CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Kypr 2004

Před cestou

Ta letenka koupená začátkem listopadu měla ještě drobný dodatek v palivovém příplatku 16 stovek (tehdy ještě čerstvý vynález). Ale i tak jsem si říkal, jak levně vypadnu z Evropy. Už po návratu tam začal lítat Smartwings od 3 tisíc a dnes by po takové ceně na Kypr nikdo ani neštěkl.

Ko Phi Phi
Přístav v severokyperské Kyrenii/Girně

Odlet byl ve 3 ráno. Za tyhle časy by někdo zasloužil zastřelit. Do batohu jsem naházel i pár teplejších věcí a stan. Škoda, že jsem našel prasklou tyčku až při balení. Jako průvodce posloužil Lonely planet (Cyprus za 550 Kč). Jen ceny a měny se od vydání krapet změnily. Na internetu jsem našel pár nevelkých zmínek o cestách po Kypru. Hlavně o severní části, když si tam někdo odskočil z Turecka. Na stránkách MZV byla aspoň informace o tom, že napětí mezi severní a jižní částí Kypru trošku polevilo a lze relativně bez problémů cestovat po obou částech ostrova, což ještě před několika měsíci bylo skoro tabu. Severní část totiž okupuje od roku 1974 turecká armáda. Při bojích zahynulo přes 10 000 obyvatel, následoval oboustranný odsun Řeků a Turků na svoje části. Obě strany musí hlídat OSN na tzv. Zelené linii, která rozděluje i hlavní město. Ještě nedávno byly na hranici drobné incidenty s mrtvýmí.

Denní útratu do 20 eur se dodržela. Zásobu navíc jsem vezl kvůli možnosti vyrazit lodí na 3denní výlet lodí do Egypta a Izraele. Bohužel české kanceláře, které to nabízejí jako fakultativní výlety, nebyly schopny říct ani cenu, ani jestli to v tuhle roční dobu jezdí (nejezdilo). V řeckém Kypru se platí kyperskými librami, přičemž jedna je za 55 Kč. V turecké části je to podobné až na dvě maličkosti - vypadlo jedno písmeno z názvu (lira) a přibylo pár nul u hodnot. Jeden milión tureckých lir vyjde na našich 15 korun. Pozn: Od 1. ledna 2005 Turecko seškrtalo 6 nul, takže miliónářem se budete muset stát někde jinde či jinak.

PS: V průběhu cestopisu budu trošku (dost) nadávat na zimu. Listopad bývá na Kypru stále v pohodě, bohužel zrovna ze dnů, co jsme tam byli my, byli vyklepaní i místní. Byl to údajně nejstudenější listopad v jejich paměti. I sněhovou vánici zasypávající nás a palmy jsme si užili. I tak jsem se nakonec v moři vykoupal.

Paphos
Královské hrobky v Paphosu na západním Kypru

Úterý, 23. 11. 2004 - Larnaca

O půlnoci zastavila před barákem Márova sestra, ze které se stal náš tradiční letištní taxík (thx). Spát jít cneu enmělo, tak naberu pořádný spánkový deficit. V Ruzyni vyjma uklízeček nebyl nikdo. Postupně se našly dvě skupinky, co skočily na tyhle ranní letištní špeky do Larnacy a Hurghady.

Po naletadlení do Boeingu nás místo startu čekalo tankování (jeden by myslel, že se tankování s pasažéry nedělá ani u autobusů). Po půlhoďce jsme se dočkali startu a potom i kusu jídla. Díky letu s Austrian Airlines si již na jídlo nemůžu stěžovat nikde, po sedmi hodinách jsme se tenkrát dočkali dvou bonbónů. (Tak může. A dnes skoro všichni.) Letadlo bylo skoro prázdné a každý zabral trojsedačku na chrápání. Probudil jsem se až nad mořem na dohled od Kypru. První pohled mě zrovna nenavnadil. Místo zeleného ostrova byl k vidění jen vyprahlý kus země bez stromů a baráky obsazené pobřeží. Jediným nehnědým kusem země byla obrovská severokyperská vlajka na jedné hoře.

Zakroužili jsme nad Larnacou a přistáli u pár hangárů na pobřeží, které jinak představují jediné kyperské mezinárodní letiště. Vyměnili jsme po 50 eurech za zlodějský kurz a ještě zlodějštější poplatek (za 100 euro bylo 53,20 kyperských liber - větší výměnu nechte až do města). Před letištěm je zastávka místních busů, které jezdí do Larnacy každou hodinu, vyjma té, co jsme tam byli. Naštěstí se našel dobrodinec, který nás za 50 centů hodil do centra.

Larnaca je klasické letovisko, písečná pláž, promenáda obsazená hotely a restauracemi. Jen jedna věc trošku nehrála, a to že tu bylo úplně mrtvo. Na pláži se už asi pár dní nikdo neopaloval a my jsme se taky vedrem nepotili. Naopak jsme vytáhli mikiny z báglu. Dle Lonelyho jsme zamířili k hostelu H1 u kostela svatého Lazara(?). Po chvilkovém dilematu, jestli je to garáž nebo náš hostel, jsme se rozhodli vstoupit. Získali jsme postel v 12-lůžkovém pokoji, což ale bylo jedno, protože ve většině hotelů jsme stejně byli sami. Večer dokonce tekla i parafráze na teplou vodou. S ubytováním je trošku problém, protože moc baťůžkářského ubytování se tu nenajde. Většinou je jen jedno takové místo na město, takže v letní špičce to bude horší.

Kypr

Kypr
Viadukt za Larnakou

Kypr

Kypr
Předměstí Larnaky

Ve městě toho moc zajímavého není. Jen turistické informace mají slušně zásobené a odnesli jsme si mapy potřebných měst a regionů. Jediná věc, co zaujala na Larnace, bylo solné jezero za městem a historický akvadukt kousek od něj. Jdeme parkem podél jezera, nápaditě pojmenovaném Larnaca Salt Lake, kamsi za město. V ulicích dozrávaly citróny, pomeranče a mandarinky a občas ručka šmátralka zabloudila do cizích větví. Sluníčko se taky obtěžovalo vystrčit paprsky, takže až na nevyspání a protáhnutí výletu na 20 kilometrů pohodička. Hledání památek tu však je stále méně obtížné než hledání restaurace, kde bychom nebyli jedinými hosty a neutratili za jídlo dvoudenní rozpočet. Po setmění padáme do postele. Bohužel tma tu přichází po páté hodině, takže moc dlouhé dny nezažijeme. Kor když budeme vstávat po desáté. Nakonec se ale našly dny, u nichž jsme si nic jiného než jejich konec nepřáli. V noci jsem se párkrát probudil, abych na sebe nandal další kusy oblečení.

Výdaje: 8.50 KL (470 Kč)
Ubytování: HI hostel, ul. N.Rossou, Larnaca - 5 KL
Doprava: Letiště-Larnaca 0.50 KL; letenku Praha-Larnaca 2920+taxy 1574
Jídlo: kebab + opečené brambory + chleba 3 KL