CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Makedonie & Kosovo

Makedonie & Kosovo 2007

+ Řecko, Albánie, Černá Hora, Srbsko, Maďarsko

- 1 -   Praha - Soluň
- 2 -   Skopje - Glumovo - Matka
- 3 -   Kaňon Matka - Skopje
- 4 -   Ochrid
- 5 -   Heraclea - Bitola
- 6 -   Tirana - Skadar
- 7 -   Ulcinj - Velika plaža
- 8 -   Kosovo - Peja - Rugova
- 9 -   Kosovská Mitrovica - Lesak
-10-   Skopje - Bělehrad - Budapešť - Praha


Letní cestovní krach tentokrát zavinila fešácká ortéza a výlety do Brna či Berlína se cestopisného zvěčnění fakt nedočkají. Rumunsko si zase rok musí počkat. Ale jeden náhodný telefonát s bývalým spolužákem z Ústí rozhodl alespoň o podzimní cestě. Mimojiné se David totiž zmínil o cestovních plánech, kde byla i Makedonie. A to je zemička, kterou bych bral, ale nepočítalo se, že by se někdy našel někdo, kdo by tam se mnou jel. Čili tohle jsem už nepustil.

Proč Makedonie? Fajn země, hory a Ochridské jezero, příjemný počas i po skončení letní sezóny a naválu turistů se tam člověk nemusí obávat. Navíc při vybarvování navštívených evropských zemí by v tomto místě zůstal povážlivě bílý flek. A díky lowcostovým letenkám do Soluně je to za rohem. Už žádné dvoudenní autobusy přes Sofii.

V červenci se koupila letenka na začátek září do Soluně (SkyEurope za 99 Kč + taxy 8 stovek). Byl to poslední let v letní sezóně, takže kdo s tímhle letěl do Řecka, zpátky se letadlem už nevrátí. To se chtělo a ze Soluně se vracelo domů po pevnině. Trošku očíhnout Srbsko, zastávka v Budapešti a snad i do Kosova, ze kterého se nám taky už vyklubal nezávislý stát. A ideálně se ještě fláknout na pár dní k moři do Černé Hory. Původní plán byl: Soluň - Bitola (MAK) - Ochrid - Skopje - Prizren (KOS) - Pež - Ulcinj (MN) - Bar - Bělehrad (SR) - Budapešt (U) - Bratislava (SK). Na dva týdny požehnaně. Stejně to dopadlo jinak a vrátil jsem se i po sedmi letech do Albánie.

Z příprav zůstalo už jen kopírování pár stránek ze starého lonelyho, kde třeba celá Makedonie byla na 30 stránek. Na netu také moc objevných zpráv nebylo. Zpráskané koleno z kola o sobě stále dávalo vědět, takže se počítalo s maximálně dvěma nocemi v horách a bral se jen pidistan a alumatka. Předpověď počasí ještě ovlivnila váhu batohu, protože v Ochridu hlásili jen 3 stupně. Naštěstí to byla výjimka a na cestu bylo příjemně.

Trasa

9. - 21. září 2007
(Řecko) Soluň - (Makedonie) Skopje - Ochrid - Bitola - (Albánie) Tirana - Škodra - (Černá Hora) Ulcinj - Podgorica - (Kosovo) Pež - Mitrovica - Priština - (Makedonie) Skopje - (Srbsko) Niš - Bělehrad - (Maďarsko) Budapest - (Slovensko) - (ČR)