CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - La Palma

LA PALMA
turistika na Kanárském ostrově

- 1 -   Okruh autem
- 2 -   Caldera de Taburiente
- 3 -   Túra po GR131
- 4 -   Ruta de los Volcanos


La Palma se do světa mých lymfocytů zapsala už někdy před čtvrtstoletím. Devadesátkový katalog kanárské cestovky ostrovy líbezně vymaloval, a kromě těch 4 velkých tam byly i 3 malé. A La Palma vypadala úžasně. celý ostrov je obrovská kaldera sopky do jehož pralesnatých útrob padají vodopády, zvenku na jih sopečná krajina pokryta dokonalými krátery.

Kanárské ostrovy sice dlouho nebyly na wishlistu navzdory jejich spojení hor i moře na pár kilometrech - ideální k dokonalé turistice bijící úchvatnou krajinu do očí. Turistika sice nepatří mezi nejčastější aktivity zdejších návštěvníků, ale minimálně lapalmácký ostrov je na ni připraven dokonale, že nakopává v tomhle i slavné Česko. Má na 1100 kilometrů perfektně značených turistických stezek, které jsou navíc i pravidelně udržovány. Nekončí tedy jen namalovanými proužky na stromech a kamenech.

Z těch 1100 kilometrů jsou dvě hlavní dálkové vícedenní trasy: asi týdenní 160kilometrová GR130, která krouží kolem ostrova a 4denní GR131, která obchází kalderu a po nejvyšších sopečných hřebenech končí na nejjížnějším mysu. A její projití je po pár dnech v útrobách kaldery naším hlavním cílem.

Letenky na Kanárské ostrovy z Němecek jsou sice pravidelně pod sto euro, ale jen na ty velké ostrovy, z nichž by se dalo přejet trajekty. Nějaké lety, včetně charterových, sice mířilo i na La Palmu, ale vycházely na trojnásobek. Ale od podzimu spustil lety sem i lowcosťácký Easyjet rovnou z Berlína. Let tam vyšel na 12 stovek. Let zpátky 24. prosince večer zrovna davy cestujících nelákal, tak byl rovnou za 4 stovky.

Premiéra byla i u spolucestujícího, kdy se nabral Aleš, kterého jsem do té doby viděl jednou na letním canyoningu v Alpách. Dokonce se sondoval i na Jižní Ameriku, ale rozdíly v desetinné čárce nákladů i v časové jednotce (dva měsíce vs. dva týdny) hrály pro La Palmu.

13. - 25. 12. 2016