CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Senegal

Čedokář v SENEGALu (29. 11. - 6. 12. 2022)

And now for something completely different…

Od dob covidu se nesedlo do letadla, neopustila Evropa a veškeré dlouhodobé plánování i z dalších důvodů zmizelo úplně. Doby, kdy byla letenka koupena půl roku dopředu, jsou pryč. Většinou nevím, co se bude dít příští týden. A to zrovna vzdáleným cestám s rostoucími cenami letenek s blížícím se odletem nepomáhá.

Ale je tu jedna výjimka, kde je to opačně – cestovky a jejich lastminutovky. A ty umějí být za lepší ceny, než samotná letenka od normálních aerolinek. Navíc je k tomu je postel, žrádlo a hlavně je to klidně i přímý let z Prahy - žádné trmácení na přestupy, odlety z německých letišť.. no jo no, jsem už dědek. A protože jsem se tomuhle vyhýbal, zbylo mi pár klasických čedokářských zemí, které jsem ještě svojí nožkou neoblažil – Dominikána, Zanzibar, Madagaskar, Kapverdy, Karibik... a za tohle dvacetitisícikoruna je tak ideální na jedno až dvoutýdenní odskok v zimním hnusu.

Aby ten kulturní šok nebyl největší, dala se destinace trošku exotičtější – Senegal, kam se přes zimu létá taky rovnou z Prahy. Ceny klesly až na 19 tisíc. Nevýhodou je nutnost tohle odjet ve dvou, protože v jednom to je prostě většinou za dvojnásobek. U Senegalu byl příplatek naštěstí jen bůra. Ale příště to bude chtít najít nějakou oběť. Takže jsem jednoho hnusného listopadového dne vkročil do kanceláře Exim tours a za tři dny odlet.

Ut 29.11.22 Praha – Blaise Diagne Airport – La Somone

Kupodivu odlet je v normální hodinu, na palubě Smartwingsu je i jídlo a samozřejmě potlesk. Přilétáme na nové čínské letiště do Dakaru, kde nás vystupuje z letadla asi dvacet a zbytek pokračuje na Kapverdy. A taky není špatné neřešit dopravu do města, směnárny a další letištní fuckupy a jen přijít k cedulce delegátky a nechat se odvést k autobusu a vyrazit do nové země. Ale jako celník si zkusil zaprudit s očkovákem na žlutou zimnici.

Gibraltar

Senegal
Vzdušná poznávačka

Mauretánie

Senegal
..

Senegal

Senegal
Senegalské lesíky

Senegal

Senegal
Pláž u laguny

Senegal

Senegal
Somonská laguna

Senegal

Senegal
..

Čínská kolonizace postavila i prázdnou dálnici, která míjí pár baobabovitých lesíků mihotavě se zjevuvších za temně zatmavenými skly. Resort Royal Horizons Baobab taky dobrý. Místo betonového lidojemu obklopující bazén, kam se po pár krocích vyvalí lidští mroži, šlo o chatičky rozmístěné na více než půlkilometr dlouhém parkovém areálu plným keřů a kytek na břehu chladivého Atlantiku. Restaurace, grily a bar v obou koncích, tak se tu nachodí dost kroků i jen cestami na žvanec.

St 30.11.22 Royal Horizons Baobab - La Somone

Nešlo ani o turistické ghetto, hned za branou byla normální městečko La Somona s trochu prázdninovou atmosférou, na druhé straně mangrovová laguna a bludiště vodních kanálů s ptactvem a rybáři. Senegal patří k bezpečným zemím, dokonce snad neměli ani vojenský převrat a aktuálním politickým skandálem bylo jen, že si v parlamentu dali facku. Jako francouzská kolonie má dost nevýhodu v dorozumívání, ale to se dost vynahrazuje v kuchyni. Čert vem ty švédský stoly, hlavně tam bylo hodně zákusků s kakaem a čokoládou a zbytek prostě na úrovni 4hvězdy. Jako tady si člověk žijící standardně na sušenkách asi nebude stěžovat. Počasí na konec listopadu tak akorát, slunce furt, ale žádná vedra.

Vyrážím na první průzkum okolí k laguně, obhlédnout rybářské přístavky a občas se ztratit v pobřežních mělčinách. Ve městě to žije slušně, hlavní ulice je jeden trh, pláže jsou tu pořádné a podél je pár lokálních hotýlků. Ale taky pár je jich dávno opuštěných pamatujících lepší časy. Snažím se trochu nakoukat veřejnou dopravu, ale asi by to bylo na sdílený taxík do většího města, dál na hlavní silnici, tam bus na terminál na předměstí Dakaru a ještě kdovíjak dál. To nevypadá na výlet do hlavního města, a o pokusu zajet si do Gambie ani nemluvím. Škoda. Ale tady je člověk za průzkumného exota už kilometr od resortu. Nikdo ale neotravuje ani neciví, tak pohoda. Horší ale je, že jestli chci něco vidět, bude to chtít ještě něco horšího než zájezd od CK... bude to chtít fakultativní výlet.

Senegal

Senegal
La Somone

Senegal

Senegal
...

Senegal

Senegal
..

Senegal

Senegal
Royal Horizons Baobab

Senegal

Senegal
..

Senegal

Senegal
..

Senegal

Senegal
A to hlavní

Senegal

Senegal
Mazlíčci dost chrastí, když se do nich v noci kopne

Senegal

Senegal
Vůkol