno. Mimo sezónu je podél moře mrtvo a v hotelích najdete jen německé důchodce (takže noční život moc nefrčí). V lednu a únoru si můžete v pohoří Troodos (1952 m.n.m.) i zalyžovat, ale to Vás asi zajímat moc nebude. Na treky po vnitrozemí je asi nejlepší duben, kdy je to tu relativně zelené a počasí akorát. Na podzim je většinou vše vyschlé, žluť a prach nejsou tím nejideálnějším, co by člověk na Afroditině ostrovu chtěl vidět.

Vstup do země

Naštěstí byste se standardně neměli s žádnou byrokracií setkat. Jsou taky v EU, takže nejsou potřeba ani víza. Tato volnost teoreticky končí pokud chcete přijet z turecké části. Tam se totiž můžete dostat skoro jen z Turecka, a to pak máte smůlu, protože pro Řeky jste tím vstoupili do země nelegálně. Jedině to vzít přes neutrální půdu (např. letecky nebo lodí přes Rhodos).

Pokud jste přijeli nejdřív do řecké části (jako prakticky všichni) a pak odjeli do turecké, můžete se bez problémů vrátit (což také ještě nedávno nemuselo být pravidlem). Nicméně nám (2004) prošacovali baťohy a chtěli vědět, co jsme tam kupovali. Když si tam něco koupíte (a že je tam vše výrazně levnější), berou to jako podporu okupantům. Takže říkejte, že jen vodu. V turecké části Vám vystaví vízum přímo na přechodu. Pokud byste ale měli razítko v pase, můžete mít problémy v Řecku a v jižním Kypru. Proto razítka dávají na volný papír, který přiloží do pasu (psáno 2004). Dnes je snad již situace mnohem volnější, byla otevřena řada nových hraničních přechodů a na sever mohou i Řekové.

Pozn. u památek a ubytování, které jsme měli čest zažít na vlastní kůži, je subjektivně ohodnoceno, za co to stálo. 3 hvězdičky jsou nejvíc, takže to bylo very good, ** docela dobrý, * žádná sláva a ° je jako že nehodnoceno, protože to jsme neviděli.