CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

RUMUNSKO & MOLDÁVIE
(5. Kišiněv)

13.9.2009: Constanta - Galati

Při úsvitu ještě mořská cachtačka a špacír po pláži. Městskou sjedeme na constantský autobusák, odkud akorát odjíždí mikrobus na hranice do Galati. Už je ale komplet vyprodán a musíme pár hodin čekat na další. Ssss. V Galati nás vítají smradlavé fabriky. Autobusák se nekoná, prý žádné autobusy na hranice ani do Kišiněva nejezdí. Naštěstí s námi jede Moldavan Vasil, který nás prý protáhne za hranice na blízkém přechodu v cípu mezi Ukrajinou. Hlavní přechod je pak trochu jinde.

Nejdřív nás Vasil zavede na výpadovku, kde budeme stopovat taxíky. Rovná silnice se táhne do pustin a navozuje pocit z konce světa. Průtrž nás zahání do hospody, kde si musíme připíjet na družbu. K tomu se přidává notoricky přiožralý číšník, něco na účet podniku, něco na náš, takové klasické příjemné rozloučení s Rumunskem, které bych zakončil hlubokomyslným výrokem dotyčného číšníka "Romania is very, very...eeee, Moldavia is nice very".

Moldávie

Moldávie
Vítězný oblouk a Vládní barák

Moldávie

Moldávie
Víceméně centrum Kišiněva

Po dešti stopneme auto na těch deset kilometrů k hranici. Nějak projdeme. Jen kdyby se těm půllitrům nechtělo zase na světlo boží, protože čekací doby nejsou slavnou disciplínou místních celnic s okolními houštinami pohraničních minových polí. Nám by prý mohl z nějaké křižovatky jet nějaký autobus z Oděsy do Kišiněva nějak večer nebo před půlnocí.

1613 moldavských lei získáme za eurovou stovku. Tma na krku, zalezeme do restaurace a další hodiny se válíme na rantlu u benzínky a další hodiny přes půlnoc čekáme, z jakéže strany křižovatky dorazí nějaký autobus. Nikdo nikde, neznámá trasa průjezdu včetně neznámé hodiny je fakt ideální. (minibus Mamaia - Constanta 2, minibus Constanca - Galati 35, taxi Galati - hranice 10; celkem: 60 lei)

14.9.2009: Kišiněv

Nakonec přijede minibus, v něm si zlikvidujeme tělo, jak po hodině s kosmodiskem. Projíždíme Gagauzií s turkickým obyvatelstvem, která si taky zahrála v devadesátých letech na samostatnost. Tady to ještě kucí moldavský zpacifikovali, ale druhý, zadněsterský, vřed jim pučí dál.

Vyhazují nás za hluboké tmy někde u centra Kišiněva. Ale lepší než těch na busácích pět kilometrů za městem. Čekáme vleže na zastávce na světlo. Hlavní silnice jsou nadimenzovány na průjezd deseti tanků vedle sebe, přechody neexistují a podchody jsou zavřené. Dva bloky za hlavním náměstím najdeme hotel Zarea v sovětském stylu s pokojem za 270 moldavských babek (17 eur) a stačíme ještě něco dochrápat.

Moldávie

Moldávie
Ortodoxní katedrála

Moldávie

Moldávie
Stefan cel Mare

Moldávie

Moldávie
Ulice Kišiněva o blok vedle hlavní třídy

Moldávie

Moldávie
Jeden z kišiněvský parků

Kišiněv není úplně nejmenší, hlavní Katedrální lesonáměstí je pěkně upravené, dost velké a kolem je pár staveb s malým Vítězným obloukem, katedrálou, palácem sovětů a sochou svatého Stefana, který se probojoval i na všechny bankovky.

Dáváme rozchod, prolezu příjemné Národní historické a archeologické muzeum, pod širým nebem a open-air vojenské muzeum. Jinde by se tak nazval šroťák. Dávné mrtvo je nejen na fešném hřbitově s pár kaplemi z různých náboženství, ale i na rozpadlém stadionu Republiky. Kromě hlavní ulice ty další vypadají značně vesnicky. Panelákov dává městský šmrnc městu až dva kilometry od centra za ulicí Ismail. Kousek za lesonáměstím mizíme v útrobách internetu a vedlejší restauraci.

Celkem 300 ML, 1 moldavský lei = 1.55 Kč.
Noc: hotel Zarea 270 ML za pokoj
Doprava: minibus hranice - Kišiněv 80 ML
Ostatní: vstup Muzeum historie 10 ML, dablčízburgr s colou v MolDanald 33, večeře 57 + pohár 20 + Baltica 20...