CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Litva & Lotyšsko 2012
(1. Riga)

4. 10. Riga

Před polednem letím z Prahy vcelku plným érem ČSA. Na rižském letišti jsem za necelé dvě hodiny. Měním na lotyšské laty, kterých si řádně cení, protože za jeden lat je 35 korun. Mít za tisícovku třicet jakýchsi východoevropských šušní je trošku deprimující. Z letiště jede kloubová městská č. 22 každých 20 minut přímo do centra (za 0,50 lat z automatu, či 0,70 u řidiče). Počasí se docela slušně drží. Přece jen se na severním Baltu v říjnu nedají očekávat moc zázraky, dnes ale ještě pěkně šajnuje.

Hostel Friendly Fun Franks Backpackers Hostel (web) mám přímo v centru u nábřeží a Akmenského mostu. Jen vchod je z ošuntělého vnitrobloku. Po otevření dveří i schody vypadají hodně obstarožně, až si říkám, že ten 90% rating se asi dává až po víkendových opileckých jízdách. Ale vstup do útrob v nejvyšších patrech už vypadá líp. Hned mě vítá roztomilá Lotyška, na úvod dostávám pivní welcome drink a nějaké materiály. Kartou platím na 2 noci po 7 latech za postel v čistém 8dormu, kde nás ale jsou maximálně tři. Jinak deníkově během cesty jsem tentokrát nenapsal ani řádku, tudíž si nepamatuju čísla a hlavně ani jména. Tak říkejme ji třeba Nela. Na první pohled tedy Lotyšsko velmi příjemné. Pokecám trochu na baru s další obsluhou, která se zde všude zásadně skládá z fešných studentek.

Lotyšsko

Lotyšsko - Riga
Riga ze střechy Dómu

Lotyšsko

Riga - domy Tři bratři
Soubor domů Tři bratří

Vyrážím na obhlídku staré Rigy. Celé centrum je pěkně opraveno, bez aut, s množstvím architektonických skvostů. Zaslechl jsem i přezdívku města jako Praha východu. Hned za hotelem máme náměstí s moderním Muzeem okupace, gotický masiv kostela svatého Petra (15. století, vnitřek slouží jako výstavní hala) a nejfotografovanější Ratslaukums, alias Dům Černých hlav - svobodných obchodníků z roku 1344. Ten v roce 1948 Sověti srovnali se zemí, ale v roce 2000 byl znovu z gruntu postaven v původní kráse a není tak nic poznat. Nevím, proč se u nás taky nestaví původní skvosty takhle a místo toho vymýšlí nějaké novostavební skleněné prasárny, nebo se nedělá nic. Z dalších významných baráků je tu katedrála Rigas Doms (1211), Rižský hrad (1330, sídlo prezidenta a v podstatě nepřístupné), sada domů Tři bratři (15. stol.), Jekaba Baznica – kostel sv. Jiří (13. stol.), Švédská brána a hradby s kruhovou Prašnou věží na severu (1698). Vliv řádu Německých rytířů je tady hodně znát.

Lotyšsko

Riga - památník Svobody
Památník Svobody v Rize

Lotyšsko

Riga - dům Černých hlav
Dům Černých hlav a kostel sv. Petra

Lotyšsko

Riga secesní
Secesní domy na předměstí Rigy

Staré město je obklopeno rozlehlými parky s vodními kanály (dají se projet na loďkách), které oddělují město od nové zástavby, a kterým vévodí vysoký památník Svobody (Brivibas piemineklis) s bronzovou sochou držící 3 hvězdy (každá za jednu oblast Lotyšska – Kurzeme, Latgale, Vidzeme). Byl vztyčen v roce 1935, před stržením o pár let později ho zachránil jen pozměněný název a výklad, takže to byla pak Matka Rus držící tři nové děti – každá z hvězd za jeden pobaltský stát.

Ale i dál se dají najít skvosty, zejména kolem ulic Elizabetes a Alberta, kde jsou nově opravené krásné secesní obytné domy. A dále za městem, ale furt jednou linkou MHD, by se mohl čas zabít v Etnografickém muzeu, Rižské zoo či v Motormuzeu.

Na úvod ale camrání bylo dost, zalezl jsem na pizzu (5 latů) a pivo (1-2 laty). V hotelovém baru jsem ještě ulovil na televizi zápas Plzně v Evropské lize, pivní lahváče a nějaký pokec.

5. 10. Riga

Dnešek mám jen na průlez Rigou, který jsem vzal dosti ze široka. Nejdříve byl klasický hostelový dlabanec – toasty se vším možným, mléko s křupinkama, džus a čaj. Začal jsem podél zpustlého břehu řeky Daugavy, která se po pár kilometrech vlévá do Baltu. Zpustlost plynule přešla do rižského ghetta, které zjev moc nezměnilo. Část sice funguje jako muzeum, ale část si žije svým životem průmyslové periférie. Dál tu máme dřevěné domy jak z finské vesnice a hned za tím je 108metrový mrakodrap Akademie věd (1955), jeden ze slavných Stalinových mrakodrapů, alias narozeninových dortů. Je zde přístupný vyhlídkový balkón (za 4 laty). Vyhlídku si nechám ale na věž kostela svatého Petra, kam ale stejně vyváží výtah. Nutno přiznat, že z výšky Riga vypadá hůř, holt je malá až moc. Prolezu zase jak staré město, tak předměstí s centrálním trhem na popolední přežíračku (třeba zákusky byly hodně gut). Pak ještě zalezu do Muzea kupace (zdarma)

Lotyšsko

Riga - ghetto
Rižské ghetto

Lotyšsko

Riga - Akademie věd
Stalinův narozeninový dort s Akademií věd

Večer vyrážím z hotelu na Beertour. Riga je totiž právě místem, kam se přesunuly britské výjezdy se svými stagparty za levným pivem a zábavou. Hostel organizuje tyhle výpravy skrz několik domluvených barů, či někdy i diskoték a klubů (dnešní prodloužený balíček vychází asi na 12 latů, je v tom 5 piv, nějaký paňáca a vstupy). Part je tu hned několik, tak nás roztřídí do skupinek a každou si vezme na starost nějaká mladá holka. Mě zařazují k Velšanům někde od Swansea, což jsou hodně pohodoví týpci. Průvodkyní je Karin, tak můžeme vyrazit do víru dění. Večer to město žije o něco víc, prolezeme několik druhů barů a hospod a zakončíme do čtyř v klubu, kam dorazila i Nela a pozůstalí z ostatních grup.