CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Senegal

Čedokář v SENEGALu III. (Dakar)

Ne 4.12.22 Dakar – Goré – Lac Rosé

No jo no, tak celodenní fakultativní výlet. Naloží nás většinu české "výpravy" do busu a razíme do Dakaru. Projíždíme v pohodě, ale všechny zajímavé místa vidíme jen z autobusu – stadion, náměstí Nezávislosti, katedrála, nádraží, Parlament a nedaleký Zelený mys, nejzápadnější bod Afriky, vůbec.

Hlavní cíl je totiž ostrůvek Gorée - pevnost, kamenné městečko a dávná historie v podobě shromaždiště otroků s dveřmi bez návratu, odkud už čekala otroky jen cesta jako náklad v lodních podpalubách, kam byly naskládány ve formacích vypočítaných na centimetry. Nejznámější budovou je Dům otroku (postaven Holanďany v 1780), kde v minicelách čekaly otroci pár měsíců na cestu Ameriky. Hodnota žen byla určována podle stavu jejich poprsí a panenství. Cena mužů byla určována podle jejich váhy. Minimální váha, kterou musel otrok mít, byla 60 kg. Pokud vážil méně, byl umístěn do cely, kde byl vykrmován zdejšími boby.

Senegal

Senegal
Senegalem

Senegal

Senegal
Dakar

Senegal

Senegal
Na ostrov...

Senegal

Senegal
Ostrov Gorée

Senegal

Senegal
..

Senegal

Senegal
Ostrov Gorée

Senegal

Senegal
..

Senegal

Senegal
..

Senegal

Senegal
Pevnost

Ale historií dýchá i zbytek ostrůvku, kde žije přes tisíc lidí ve vesnické atmosféře. Někteří štítivě míjí místní se slovy o tyfu a žloutence. Vystoupáme na kopec sloužící i na modernější obranu s památníkem a výrobci turistických kýčů, kde aktuálně vedou obrazy z písku. Rozchod po obědě se ještě využije na průlez pevnosti a méně turistických uliček.

Zpět do přístavu, bó výlet má ještě druhý turistický cíl. K Dakaru patří neodmyslitelně Rallye z Paříže, které končilo na plážích u Růžového jezera, z nějž se těží sůl. Přelezeme do džípových pickupů a projedeme se po posledních dunách závodu a ve vlnách po pláži za západu slunce.

Senegal

Senegal
Pláže Atlantiku

Senegal

Senegal
Rallye Dakar

Senegal

Senegal
Niaga

5.12.22 Hotel

No ale na temné prosincové dny v domovině není na škodu ani pyžámkový den, gauč a kniha. Tak proč si taky nějaký den neužít jako echt čedokář, nechat se vykrmovat u bufetů, napájet na baru u bazénu a vyvalit se na lehátka na plážích. Ale moc takových chvil asi nebylo, protože počet nepřečtených stránek jsem za celý týden příliš nesnížil.

Chtěl jsem ještě vyrazit konečně na surf, ale nějak zmizely vlny. Ony moc velké nebyly ani předtím, ale pár surfařů tu předtím bylo. Tak jsem vzal z hotelové půjčovny aspoň kajak a vyrazil na důkladnější průzkum laguny a bludišť mangrovů. Do útrob to šlo dobře, protože byl zrovna příliv. Ve větvích trocha ptactva, hezký byl i pevný ostrůvek s posvátným baobabem. Teda jednou bude, teď je to ještě mladej kluk. Párkrát se narazilo na mělčiny, které cestu dost ovlivnily. A když zapadalo slunce, čekala cesta proti proudu. Ale nakonec i to šlo, i když vyfluslost byla na slušné úrovni.

Senegal

Senegal
Kajakem lagunou

Senegal

Senegal
Kolem...

Senegal

Senegal
..

6.12.22 Kapverdy – Praha

Dopoledne už jen relax a na letiště. Zpátky letíme s mezipřistáním na Kapverdách. Z výšky ten ostrov Sal nevypadá moc zajímavě. No ale, taky mě nenapadlo, že se takhle zabavím v rezortu v Senegalu, tak třeba někdy příště, protože hodinový pobyt v letištní hale na bodíček do landlistu stačit nebude. Jako celkově dobrý na ten krátký únik ze zimy. A vlez na váhu ukázal, že jsem si to tam fakt užil do sytosti.

Senegal

Senegal
Poslední...

Kapverdy

Senegal
Kapverdský ostrov Sal

Kapverdy

Senegal
End