CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Kanada & USA

Západní KANADA a USA, roadtrip 2018

- 1 -   Paříž - Kanadské hranice
- 2 -   Yellowstone NP - Grand Teton NP
- 3 -   Rocky Mountains po Calgary
- 4 -   Banff NP a Yoho NP
- 5 -   Jasper NP a icefield Parkway
- 6 -   Vancouver - Montreal


Západní Kanada a Aljaška si už nějakou dobu trůnila v Bucketlistu jako jedno z nejfotogeničtějších ztělesnění divoké přírody a hor na planetě. A když chybka kanadský aerolinek vyhodí zpáteční letenku do Vancouveru z Paříže za 3500 Kč a Zúza se toho chytne, tak proč né.

Kanadský Vancouver je ideální start pro ty, kterým hrozí, že je vykopnou z americké celnice. To příliš nevadí, pokud do USA přijedete po zemi a holt se víc dní zůstane v Kanadě. Ale být vyhozen ze země rovnou na letišti je průšvih, výdaje navíc a konec cesty.

Ve Vancouveru na letišti chceme půjčit dodávku na okruh po hřebeni Skalistých hor od nejkrásnějších kanadských národních parků Banff a Jasper furt na sever až na Aljašku pod šestitisícovku Denali. Na to máme jeden měsíc. Hodinu po příletu ale dopadlo vše trochu jinak a cíl se seknul o 5000 kilometrů. Letenky máme sice rok dopředu, ale květno-červnový termín vypadal nejrozumněji. I když i to by bylo nakonec na Aljašku trochu brzy, sotva roztává a vše ještě hnědé.

Zato let do Paříže vycházel na skoro stejný peníz jako ten let do Kanady, což mi přijde trapný a radši beru spací bus za čtyřkilo. Já šetřím prachy, Zuza šetří záda, tak se sejdeme v Paříži. Jenže odlet do Kanady je v pondělí dopoledne… hřích do toho nestrčit květnový víkend na Seině.

Ještě získat elektronické povolení, které přijde přes internet do tří hodin (eTA do Kanady 7 CAD, prodloužení esta do USA 14 $) a auto. Zuza chtěla dodávku. I když obyčejná, velká válecí plocha se hodí. Ale k dokonalosti to chce Dodge Voyager, kde se dají složit zadní sedačky do rovné podlahy. Takhle je těch sedm sedaček pro nás dva jen na obtíž. Větší problém se ukázala ta Aljaška. Ne všechny (a spíš většina) dovolí jet autem na Aljašku. Ač jsem se před objednáním opakovaně ujišťoval u Rentalcars.com, že u Thrifty/Hertz to bude OK, stejně nebylo a navzdory voucherům s aljašským permitem auto nesmělo nejen na Aljašku, ale ani do severních provincií Kanady, což už je úplná bejkárna. Navzdory předchozím odpovědím do pár minut, po tomhle záseku už nikdo z Rentalcars nekomunikoval. Takže příště ověřovat zásadně u konkrétní půjčovny, i když objednávat to chce z evropských mutací. Až na sever to prý snad dovoluje Alamo a některé americké půjčovny vedle v Seattlu.

Tenhle spisek píšu po roce a půl, poznámky nemám, pamatuji si prdlajs, tak se moc praktických informací z toho už asi vysekat nedá. Snad to bude tentokrát jen mnohem stručnější proslov s fotkami jednotlivých dnů, co se kde vidělo. Ani jsem to psát nechtěl, ale kupodivu všechny ostatní mimoevropské cesty už tu jsou, tak si zvěčním další vzpomínku.

Trasa

Praha - Paříž - Fontainebleau - Britská Kolumbie (Vancouver, Chiliwack, Manning, PCT, Greenwood City) - USA/Washington (Cascade) - Idaho (Post Falls) - Montana (Phillipsburg, Nevada City, Virginia City) - Wyoming (Yellowstone NP a Grand Teton NP) - Montana (Helena, Glacier NP) - Alberta (Waterton Lakes NP, Cattle PP, Calgary, Banff NP, Jasper NP) - BC (Robson, Whistler, Vancouver) - Montreal - Paříž - ČR

18. 5. – 18. 6. 2018
Praha – Paříž - Fontainebleau - Montreal - Yellowstone NP - Banff NP - Yoho NP - Jasper NP - Montreal - Paříž – Praha

Cena: 30.800 Kč (32 dní vč. letenky)