CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Taiwan, Sumatra & Indočína 2013
(5. Sun Moon Lake)

26. 1. Pokračování na Sun Moon Lake

...až po několika zastávkách si Zuzu všimla, že mají na nohou přesně takové důchodky, jaké obdivovala už u té rodinky v hostelu a začala je víc zkoumat, z čehož vydedukovala podobnosti i u bílé bundy taťky taiwance, počítače synátora a... tato analýza vzbudila zančné podezření, že to jsou lidi, co byli s námi v hostelu, a po 60 kilometrech společné jízdy byla záhada rozluštěna. Byli to oni a měli z nás docela švandu. A my si říkali, jak nám to stopování hezky jde. Vyhodili nás na křižovatce 15 kilometrů od jezera, a než jsme stačili dojít pár metrů na plácek s možností zastavení, bere nás další auto přímo do hlavního města na Sun Moon Lejku jménem Shuishe (ale je jisté podezření, že s řidičem promluvila na semaforech těsně předtím ještě naše rodinka a sehnala nám takhle další stop).

Taiwan

Taiwan
Sun Moon Lake

Taiwan

Taiwan
Ostrov Lalu

Sun Moon Lake je takový fake-jezero alpského typu s kulisou čínských autobusů. Ale po vzdálení se od asfaltu na více jak 100 metrů byste se tady měli ponořit do prázdné přírody, která zde má být protkána mnoha značenými stezkami. Na to my jsme moc času bohužel neměli. Ve vesnici Shuishe (Yushi) je nejvíc ubytování, táta s anglicky mluvícím synem, co nás vezou, nás zaváží k jednomu hotelu a jdou s námi vyjednat pokoj. Něco by bylo, ale ne v naší cenové relaci, a to ani když nám to snížila na polovic prvního nástřelu. Máme v záloze mládežnický Teachers hotel, ale tam je to snad jen přes týden, a my jsme tu akorát na víkend, což sem najedou davy domorodců od pobřeží. V turistických informacích zkouší něco najít a zavolají hned do vedlejšího rohového hotelu, kde máme pěkný velký pokoj s balkónem za 12 stovek, což je tedy nejvíc na Taiwanu a vlastně nejvíc po celé cestě.

Taiwan

Taiwan
Kolem Shuishe

Taiwan

Taiwan
Hlavní ulice kolem jezera s "naším" hotelem

V centru se dají najít i levnější hotely, ale pak zjišťujeme, že ty cifry platí jen na dvě hodiny. Ehm. Obrážíme město a jdeme podél jezera, kde si svítí lampióny a jsou další nezbytné kýčovité asijské serepetičky pro dokreslení atmosféry, jak sami vždy říkají, jak ze starých čínských obrázků. Ve vesnici je pár fastfoodových stánků, tak trochu ochutnáváme od všeho. Dokonce ani Zuza zatím hlady moc netrpí, ačkoliv si vedle mě připadá furt jak těhotná. I když po jejím stálém přisunu podezřelého sojamilku a tofu bych asi měl taky v břiše klubajícího se vetřelce. Tak alespoň po zotavení začala dvakrát denně cvičit, což se mi z pohodlí postele pozoruje docela příjemně. Ale ona se tím snaží nakazit i mě.

Noc: Sun Moon lake, Shuishe Village, Min Ren hotel, 1200 za pokoj s koupelnou
Doprava: autostop Tanajia-Shuili a Shuili-Shuishe
Celkem bez jídla cca 600 TWD (20$)

27.1. Sun Moon lake

Hlavní varianta poznávání okolí jezera je kolmo, což dá dohromady 40 kilometrů v pedálech s několika mírnými stupáními, ale na těch rádoby dobře vypadajících plečkách z toho stejně pořádně bolela sedinka. Většinou se jede po silnici, ale za hlavním templem Wenwu je už provoz o dost menší a ke konci vede i cyklostezka skrz lesík. Po ranní dávce tofu pro Zuzanku a cukrátek pro Mirečka si půjčujeme kola za dvě stovky (zase chtěli pas, což jim vysvětlíme, že je nezákonný, dáme kopii a kupodivu to stačí). Jedeme okruh podle hodinových ručiček s první zastávkou na templu Wenwu, který hlídají dvě obrovské kočičky s míčky. I když pravděpodobně to má být hrozný drak. Tady je pořádně našlapáno, areál taoistického templu se skládá z několika baráků a seshora jsou slušné výhledy na jezero.

Taiwan

Taiwan
Wenwu Temple

Taiwan

Taiwan
Tsen Pagoda

Dál děláme pár minizastávek s krátkými výlety do lesů a k hladině jezera. U vesnice Itashao je možnost vyrazit gondolou na horu (400), ale oblačnost zrovna ke kochání nenavnazuje. Tady je dle lonely dokonce i kemp a mládežnická ubytovna. Po dávce deštíku se zastavuje na více templovatějších stráních východní části jezera. Nejdřív hrozně uklidňující temple Syuanzang a v zápětí ostřejší stoupání k pagodě, kde následuje mnohaschodový výstup na prostranství u Čangajškova monumentu a pagody Tsen, kterou nechal postavit na památku své matky. Z výšky je vyhlídka ještě o fous lepší, nic se tu neplatí, ale nahoře si můžeme rukou společnou a nerozdílnou udeřit kládou do zvonu.

Taiwan

Taiwan
Shuishe Village

Taiwan

Taiwan
Sun Moon Lake at night

Po sjetí k břehu a přejetí lesu, kdy už kol máme trochu dost, se zastavujeme v betonovém monstru působící jako galerie, turistické centrum a budova ministerstva. Ale k vidění tu není vlastně nic, i když to něco furt hledají pořádné davy. Poslední zastávku máme na hrázi před městem, kde si Zuzu zabubnuje song s rastafariánem, který sem dojel cvočkovatě vybaveným harlejem. Večer po městě něco ožďibneme a jdeme ulehnout za dnes už seslevenou noc.

Noc: Sun Moon lake, Shuishe Village, Min Ren hotel, 1000 za pokoj s koupelnou
Doprava: kolo kolem jezera 200/2 kola na den
Celkem bez jídla cca 600 TWD (20$)