CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

OMÁN
II. Koupací spoty

15. 4. Wádí

Kousek je Bimmah Sinkhole, propadlá jeskyně s křišťálovou vodou a kolem parčík s čerstvě zasazenými stromky ve změti zavlažovacích hadiček. Dnes je ze zatopené díry park s otevírací dobou, která dost nekoresponduje s naším ranním příjezdem. Ale líná huba… a jsme v prázdném parku a máme pro sebe další perfektní swimming spot. Foxe jsem považoval za největšího horala, co znám, ale teď na naší první delší trase za první dva dny jsem se vycachtal v přírodních vodách víc než jindy za celé roky. A ono to nebude o tolik jiné ani dál. Ale v pouštní krajině to má mnohem větší kouzlo než někde v tropech.

Nejúžasnější věcí na pouštních zemích je prostě to, co pouští není. A to bezezbytku splňují oázy nebo wádí - úzké hluboké kaňony, na jejichž dně teče průzračný potůček, vytváří jezírka, vláha kolem krmí trochu zeleně a pár palem. A když se kaňon nepatrně rozšíří, do skal se nakvartýrují obyvatelé s oslíky a terasovými políčky s datlemi a banánovníky. A těhle wádí nabízí Omán docela dost.

Tím prvním a nejslavnějším je Wadi Shab se smaragdovými bazénky, kterými lze proplavat až do jeskyně s vodopádem. Na koupání perfektní spot, kam přes poledne skončí i jiní turisté. Dál úzkými stezkami vytesanými do skal nejde už nikdo. Tedy my jo. Vody zde plní fataje, což jsou starodávné 2500 let staré zavlažovací systémy, které to dotáhli až do Unesca (jinde tomu říkáme betonové strouhy).

Omán

Omán
Bimmah Sinkhole

Omán

Omán
Wádí Shab

Omán

Omán
..

Zatímco do Wadi Shabu se muselo nejdřív přeplaváním bažiny na loďce, sousední širší Wádí Tiwi je s betonovou silnicí, které se pak spletitě proplétá betonovými vesnicemi, že radši prolezeme pár zdejších osad s rozsypávajícími se hliněnými domky pěšky.

Na 40 kilometrech míjíme starou hrobku Bubu Maryam jménem Kalhat a den končíme v městě námořníka Sindibáda jménem Sur s tradiční výrobou dřevěných monstrlodí ve starých docích. Tady máme hotel, nově opravené zděné pevnosti, městské pláže, obchodní čtvrť, ústí řeky s loděnicemi, za řekou staré hezčí město Al Ayjah na poloostrově a vším lze bez omezení procourat teď po setmění i dopoledne v pražícím slunci.

Prokliky na fotočlánečky na webu spolucestujícího Foxe
www.gigaplaces.com/clanek-koupani-v-bimmah-sinkhole/
www.gigaplaces.com/clanek-tura-do-nitra-soutesky-wadi-ash-shab/
www.gigaplaces.com/clanek-zastavka-ve-wadi-tiwi/
www.gigaplaces.com/clanek-prohlidka-suru/

16.4. Další koupací den

Na nejseverovýchodnějším cípu celého poloostrova je Ras Al Had s další nově opravenou pevností. Ony ty základní pevnosti jsou dost podobný, ohradbený čtverec, v rozích věže, ze stran nějaké stavbičky, brána a velké prostranství uprostřed na karavany. Všechny jsou čerstvě opraveny v duchu šlehačkových dortů, oplácané žlutočervenou hlínou a vypadají echt kýčovitě. Kor při západu slunce. Ale najít nějaký neopravený, rozpadající se, bez hlídačů a vstupného má to kouzlo ještě větší. Sem se ještě dvojí ceny nedostaly, tak vstupné většinou bývá půl až celý riál. Tohle místo má pláží dost a oblíbily si je i želvy na kladení vajec. Pobřeží ale dosud spíš než nekonečné pláže nabízelo vysoké rozpadající se útesy, což pro fotky není na škodu. Dál k jihu, jak hory a skalnatá část mizí, se to ale rychle proměňuje. Tady už je to čirý větry ošlehaný oceán, osídlení zmizelo a zbyly pláže a poušť se seschlým plevelem.

Omán

Omán
Ústí u Suru a Al Ayjah

Omán

Omán
Hrad Jalan Bani Bu Hassan

Omán

Omán
..

Omán

Omán
Wádí Bani Khalid

Omán

Omán
..

Omán

Omán
Arabské moře

Stáčíme to do vnitrozemí, dáváme vale moři a začínají se objevovat i echt pouštní věci, jako písečné duny. Další hrady, opravený a větší v Jalan Bani Bu Hassan se základy ze 3. století a zatím originální rozpadající se v Al Kamil.

Dnešní den je premiéra spaní pod širákem. Podvečer dojíždíme do Wádí Bani Khalid, na jehož autokonci je parkoviště a trochu ruchu. Pokračujeme podél potůčků k větším nádherným jezerům a kaskádovitým lagunám sloužící je echt piknik spot pro širé okolí. Teď je tu pusto, nocí jdeme dál soutěskou za perfektním koupáním v osvěžující vodě. O masáž nohou se postarají rybky úchylky, které hbitě luxují nožky. A u jezera na pláži rozvalíme spacáky a jde se chrnět. Ty pobíhající se myšky mě sice k tomuhle způsobu spaní furt nenadchly, ale obloha byla úžasná. Jenže když se pak usne, je to vlastně jedno.

www.gigaplaces.com/clanek-prohlidka-al-ayjah/
www.gigaplaces.com/clanek-prohlidka-hradu-ras-al-hadd/
www.gigaplaces.com/clanek-prohlidka-ras-al-khabbah/