CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Litva & Lotyšsko 2012
(4. Vilnius)

10. 10. Vilnius

Hlavní město Litvy Vilnius leží na jihovýchodě země. Má 600 000 obyvatel a rozkládá se v nadmořské výšce cca 185 m. Centrum je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nachází se zde vůbec nejstarší barokní staré město v Evropě. Na vrchu Gediminas jsou pozůstatky hradu ze 13. století (dnes Vilniuské hradní muzeum). Na centrálním náměstí Katedros Aikšté s katedrálou je mj. dlaždice označená nápisem "stebuklas“ − "zázrak“. Právě zde končil lidský řetěz utvořený roku 1989 na protest proti sovětské okupaci. Řetěz vedl z 600 kilometrů vzdáleného Tallinnu a zapojilo se do něj na dva miliony Litevců. Podle legendy se vám splní přání, když dlaždici najdete bez cizí pomoci a otočíte se na ní ve směru hodinových ručiček. Další zajímavosti jsou Vilenská univerzitu a Daukanto aikšté s Prezidentským palácem. Z kostelů si největší pozornost zaslouží kostel sv. Anny se svými oblouky a věžičkami ze 16. století, což je jedna z nejhezčích ukázek litevské gotické architektury.

Původně jsem chtěl dát dnes druhý výlet za Vilnius do 130 kilometrů vzdáleného města Druskininkai vlakem. Železnice měla kromě krásné cesty zelenými tunely ten bonus, že jezdila přes Bělorusko, což by byla velmi neelegantní čárka do landlistu. V nedaleká vesničce Grutas, 7 km od Druskininkai na silnici z Vilniusu, vyrostla po Vrchu křížů druhá nejnavštěvovanější kýčovitá památka země, a to Park sovětských soch (Gruto Parkas). Nachází se zde několik desítek soch ze sovětské éry, vězeňské věže a další detaily sovětských zářných zítřků. Jenže vlaková trať je už zrušená a minimálně dvakrát dvě hodiny v busu jsem naštěstí zamázl.

Litva

Vilnius
Vilniuské náměstí Rotuses aikšte

Litva

Vilnius
Most do republiky Užupis

Takže dávám Vilnius. Na úvod s průvodkyní v rámci freetour (ale nějaký obulus na konci se očekává). Snad každý den v jedenáct je sraz baťůžkářů a spol před radnicí, kde se nás ujme místní studentka zjevu Holmesový, která nás proveze i zákoutími, které úplně nepanují na předních místech průvodců a hodně poví i o dnešním pozadí a postavičkách města. Sejde se nás asi patnáct, po úvodním klasickém historičtějším kolečku směřujeme za řeku Vilnius, kde je nezávislá bohémská republika Užupis (odkaz). Od roku 1997 má svého prezidenta, měnu i ústavu. Kdysi zjevu Bronxíku, poté prý čtvrť bohémů a umělců. Na první pohled nějaké zvláštnosti vidět moc nejsou a je třeba zalézt čtvrti trochu pod sukni. Ale sláva čtvrti, alias republiky, už prý pohasla (). Odtud pokračujeme na lesnaté kopce s městskými panoramaty. Přes zákoutí za kostelem svaté Anny se loučíme na jednom dvorku ze španělské telenovely.

Litva

Vilnius
Vilniuská panoramata

Litva

Vilnius
Katedrální náměstí

Litva

Vilnius
Kostel svaté Anny

Litva

Vilnius
Vrch Gadiminas

Další pamětihodností klasiku už prolezu sám. Starému městu vévodí bílá věž Gedimino, pod tím rozlehlé Katedrální náměstí s „majákem“. V katedrále s téměř antickým portálem zrovna probíhá bohoslužba, ale ujme se mě jedna bábuška a rusky porozpráví o útrobách baráku. Střihnu si ještě výlez k věži a večerním městem si to šinu do hostelu. Tentokrát máme soušl mítink v jednom pokoji s Němci, kde se debužírují velkobalení brambůrků, džusů a vodek, které se pak pěkně promíchají v kýblu. K tomu kytára a ták. Když vyzunkneme zásoby, jdeme ještě do víru nočního Vilniusu, který se zde víří výrazně pomaleji než v Rize.

11. 10. Vilnius

Po ranních waflích (tím získává hostel pořádný bodový plus do hodnocení) a omluvě majitele, že chápe, že teď to tu na 95 % určitě nebylo a bere si jen půlku peněz. Dopoledne ještě projdu město, útroby kostelů a klášterů, kolem Prezidentského paláce s tradičními miniprotesty. A pak už jen seberu batohy, projdu hostelovou small magic door a jedu vlakem skrz paneláková sídliště na letiště (jezdí za 2 litasy každou hodinu). A dávám vale krásné, ploché a pohodové končině slovanských pobaltských zemí od el. Pocitově atmosféra lepší než u nás, počasově horší, cenově stejný. Howgh.

Litva

Vilnius
Prezidentský palác

Litva

Vilnius
Vilnius trochu jiným okem