CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

RUMUNSKO & MOLDÁVIE
(3. pohoří Bucegi)

9.9.2009: Brašov - Busteni

Ráno máme nádherný počas, projdeme Brašov, udělám pár slunečných fotek a koupím mapu pohoří Bucegi. Hory byly přece jen hlavní cíl cesty. Ale teď mám důležitější. Cukrárnu. Vláčíme se tam s plnou polní a po vyžrání vitríny můžeme konečně na vlak.

Zastávka Busteni je 37 kilometrů odtud, které po hodince a půl překonáváme. Ve vlaku potkáváme jedinou žebračku s nezbytným dítětem v šátku za celé Rumunsko. Busteni je uprostřed stejnojmenných hor s nejvyšší horou Omul (2505 mnm). Nad městem z výšky dvou a čtvrt kilometrů se tyčí ohromný kříž.

Ubytování nebylo moc při ruce. Cílový hotel byl dávno vyhořelý. Vedle je navoněný pension, ale navoněnost zatím není uměrná cenám a po drobném smlouvání máme luxusní pokoj za 70 lei.

Kolem města je pár tras. Se značením problém není, znaky jsou malovány často, jen směrovky se nekonají. Teď jdeme jen k vodopádu Urlatoarea víceméně po vrstevnicových pohodlných cestách pěkným listnatým lesem. Už kousek za městem jsou varování před medvědy. Jen z vodopádu se stala vodní elektrárna a z potoku zbylo vyschlé dno a voda si dál drandí v železných rourách. Pokračujeme přes lávku a vesnici Tapului obhlédnout pár kostelíků.

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Městečko Busteni, pension a vzadu pohoří Bucegi

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Protější kopečky

Zpátky jdeme po hlavní silnici přes dřevěný most, ve kterém je jediná dírka přesně nastavená na Davidův krok, který do ní neomylně padá a noha mu vlaje nad řekou. Pro jistotu mu ďura ještě řádně sevřela nohu. Ideální před zítřejší královskou etapou. Večer něco ďobneme v pensionu (nic moc) a užijeme si luxus televize s Jen počkej, reality show Naser svýho tátu a Kriminálkou Anděl v češtině.

Celkem: 60 lei (360 Kč) Noc: pension Vila Oti Dor 70 lei/pokoj
Vlak Brašov - Busteni 3.90, Brašovská mhd 1.5, mapa Bucegi 1:50tis 8 lei, voda 3...

10.9.2009: Pohoří Busteni - Babele - Omul

Před dávnými nápady na několikadenní přechod hor zvítězila pohodlnost, nedostatek času a Moldávie. Dnešek měl být hlavním a jediným horským dnem. Vymyšleno to bylo dobře s výměnou úvodního výstupu o půldruhý výškový kilometr za lanovku a pak po hřebeni až na Omul a dolů dalším údolím. Takže ráno byla pohodička a čas. Lanovka samozřejmě nejela. Prý vítr. To v horách bývá, ale jestli tenhle byl mimořádný, tak nemůže jezdit nikdy. Pěšky je to čtyřhodinový výšlap. A hlavně ta naplánovaná trasa se nemůže stihnouut za světla. Ale zkrátit se to nedá a stejnou cestou zpátky rozhodně nepůjdu.

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Soutěskou Jupitor up

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Pod vrchem s chatou Caraiman (2025m)

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Šutriska u chaty Babele (2200m)

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Hřebeny

O chvíli později soutěskou nad zurčící řekou stoupáme vzhůru. Člověka ani medvěda vidno nebylo, jen pár kamzíků. Počas nebyl špatný, výhled v pohodě, ale jasno se pro kýčovité fotečky taky nekonalo. Davidova noha byla víceméně v pohodě, nicméně když začal významně ztrácet tempo, psychicky jsem ho radši drtil, aby si to rozmyslel, mohl to svést na zranění a vrátit se se ctí včas dolů. Sesuv půdy, který strhl cestu, byl ideálním na otočku. Zabavuju mu dvě tatranky a pokračuju dál sám, což se teda jako nemá, že.

Úvodní dvoutisícová stěna je na dohled, jen přehopsat párset skal. Akorát mě míjí vysoko nad hlavou kabinka lanovky v důsledku čehož poučím soutěsku o moderních českých slovech. Nahoře už stromy zmizely a zůstává svěží zelená travička mezi bílými skálami, což při prosvícení od slunce vypadá fantasticky. Vydrápání k zavřené chatě Caraiman (2025) s výhledem trvalo slušné dvě hodiny. Dál se pokračuje skoro po rovince ke konečné lanovky u chaty Babele s pár profláklými kamennými útvary, které se staly symbolem pohoří.

Chtělo se jít i k tomu ohromnému kříži, který byl přesně na opačnou stranu. Blbý. Takže oboje, nejdřív Babele kolem horské bystřiny přes horské skalnaté planiny a pak vedlejší cestou zpátky ke kříži, kde už brutálně fičel vichr a byla snad i zima. Ale ty panoramata. Z druhé strany se sem nechalo dovézt auty i pár turistů.

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Monument Eroilor

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Aspoň někdo se nažere

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Hřeben Creasta Morarului

Rumunsko

Rumunsko - pohoří Bucegi
Pod Omulem (2507m)

Přes další kopečky, stezky po svazích, neplánovanou zacházkou k vedlejší hoře a pomalé plížení kolem vlka pochutnávajícím si na čerstvé ovečce dolezu na horu Omul s jeho 2507 metry. Pod skálou je chatka, kde ale žádný dlabanec nečeká. No, mám tatranky. Serpentinový sestup vypadal drsně. Přesně to pravé pro koleno, tak zabavuji hůl opřenou o futro chatky. Chci se nechat vyfotit od jediných turistů široko daleko, ale rodinka vstupuje do záběru se mnou. A samofotky vypadají tradičně zrůdně.

Párset metrů šupem ze skály do ledovcového kotle s jednou salaší, jedním pastevcem a pěti naprdlými psy. Zapadá slunce a šinu se údolím podél řeky, nějaké úseky ve skalách a v hlubokých lesů. Jde to určitě líp než nahoru. Jen si nedat na držku. O pár minut později se podlamuje koleno, díky holi udělám efektní piruetku a můžu rozdejchávat to brutální křupnutí kolena. Další postup se řádně zpomalil, což je to pravé pro člověka s tmou na krku uprostřed lesů s medvědy. Dálka to je ještě slušná, ale při definitivním pádu tmy v osm večer vidím silnici i studánku. Jsem zachráněn. Jen dobelhat 8 kilometrů k hotelu. Tam padnu do vany o dvě hodiny později. Drsná, ale výborná túrka. (40 lei)