CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Západní KANADA a USA, roadtrip 2018 (2.)
Yellowstone & Grand Teton NP

26. 5. Západní Yellowstone

Spalo se dlouho. Do lesů ranní slunce moc nepřijde. Před parkem je vesnice West Yellowstone. Futrujeme burgery i benzín, kterých se za nízké cifry v parku již nedostává. Yellowstone je nejstarší národní park na světě (1872), kde je snad úplně všechno od prérií po třítisícové hory. Celé je to jedna z největších kalder na světě, s gejzíry, vodopády a nekonečně zvířaty. Systém národních parků je v USA perfektní, mají několik infostředisek, muzeí a mapičky, silnice vedou všude, malé pěší okruhy jsou pro každého a pod pultíkem se najdou i skutečné treky do divočiny. V parku je sice ubytování také, ale zas není tak velký, aby se z něj nedalo za hodinu vyjet.

Sobotní dopoledne není nevhodnější doba na příjezd do parku a před bránou se vytvořila pořádná fronta. Kupujeme roční pas na všechny americké národní parky (80 USD, který platí na posádku auta, což se vyplatí již při návštěvě tří parků). Plazíme se v koloně, kterou způsobují líně se procházející stáda bizonů přes silnici. Nějaké pojízdné plechovky je ani v nejmenším nerozhodí. Zu si zatím může dát podél auta jogging a získává značný náskok.

Kolem jsou zatím zelené podmáčené pláně, tak se lze kochat těmi stády bizonů, které mlsně pozorují vlci nebo šakali. Mladého masíčka se jim zachtělo, než se konečně uráčili fotrové trochu šelmy prohnat. Jiní bizoni se jdou rovnou podívat do okýnek aut a o zrcátka podrbat ouška.

USA

Kanada a USA
Prérie s bizony

USA

Kanada a USA
Bizoni se šelmami

USA

Kanada a USA
Firehouse Falls

USA

Kanada a USA
Fontain Paint Pot

USA

Kanada a USA
..

USA

Kanada a USA
..

USA

Kanada a USA
Grand Prismatic Spring

USA

Kanada a USA
..

USA

Kanada a USA
Old Faithful

Postupně se autodavy rozstřelily. Kor když vymetáme jednosměrné vedlejšky jako třeba přes Firehouse Falls nebo jezírkovou Firehoule Lake Drive. Jeden z nejvyhlášenějších záběrů parku je hned na úvod Grand Prismatic Spring - obrovské barevné oko. Kolem jsou lávky, ale pro ten nejhezčí záběr to chce jít na protější stráň z parkoviště o kilometr vedle. Případně i pokračovat k vodopádům, gejzírům a kempům, kam už moc nohou nepřijde.

Jen na pár nejvyhlášenějších zastávkách je plno jako u Fontain Paint Pot a Great Fountain Gejzíru, kde bílé bahno ze země zaplavuje lesy a louky a občas přidá pořádnou barevnou variaci. Občas vystřelí gejzír, ze země se valí vařící voda a z barev jezírek přechází oči. Jinde si zas probublává bahno a smrad. Některý gejzír prská skoro pořád, jiný jen občas za den a časy rangeři aktualizují. To nejslavnější gejzír Old Faithful je přesnější a častější a stříká co půldruhou hodinu do 60metrové výšky na rozsáhlé planině, kolem níž je velký očumovací amfiteátr. I když moc lidí to už asi na vlastní oči nevidí, když si před oko cpou telefony a tablety. Nad tím ve stráni jsou další gejzíry a cesty lesem, kde se potloukám na západ slunce, zatímco si Zu vyváří čočku u centrály parku. U centrály je nabito i přes noc a jedno auto se spáči navíc se tam ztratí.

27. 5. Jižní Yellowstone

Pokračujeme dál po okruhu se zastávkou u Kepler Cascades do West Thumbu s Gejzírovou bažinou a dalšími jezírky na břehu velkého Yellowstonského jezera se zasněženými horami na pozadí. K jižnímu vstupu už moc zastávek není, doprava opadla a les za hranicí kaldery dost zdrsněl a sníh už je i podél silnice. Taky většina vjezdů do parku je otevřena jen od května do října. Zatímco Zu zdlábne lovečák a postaví sněhuláka, já se jdu bořit do bažin Lewis River s několika vodopády.

Yellowstonský národní park sice končí, ale hned se pokračuje Rockefellerovou rezervací, která ho spojuje s neméně zajímavým národním parkem Grand Teton se stejnojmennou nejvyšší horou s výškou 4200 mnm. Zatím vyrazíme jen hezky po rovině podél Jacksonova jezera a zasněženou hradbou hor a sněhu se kocháme jen přes hladinu. Vyjedeme z parku na východ do kopců na legální chrněnec s výhledy.

USA

Kanada a USA
Gejzírová bažina

USA

Kanada a USA
Jižní Yellowstone

USA

Kanada a USA
Firehouse Falls

USA

Kanada a USA
Grand Teton

USA

Kanada a USA
Svišťák

USA

Kanada a USA
Nějaký ten trečík

28. 5. Grand Teton NP

Velký Teton a okolní hory uchvacují pohledy už od hranice parku. I tenhle park se dá příjemně zokruhovat s malými zastávkami, které ale už začínají Zu docela srát. To brzy. Brzy se ale dočkala i trochu delšího treku k jezírkům Taggert a Bradley v horské hradbě. A pokračuje se kolem Jenny Lake k vodopádům, kde někteří lezou i na koupačku. Jako pláže jsou dobrý, ale ta teplota vody trochu hapruje. Míjíme první zvířata bez autoochrany. U čučících svišťů to nevadí a ohromné, ale nehybné, losy uctivě obcházíme. Na konci května je to tady stále esence severní krajiny. Za celý týden se prohnalo jen pár rychlých bouřkových mraků. Většinou vždy když jsme chtěli ujít pár mil.

Míjíme nejjižnější bod naší cesty a už po zbytek měsíční cesty směřujeme prakticky furt podél hřebenu Skalistých hor už jen na sever. A lepší start se vymyslet nedal. Náhle je u silnice spousta zaparkovaných aut značící nějaké zvíře. Konečně první krvežíznivá bestie. Vidím ale malé medvídě přímo ve větvích. No ňuňuňu. Je hodně blízko. Máma s brášky je někde pod stromy. Jsou v klidu, zatímco pár metrů od nich na ně čumí možná stovka lidí. Usměrňují to i rangeři a udržují odstup aut i lidí od medvědů. Po čase se méďové vydávají dolů do lesů. Přesunujeme se na tamní cestu a medvědici s třemi klubíčky máme chvíli pro sebe. Tihle černí medvědi jsou o něco menší, ale máma nám teď připadá obrovská, a to si držíme i s autem odstup, což mají rádi medvědi a hlavně rangeři. Existenci medvědů zaznamenají rychle i dopravní značky a svítící tabule upozorňuje na pohyb medvědice se třemi cubs. Na noc vyjedeme na ten kousek mezi parky, kde by se mělo dát v pohodě přespat podél Grassy Lake Road.

USA

Kanada a USA
Grand Teton NP

USA

Kanada a USA
..a zvířátka - čipmunk

USA

Kanada a USA
los

USA

Kanada a USA
Černí méďové

USA

Kanada a USA
..

USA

Kanada a USA
..

29.5. Východní Yellowstone NP

Vracíme se do Yellowstonu na další festival procházek po důchodcovských chodnících mezi gejzíry, bahnitými vulkány a sirnými prameny. Za pár kilometrů jsou parádní výhledy na barevný Velký Yellowstonský kaňon se slušnými vodopády, po jejichž hraně se dá něco příjemně nachodit. Na skalách pod nohami lze juknout i do obýváku hnízdících orlů. Další vodopád a další prameny v kaňonu u Calcite Springs.

Ale to už se silnice zase začíná štosovat u další medvědice s medvídětem ve stráni. Zas asi takovou hrůzu nenahání, protože lidi vylézají z aut a fotí si je docela z blízkosti. Je s nimi docela sranda. A když při přecházení jednoho náruživého fotografa, který se zasekl na kapotě, mine o pár centimetrů bez zájmu, asi to s tím trháním na kusy nebude tak horké. Ale byznys s prodejem bear sprejů každému, kdo by měl jen vystrčit nos z okénka, tu jede správa parku ve velkém (asi 50 dolarů za kus). Jen o párset metrů dál další medvěd a další. U zajížďky k Petrifikovanému stromu je i hnědý méďa. Že by konečně grizzly? Jenže grizzly by měl mít i něco jako hrb vzadu na krku. Je šero a těch pár desítek metrů ke zkamenělině stromu, když kolem není už živá duše, je stejně poněkud stažených. Abychom to nezlehčovali, v poslední dekádě vychází v Severní America v průměru ročně max jeden mrtvý na černýho mědvěda, dva mrtví na hnědého a čtvrt Eskymáka na ledního. Btw pitbullové jich ale zabijí ročně kolem 30 a včely 60. Tmou způsobně vyjedeme za severní hranice parku k parkovišti u řeky za letištěm.

USA

Kanada a USA
Velký Yellowstonský kaňon

USA

Kanada a USA
..

USA

Kanada a USA
Orlí hnízdo

USA

Kanada a USA
Yellowstone

USA

Kanada a USA
Medvědí sledovačka

USA

Kanada a USA
..

30.5. Mommoth Hot Spring

Ještě se vrátíme kousek za bránu do yellowstonského Mommoth Hot Springs. Je to oblast plná obrovských kuželů bílých sopek a rezavých pramenů. Bílé mrtvo zaplavuje a zaplavuje lesy nebo vytváří soustavy tisíců kaskádových jezírek. Zas jiný svět. Zu jde vařit a já si objedu Horní Terasu, kde sopečky vyrůstají ještě v čerstvém lese. Ještě jedna bouře, prolezení historické vesnice s pevností a poštou a dáváme tomuhle zázraku ve Wyomingu vale.

USA

Kanada a USA
Mommoth Hot Spring

USA

Kanada a USA
..

USA

Kanada a USA
..

USA

Kanada a USA
Horní terasa

USA

Kanada a USA
,,

USA

Kanada a USA
Brána do/z parku