CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Astana & Kyjev

Kazašská Astana/Nursultan
ukrajinský Kyjev
a Budapešť

- 1 -   Astana/Nursultan
- 2 -   Kyjev


Evropské státy jsem sice v červenci Běloruskem vyluxoval, ale furt jsou tu ještě tací, kteří si myslí, že do Evropy patří taky. Ázerbájdžánu to tak žerou, že tam rovnou pořádají i Velké ceny Evropy a Evropskou olympiádu, ač o evropský světadíl nezavadil ani hraničním patníkem. To Kazachstán za Kaspickou louží se aspoň může opájet svoji právoplatnou dvacetinou pusté stepi, která v Evropě skutečně leží. Tudíž cíl pro další evropské vysávání.

A tím spíš, když právě zrušili víza a začal létat Wizzair z Budapešti do jejich hlavního města Astany za pár stovek (dnes je město asi posedmé přejmenováno, tentokrát na Nur-Sultan). I když mohl jsem tyto dvě informace najít dřív než koncem léta. Levné letenky byly tak až v druhé půlce října, což mi tehdy ještě přišlo optimální. Předtím mám stejně dolomitskou sezónu. I počasí týden před odletem bylo v pohodě. Jenže den po příletu přilétla ze stepi sibiřská vánice a pocitová teplota žuchla k minus třiceti. Tohle asi nebude destinace na prodloužení babího léta. Taky už všechny fontány byly zazimované, kytky vytrhané a po bohaté zeleni mezi mrakodrapy ani stopa.

Neluxujeme ale jen státy, ale i hlavní města. A z těch skutečných evropských stále chybí dvě. Tak se z eurovíkendu zrodil easteurotrip. První na ráně je Kyjev a druhé nepochopitelně dosud neprozkoumané Atény a do toho nacpat ještě ten Ázerbájdžán. No, tak se trochu uklidníme… Překvapivě se na Astanu a zjištění, že v ní jsou (jenom) moderní baráky a mrakodrapy chytnul Mára, nad kterým jsem zlomil cestovní hůl už dávno. Singapur, Hongkong, to by mu šlo. Jenže by k tomu ještě potřeboval těch 30 stupňů nad nulou a každých 200 metrů krám s jídlem a záchody.

S lety dvakrát týdně na Astanu vyšly 4 dny, tak jsem doufal půlku času zabít v půjčeném autě, protože v okruhu tisíce kilometrů jsou přeci jen dvě celá místa, která za vidění stojí – laguny s plameňáky a Kazachstánské Švýcarsko s jezery a lesy. Mára se chytnul i na Kyjev, respektive sousední Černobyl, na který bylo hlavně políčeno.

Tuhle cestu moc přípravy nepotkalo. Co taky? Nabrat zpáteční letenky z Budapešti do Astany (1800 Kč) a tam hned další zpátečka do Kyjeva (800 Kč), do Prahy z Peště začal lítat Ryanair o třetinu levněji než autobus (300 Kč) a rezervovat ubytování na první noci v každém městě. A vše. Což byla chyba.

Trasa

21. - 30. října 2017