CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Kypr 2004

Středa 1.12.2004 - Limassol/Lemessos

V Limassolu jsme vystoupili kousek od starého rybářského přístavu s hradem. Levné ubytování mělo být hned v první ulici od pláže na pěší zóně. Hotel Metropole trošku podražil z louňáckých rok starých 10 liber na 36. Naštěstí u Luxoru Guest House zůstala cena 12 liber zachována. Několik pokojů v prvním patře vedl takový pomalejší děda, ale vzhledem k tomu, že jsme byli jediní zákazníci, dostali jsme jediný pokoj s koupelnou. Teplá voda se sice opět nekonala, ale aspoň tu nepadal strop a nemuseli jsme se bát štěnic v dekách. Naopak čerstvě povlečené peřiny slibovaly, že bychom konečně nemuseli v noci naklepávat kosu.

Poledne jsme zabili na velkém molu pozorováním místních pošuků s prapodivnými zvyky. Jediná rádobypamátka je místní středověký hrádek s muzeem, kde se ženil Richard Lví srdce. Co ten tady chudák dělal? Nejdřív to vypadá pěkně, temné místnosti a chodby, zajímavá architektura + vitríny se střepy, hadry a kusy železa. Bohužel po chvíli zjistíte, že celý hrad má jen 4 místnosti a z hradeb není nic vidět, protože okolní zástavba je vyšší.

Kypr

Kypr
Limassol

Kypr

Kypr
Limassol

Promenádou jsme došli k místní pláži, kde se válely jen bagry a suť. Ani tady se plavky nenamočí. Nedaleký park byla taky slušná parodie, i když měl i zoo s husama, oslem a podle smradu někde byla i opice. Začali jsme hledat žrádelnu. Měl jsem chuť dát si konečně meze (jídlo o cca. 10-40 chodech). Stojí kolem 7 liber. A zase se nic otevřeného nenašlo. Jestliže v předchozích městech bylo mrtvo, tak výraz pro tohle město by se už hledal těžko. Kus žvance aspoň byl v liduprázdných barácích u přístavu. Stará babka obsloužila dobrou rybkou a džbánkem piva (za 250 Kč). Jak si dokáže vážit vzácných hostů ukázala následující den, kdy jsme venku při čekání na bus sedli na tucty jejích prázdných zaprášených židlích před restaurací. Hned naběhla a vypoklonkovala nás od podniku. Asi jsme babě rušili mravence, protože jiný živý tvor se tam během hodiny nemihl.

Výdaje: 13.60 KL (750 Kč)
Ubytování: Luxor Guest House, Agiou Andreou, Limassol - 12 KL/pokoj
Doprava: bus Paphos-Limassol 2.40 KL
Jídlo: véča: grilryba+hranole 3; pivo Keo 1.2
Vstupné: Středověké muzeum a hrad 1

Čtvrtek 2.12.2004 - Zpět na letiště (Limasol - Larnaca)

Busy do Larnacy jezdí 4x denně. Z hotelu jsme museli vypadnout v 11 a jen tak tak jsme se stihli probudit. Batohy zůstaly ještě chvíli v recepci a my vyrazili na gyros, opalovačku a koukandu na molu. Z pošty jsme mohli poslat pohledy, ale já je někam zašantročil a našel až doma. Ještě jsme nakoupili nějaké cetky a kusy žvance na letiště. Zelený bus ve 13:30 od starého přístavu opět vymetal nejnemožnějšími kouty, takže jsme si ostrov opět pěkně prohlédli.

Kypr

Kypr
Larnacký akvaduktu

Kypr

Kypr
Larnacké pláže k vykoupání vysloveně lákají...

Před třetí jsme opět na promenádě v Larnace. Na pláži se procházelo pár lidí v kožichu, což byl ten pravý čas pro vyražení do mořských vln. Původně jsem se chtěl jen nechat vyfotit s vodou po kotníky, abych mohl dělat haura, jak jsem se tu koupal. Ale nakonec mi to nedalo. Nebylo to tak drsný a ani se mi nechtělo z vody. Jen ten odliv vypadal nějak podezřele, když se břeh začal vzdalovat. Naštěstí stačil nápad, že bych se postavil na nohy, a on tu byl asi metr. Kupodivu plážové sprchy nefungovaly. Přitom jsem byl údajně už druhý člověk, co se tu za poslední dva týdny koupal.

Kypr

Kypr
Koupající se magor (tohle radši necháme bez náhledu)

Kypr

Kypr
Standa Gross s Kolářem na rodinném výletě

Kypr

Kypr
Goodbye Cyprus

Po zblajznutí Jacket potato ještě vyměnit pár liber do normálnější měny a kolem šestý jsme jeli posledním busem na letiště. Tam nás čekalo 10hodinové utrpení na kovové lavici. Moc způsobů na zabití času tu není. Celé letiště je jedna malá hala, a nejzajímavější bylo střídání vojáků, kterým přitom upadl samopal a výlety na wc.

Výdaje: 11.20 KL (615 Kč)
Doprava: Limasol-Larnaca 2.5; Larnaca-letiště 0.6)
Jídlo: gyros 2; jacket potato 2.2; voda 0.5; sůši 0.5, džus 0.5
Ostatní: pohled 0.15; známka do ČR 0.26...

Pátek 3.12.2004 - A dom (Larnaca - Praha - Mělník)

Po půlnoci jsem našel Revue od ČSA, kde psali, jak moc zlepšili kuchyň - výborné jídlo, aby někdo nedostal to samé, jaké všechny pochoutky jsou v menu a tak. Ve dvě se začalo odbavovat. Bohužel byly před námi Rusky letící do Varů se svými 40kilovými kufry. Za check-inem už byla pohodlná křesílka, kde jsem si chvíli schrupnul. V letadle jsem to zopakoval, i když tentokrát bylo letadlo naprosto plné. Jídlo skutečně bylo jiné, oproti minulu se vynechala v té vaječné placce náplň. Po šesté v Praze a v sedm už jsem chrápal ve své posteli.

I když původní představy byly o něco růžovější, rozhodně to nebyl špatný výlet. Nejstudenější listopad století, orkán a sněhovou vánici tu člověk zažije maximálně jednou za padesát/deset/pět let. Ale pro jistotu bych příště zkusil přijet o měsíc dřív, čí ještě lépe na jaře. Cenově vyšlo 10 dní na 9 tisíc korun - 4500 Kč letenka a útrata 4620 Kč (z toho ubytování 1670, doprava 1050 a jídlo 1570). Na prodloužení léta je Kypr rozhodně užitečná akcička.