CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Kypr 2004
5. Paphos

Pondělí 29.11.2004 pokr. - Paphos

Další zastávkou byl Paphos, což je místo, kde se za antiky a před ní stavitelé docela vyřádili. Zbylo toho docela dost. Nejznámějšími jsou královské hrobky (obšhlehnuto dle egyptského vzoru) a Paphoské mozaiky. Město má centra rovnou dvě - horní Ano a přímořské Kato. Jedno u moře, druhé 3 kilometry do kopce. Vždy když něco potřebujete, můžete se vsadit, že je to přesně v té druhé části. Autobusák je v horní u náměstí, na němž jsou 3 benzínové pumpy. Náš hostel byl pro sichr daleko od obou center. Ještě jsem tady nebrblal na zdravotní stav. I zde by se něco našlo. Hned první den naběhly díky novým botkám puchýře, na Akamasu se ozval tradičně kotník a teď mě chytil nárt tak, že byl problém s každým krokem. Ale v zásadě nic, co by člověka nějak rozhodilo.

Zdejší hostel H1 měl opět svá nejlepší léta za sebou - přízemní papírák obrostlý růžemi a pavučinami. Opět nikde nikdo, jen vzkaz, že manager nějak přijde. Vevnitř jsme prolistovali knihu hostů, za poslední dva měsíce se tu ubytoval jeden člověk. Nechali jsme tu bágly, Mára vyrazil na jídlo do města a já odpočívkově zůstal na stráži. Po dvou hodinách přišel manager a chtěl pasy. Márův pas jsem neměl, tak smůla. Že přijde za 15 minut. Další hodiny nepřišel ani Mára ani manager. Aspoň jsem dojedl tu hnusnou vánočku a dočetl noviny. Za tmy se postupně oba docourli a my se dostali na cimru. V ní byl dokonce německý turista (prý podnikatel, co sem jel dělat byznys se svým výrobkem, ale došly peníze, tak to tu musí přežít, že za týden má nějaká jednání a blabla). Spíš trošku pošuk. Voda netekla, strop se propadal, ale aspoň tu byla elektrika, tak jsem mohl nasosat energii do foťáku, který právě překonal svých prvních 300 snímků. I když né, že by se povedly. Což jste si asi všimli.

Výdaje: 8.30 KL (455 Kč)
Ubytování: H1 hostel, Eleftheriou Venizelou, Paphos - 5 KL
Doprava: Baths-Polis 1; Polis-Paphos 1.80

Úterý 30.11.2004 - Paphos

Dnes bez trmácení a jen se potloukat městěm a prošťourávat archeologické parky na pobřeží. Dokonce svítilo slunce, tak se do chlebníku zařadily i plavky s ručníkem. Nejdřív jsme zašli ke královským hrobkám, což jsou stovky komůrek a chrámů vytesaných ve skalách (vstup 1 libra). Spousta antických staveb je však i běžně přístupná v celém městě. I když katakomby slouží místním spíše k odkládání posmrkaných kapesníků. Pláže byly úplně prázdné. Učinil jsem i pokus o vykoupání. Na pláži ale byly vyvrhnuty tuny humusných řas, voda studená, a v ní byly kameny pokryty nějakými zkostnatělými řasami, které se každým krokem pomalu zařezávaly do chodidel. Tak jsem se radši přesunul k mozaikám.

Kypr

Kypr
Královské hrobky..

Kypr

Kypr
..v Paphosu

Paphoské mozaiky je ohromný areál, kde toho zas moc není. Totální zříceniny, kde zbylo jen 5 sloupů a občas nějaká zeď. Mozaiek bylo pěkné kvantum a pořádně se na nich předci vyřádili. Některé stavby jsou "chráněny" plechovými hangáry. Hradby jsou jen skaliska podél pobřeží s nějakou zapomenutou cihlou. Pak je tu malý amfiteátr, který je čerstvě obnoven betonem a bývalý hrad, který kdysi zbořilo zemětřesení. To už ale byla tma, zima, únava a hlad.

Kypr

Kypr
Další z přepálených paphoských fotek

Kypr

Kypr
Paphoské mozaiky

Kypr

Kypr
Paphoský archeologický park

Kypr

Kypr
Mladší pevnůstka

Brouzdali jsme starým městem, obkroužili přístav s dalším hradem, nakoukli do temných jeskyní a v hypermarketu nakoupili jídlo a pivo. Ještě jsme zjišťovali na zítřek autobus do Limasolu. To je druhé největší město s největším přístavem, Paphos je největší město na západě Kypru a obě jsou od sebe asi 60 kilometrů. I přesto ve středu jezdí mezi městy jediný autobus, a to ještě jen v osm ráno. Grrr.

Výdaje: 9.91 KL (545 Kč)
Ubytování: H1 hostel, Eleftheriou Venizelou, Paphos - 5 KL
Jídlo: půllitr džusu 0.48; sušenky 0.41; flaša vody 0.31; plechovka piva 0.43; jogurt 0.35...
Vstupy: Královské hrobky 0.75, Paphoské mozaiky 1.50