CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Madeira

MADEIRA 2011


- 1 -   Úvodní výkecky - Frankfurt - Funchal
- 2 -   Údolí jeptišek - Monte - levada Bom Sucesso
- 3 -   Pstruží levada a Balcoes - pobřežím do Camara das Lobos
- 4 -   Lombada da Ponta do Sol - poloostrov Sao Lourenzo
- 5 -   Caldeirao Verde - Caldeirao do Inferno
- 6 -   Severní pobřeží
- 7 -   Rabacal - Cabo Girao - Encumeada
- 8 -   Pico Areiro - Pico Ruivu


Mapa a trasy na Madeiře

mapka Madeiry; červeně projeto autem a busem, modře pěší trajdání, a černé číslo značí den

Madeira, úžasný to ostrov na hraně Evropy. Nic teda pro čedokářské povaleče, ale pro turistiku je to dokonalé místo, kor kol naší zimy. Pláže tu sice prakticky nejsou, ale stačí skočit do lodi na vedlejší ostrov Porto Santo, kde jich je habaděj. Na šířku má ostrov sice jen 60 krát 30 kilometrů (takže na úrovni našeho jednoho okresu), ale výška centrálního masivu leze ke 2000 metrům. Navíc každá část ostrova má zcela jiné deštivé podmínky. Na severu imrvére chčije, kdežto na jihu slunce paří ostošest. Takže na tomhle kousku země potkáte prakticky všechny vegetační pásma světa od džungle, jinde vymřelé vavřínové pralesy, po poušť a trocha sněhu či ledu se také umí povést. Hluboké kaňony s mnohasetimetrovými skálami jsou protkány vodopády. A celý ostrov je obehnán hradbou vysokých útesů.

A tohle všechno je protkáno neuvěřitelnou sítí levad, což jsou umělé vodní kanálky, které zde byly po mnohoset let budovány, aby dostaly vodu na chudá políčka na jihu. Byly vybudovány v nejfantastičtějších místech, skrz skály a údolí, ve skalních stěnách, třebas i skrze tříkilometrové tunely. Mají na šíř od decimetru po metřík a dá se podél nich v pohodě chodit. Což znamená, že v naprosto horském terénu tu máme trasy, které vedou po vrstevnicích a při mnohahodinové túře v horách nenašlapeme prakticky ani metr převýšení. Ale hodí se odolnost proti závratím (nicméně většina profláklejších tras je obehnána zábradlím a lanem, takže i osmdesátiletá Helga tu může bez obav kráčet).

Letenky na tohle místo se mohou dostat lacino až ke 100 eurům za zpáteční let z Německa. Stačí jen trpělivě prohlížet web s nabídkami last minutů německých cestovek. I když letos to bylo výrazně těžší práce, podzimní lastminuty díky absenci Egypta a Tuniska dost vymizely a člověk by byl rád i za 4 tisícovky. Ale Funchal je dnes už i v nabídkách lowcostů, takže stačí prolézt Easyjety a Ryany a s nějakým přestupem se to sem dá při troše štěstí za pár šušní (jedna šušeň by zde byla přibližně tisícovka).

Na tuhle cestu jsem už rok předtím překvapivě zlákal Ayssana, který byl se mnou za kopečky naposled (a poprvé) před 12 lety. Nicméně teď je to jeden z mála, co nežije jen pro jobíky, mimísky, manžy a podobné nesmysly. Původně se mělo vyrazit na podzim 2010, ale v létě jsem si brutálně rozsekal kotník. Na jaře postihlo Ayssana ještě něco komplikovanějšího. Ženská. Takže musel nastoupit dvakrát na dvoutýdenní smažení v Karibiku. Tenhle podzim jsme se z toho oba vysekali, ale zas dlouho nebyly žádné letenky a nakonec se zjevily na 12 dní za 109 euro z Frankfurtu s AllTours s odletem za měsíc. Sice se to tím posunulo do Vánoc, ale absenci bramborového salátu a stokrát reprízovaných pohádek se skousne velmi snadno.