CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

OMÁN
IV. Hrady

20. Hrady a hroby

Ráno prolezeme hrad v Bahla ještě zevnitř a posuneme se skrz novostavbu obrovské brány, které občas uvádí vstupy do měst, o kousek k dalšímu hradu Jabrin s vysokými zdmi na pusté pláni. Dalších 60 kilometrů k řadě včelích úlů na skalním hřbetu, což jsou 5000 let staré prehistorické hrobky Al Ain (Unesco). Dojedeme pomalu až na nejzápadnější bod naší cesty. Vybereme jedno wádí Sahtan a dojedeme až na jeho asfaltový konec. A dnes ten asfalt už vede téměř kamkoliv. Občas přes hory a doly několik kilometrů k jediné vile. Ale ve velkém se staví i stovky kilometrů dálnic.

Omán

Omán
Hrad Bahla

Omán

Omán
..

Omán

Omán
Hrobky Al Ayn

Prokliky na fotočlánečky na webu spolucestujícího Foxe
Hrad v Bahla
Hrad Jabrin
Wádí Sahtan

21. Hrady a hrady

Prolezeme údolí Sahtan s jemenskými domky k vodopádům. I když lidí nevidno, každá vesnice má mešitu a každá mešita má stroj s pitnou vodou a otevřené záchody. Za jeden z nejkrásnějších hradů je považován i Rustaq s dělovou věží na úbočí hřebenů ostrých hor. Dalších 60 kilometrů a další hrad. A ještě hezčí. Možná vůbec nejhezčí celého Ománu. Nakhal jest jméno jeho. Na břehu řeky, impozantní hradby, kolem pár palem, za tím hory, kýč jak bič. Z Al Awabi jukneme do nezajímavého wádí Bani Kharus s klasickým čtvercovým minihradem a dojedeme k pobřežní Barce do hotelu.

Omán

Omán
Vesnička Al Ghawr

Omán

Omán
Hrad Rustaq

Omán

Omán
Hrad Nakhal

Wádí Sahtana
Hrad Rustaq
Hrad Nakhal
Wádí Bani Kharus

22. Pláže

Vše stihnuto, dnešek byl rezervní, možná ostrov Dimaniyat, jedno z nejlepších míst na šnorchl s korály, rejnoky, želvami, ale s dopravou na ostrov je to vachrlaté, když chceme odpoledne být na letišti. O ostrov ale nepřijdeme. Fox tam může sebevražedně doplavat nebo nás tam za pár korun hodí rybáři a za hodinku a půl nás odveze zpátky. Jsme na pustém poloostrově Ras As Sawadi s plážemi z obou stran, písečný srpek zasahuje hluboko do moře a za průlivem skalnatý ostrov. Snad se ho snažili přeměnit na park, vysekli piknik místa, rozhlednu, ale už se to pomalu rozpadá v prázdnotě. Ojuknume rybářský trh v Barce a dojíždíme na letiště.

Omán

Omán
Všudypřítomné koktejly za půl rialu

Omán

Omán
Wádí Shab

Omán

Omán
Poloostrov Ras As Sawadi

Barka
Ostrov Ras As Sawadi

Já odlétám o pár hodin dřív, tak čau. V tranzitu člověk hlady netrpí. Ale než brány do něj otevřou, je to pro Foxe s jeho nočním letem horší a hladoví trochu víc. Asi jsem mu měl ještě jednou zastavit, ale už jsem chtěl to břímě auta spolu s předodletovou fóbií mít z krku. Hladový spolucestující je nasraný spolucestující, ale to mi teď v oblacích cestou na Borneo je už trochu jedno... srry;-)

…perfektních deset dní. Tenhle autookruh dal dohromady 3000 kilometrů a stál kolem 7 tisíc + letenku. A když už to byla taková změť odkazů na GP.com, tak ještě poslední tři s Top místy…
Nejkrásnější místa
Nejkrásnější hrady
Nejkrásnější výlety