CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Írán

ÍRÁN 2016

- 1 -   Nezáživný praktický úvod
- 2 -   Kashan
- 3 -   Esfahan
- 4 -   Yazd
- 5 -   Shiraz
- 6 -   Teherán


Írán, v povědomí neprávem jedna z nejkontroverznější země, přitom každý, kdo tam byl, bude o ní většinou básnit v superlativech – úžasní a pohostinní lidé, naprostá bezpečnost, jedinečné památky, láce, hory. A všichni ostatní si budou klepat na hlavu, jak někdo může jet do Osy zla plnou fanatických Arabů. Írán mimochodem žádná arabská země není, považují se za hrdé Peršany a označit je za Araba je pro ně téměř urážka (i když trefná;-) Já bych to zas tak růžově neshrnul - krása, pohoda, fajn lidi sice jo, ale množství šejdířů i turistických ojebávek bylo také pořádné.

Pokud vám do cest ale nikdo nekecá, určitě jedno z hlavních míst do bucketlistu. Pokud vám do toho ale kecá třeba manželka, rodiče a známí, tak to umí udělat slušné rodinné dusno, že se jedete nechat zabít.

Tím se nenápadně dostáváme ke spolucestujícímu. V sedmiletých intervalech se utrhne Honza, který je navíc duchem do těchto východních končin trochu ponořen. A kromě toho to byl jediný člověk, který na Írán slyšel a někoho jsem sem přeci jen táhnout chtěl. Kor když v původním plánu byly hory a výstup na Damavand, jedné z nejjednodušších pětiapůltisícovek (5610 mnm na 3 dny).

Jenže nohy k rodné hroudě víže i zaměstnání a ostatní cesty. A to vše si vybralo mezírku zrovna na leden, což není nejideálnější termín na Írán. Sice se člověk nezpotí, přes noc nezmrzne, ale taky se neohřeje a všechny krásy zahrad a oáz jsou díky suchým větvím pryč. Nicméně na památky a základní poznávačku to stačí. Kor když se k tomu přidala chybička na webu ukrajinských aerolinií s cenou 100 eur za zpáteční letenku do Teheránu z Berlína.

Trasa po památkách je klasická a patří do všech základních okruhů íránské poznávačky na 2 týdny (doba byla tehdy omezena délkou víza). I s letenkami a Berlínem to vše koštlo asi 14 tisíc.

Trasa

19. 1. – 3. 2. 2016
Mělník – Berlín – Kijev – Teherán – Kashan – Esfahan – Yazd – Shiraz - Persepolis - Teheran