CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Srí Lanka & Maledivy

SRÍ LANKA & MALEDIVY 2012

- 1 -   Úvod - Dubaj - Colombo
- 2 -   Kandy - sloninec Pinnewala
- 3 -   Dambulla - Polonnaruwa (starověká města)
- 4 -   pevnost Sigiriya - Peradeniya
- 5 -   Haputale - Dambatenne (čajové plantáže)
- 6 -   Ella (Vysočina)
- 7 -   Tangalla (pláže)
- 8 -   Unawatuna - Galle (pláže a města)
- 9 -   Maledivy, Malé (hlavní město)
-10-   Maledivy, Villingili (a dom)


Proč já vlastně něco plánuju. V merku je aspoň deset akcí a stejně to nakonec dopadne jinak. I když ta Srí Lanka se poslední dobou trochu posouvala do vyšších merků. Má šmrnc i láci jihovýchodní Asie. Pak tu máme slušný mix památek, přírody, několika kopců a pořádných pláží s vlnami, a to vše na prostoru o velikosti Čech, takže žádné celodenní trmácení tu moc nehrozí.

I když je Srí Lanka převážně buddhistická země, je to i taková drobná bejby Indie, která na mé stopy furt čeká. A asi ještě chvíli čekat bude. Bezpečí země je už taky nějaký ten měsíc v pořádku, neb asi před rokem na pláži domasakrovali zbylé tamilské tygry, kteří tu měli několik desetiletí fakticky nezávislý stát Tamilský Illám na severní třetině ostrova. Autobusová doprava je tady jedna z nejfrekventovanějších na světě. Jediným mínusem mohou být domorodci, kteří nemusí vždy patřit k těm nejpohodovějším zážitkům, pokud nemáte v oblibě časté dohadování a odmítání.

Takže proto jsem tuhle destinaci schraňoval pro nějakou kratší třítýdenní cestu na pohodu. A vítězem na post mého doprovodu se stala Soňa (čímž zarovnala počet mých historických spolucestovatelů na rovnou dvacítku). Jinak turisty to kupodivu není úplně nejpřecpanější ostrov, navzdory tomu že všichni jezdí prakticky stejný okruh. Ale je to snad rekordní česká destinace, tolik českých baťůžkářů ve vztahu k ostatním turistům jen tak nevidno. Cizinci jsou tu spíš starší a ti berou za vděk organizovanými grupami, či jen levnou půjčkou dodávkou rovnou s řidičem.

A co nás čeká? Tři týdny, z toho sedmnáct dní na Cejlonu, což je akorát na klasický okruh. Snad 90 procent cestovatelů objíždí ostrov po stejné trase a ve stejném směru, takže stejně jako v Barmě, budete potkávat stejné bílé huby několikrát (čtyřikrát "stejně" v jedné větě je slušná frekvence). Jsou to historická města v kulturním trojúhelníku Anuradhapura a Polonnaruwa, skalní pevnost Sigiriya a jeskyní chrámy v Dambulle; kulturní centrum a jediné opravdové město Kandy s nedalekým slonincem Pinnevala; horská etapa vlakem mezi čajovými plantážemi v Nuwara Eliya, Haputale či Ella, safari v národních parcích (to jsem si nechal radši na Afriku) a na závěr pláže (mezi nejprofláklejší patří Tangalla, Mirissa, Unawatuna, Negombo) se zastávkou v koloniálním Galle a výhybkou v Colombu. A nakonec se k tomu přichomýtla i dvoudenní zastávka na Maledivách v útrobách naprosto neturistického hlavního města a okolí.

Trasa

25.2. - 17.3. 2012
Praha - Dubaj - (Srí Lanka) Colombo - Kandy - Pinnevala - Dambulla - Polonnaruwa - Sigiriya - Kandy - Haputale - Dambatenne - Ella - Tangalla - Unawatuna - Galle - (Maledivy) Malé - Vilingili - Dubaj - Praha