CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Taiwan, Sumatra & Indočína 2013
(7. Singapurská zastávka)

1. 2. Singapur

Do Singapuru jsme dorazili krátce po půlnoci. Venku hlásí 27 stupňů, tak to přes den bude asi slušný masakr. Usalašili jsme se na lehátkách v jednom z nejpohodovějších letišť světa s tím, že tady počkáme do rána, než začne jezdit metro. To funguje až nějak od šesti, což máme tak akorát, abychom přejeli celý Singapur, kde bydlí kámoš kámoše Zuzy, u kterého máme dvoudenní azyl. Je docela příjemné dorazit takhle v cizině někam ke známým a získat trošku pocit domova i na druhé straně zeměplacky.

Michal s Janou bydlí v kondominiu, což je uzavřený areál s několika třicetipatrovými paneláky s vlastním velkobazénem, parkem a podobnými rezidenčními proprietami. Mají vyhlídkový byt ve 28. patře, trochu s námi provětrají lednici a vyrazí do práce, zatímco my padáme na gauč a dopolední spánek.

Singapur

Singapur
Pláže na ostrově Sentosa

Singapur

Singapur
Mostek na Palawan island

I když by posbírané hodiny spánku za posledních 16 hodin mohly dát vcelku ucházející sumičku, moc elánu nebylo a jeli jsme se plácnout na pláž na zábavní ostrov Sentosa, což je zároveň i nejjižnější bod Asie, kam se dá dojít/dojet suchozemskou nohou.

Metrem jsme dojeli na stanici Harbour Front, kde jsme přes velkokapacitní obchoďák přesedli na vláček na Sentosu (za 4 dolary - ty singapurské jsou za 15 korun). Sentosa už tady byla zmíněna před 10 lety. Po celém ostrově tu jsou parky, stánky, všelijaké pouťové a adrenalinové atrakce (platí se každá zvlášť a né úplně málo). Na jižním pobřeží jsou docela slušné pláže. Jen výhled na všechny ty stovky kontejnerových lodí na obzoru úplný dojem exotiky nedělá. Jedeme až na poslední zastávku vláčku u pobřeží a o fous dál na východ je udělaná pěkná laguna, moře vyhřáté po těch taiwanských klemrách, nádherný písek, skoro ani noha, tropická zahrada kolem... nechce se ani věřit, že jsme v jednom z nejlidnatějších států světa. Trochu jsme se vyčvachtali a trochu (dost) si chrupli.

Pak jsme po kýčovitém mostě dorazili na ještě jižnější pidi ostrůvek s divočinou z betonu a vyhlídkovou věží, kde má být ten Southernmost Point of Continental Asie (oficiální info). Ale vzhledem k tomu, že se sem člověk dostane přes 3 ostrovy, bych o pevnině dost pomlčel. Navíc i odsud jsou jižnější místa, kam jde došlapat pěšo (a další se staví s rozšiřováním Singapuru do moře). Nejjižnější pevninský bod je někde v Malajsii, protože celý Singapur je ostrov a nejjižnější ostrovní bod by byl zas někde hluboko za rovníkem podle toho, co si do té Asii vymyslíme, že patří.

Singapur

Singapur
Little India

Singapur

Singapur
Singapurské sušičky

Ještě projdeme skrz Sentosu, kolem pseudogaudí kašní řeky k vodu chrlícímu Merlionu (socha rybolva a symbol Singapuru). Na druhé straně ostrova už to žije v jinačích dimenzích a šrumci. Skáčeme do metra a jedeme zpět k Michalovi. Máme sraz u typického singapurského lokálního foodcourtu, což jsou náměstíčka a zahrádky s několika výbornými a vcelku levnými žrádelnicemi. Vzhledem k totální singapurské multikulti, se tu najde vše od Indů po různé mořské variace. S Michalem a Janou doráží ještě kolegové z Němec a jejich couchsurfeři z Francie a většina se zahryzne do mořských potvor s rejnokem v čele. Já radši do pořádně opálených pochoutek plavajících v kari. Trochu se to tu protáhlo s pár pivy (jedno tu vyjde bohužel na stejný peníz jako porce jídla – což není ideální na české pitné standardy).

2. 2. Singapur

Michal s Janou razili ráno do práce. My to se vstáváním nepřeháněli, ale dnešní městská túra v pořádném horku byla v plánu docela výživná. Za ten den jsem prošel víc než za 3 předchozí návštěvy dohromady. Začínáme v Indické čtvrti s barevnými dvoupatrovými baráčky, několika temply, přičemž v Sri Veeramakaliamman jsme občíhli i pár obřadů. Přes potok je Arabská čtvrť, které vévodí Sultánova mešita. O něco dál pokračovaly kroky do Chinatownu. Území mezi tím bylo vyplněno dálnicemi, trávníky a mrakodrapy s vlajícím prádlem na dlouhých tyčích vystrčenými do prostoru, což musí prádlo vysušit v tom čtyřicátém patře slušně rychle. Míjíme nejznámější hotel Raffles, kam se protáhneme do jeho historických útrob s pár krámky a stánky.

Singapur

Singapur
Arabská čtvrť, Istana Kampong Glam

Singapur

Singapur
Ulice Sultan Gate

Singapur

Singapur
Raffles hotel

Singapur

Singapur
Marina Sands Bay

To se už dostáváme do nejnovější čtvrti kolem Marína Bay, kde jsem před 10 lety ještě ponocoval na pustém břehu moře. Dnes tomu vévodí kromě desítek mrakodrapů nový Marina Sands Bay hotel s kasinem a terasou s ohromným bazénem ve výšce 300 metrů (viz minulá návštěva). Tentokrát jdeme ještě dále, kde již dobudovali novou botanickou zahradu spolu s umělými stromy a lávkami, všude kytky a voda, že si člověk připadá jak v Avataru (Tree Gardens by the Bay). Za nějaké obolusy jde navštívit některé útroby, ale šmejdit po parku lze do sytosti s otevřenou hubou (ať už od úžasu nebo od vyčerpání) i zadarmo.

Singapur

Singapur
Zahrady za marínou

Singapur

Singapur
Gardens by the Bay

Singapur

Singapur
Čínská čtvrť

Singapur

Singapur
Donwtown

V čínské čtvrti jsme měli sraz s Peyiu, což je singapurská Číňanka a dávná kámoška Zuzy, se kterou studovala kdysi dávno v Německu. Sraz jsme si po internetu domluvili u hotelu podle mapy, který ale nějak ve skutečnosti neexistoval na daném místě. Naštěstí jsme se našli a holky se poznaly na první pohled. I když poznat tady v čínské čtvrti bloncku byl asi pro Peyiu jednodušší úkol než naopak. Peyiu nás protáhla zákoutími pulzující čínské čtvrti, která se akorát připravuje na Nový čínský rok, což se projevuje v ještě větší kýčovosti než obvykle. Všude lampióny, svíčky, draci. Pak nás vzala na hromadu zdejší lahodné zmrzliny a pokusila se vykšeftovat pro Zuzu levného androida. Ale na velké přemlouvání prodejce, čím větší, tím lepší, nedala a radši jsme šli na sraz s Michalem. Pak nás Peyiu pozvala do japonské restaurace na lososové hody. Na stůl se přineslo od všeho něco a začalo se debužírovat. Žaludky se oblizovaly ještě hodně dlouho, kor když je od zítřka čekala velmi mizerná konkurence v podobě indonéských uličních nabídek. V noci jsme ještě prolezli kolem Mariny, kde jsme akorát od Merliona chytili pravidelný páteční ohňostroj a laserovou show za účasti Mariny Sands Bay hotelu (nic extra).

Vstup do Singapuru je v pohodě a bez potřeby víz
Noci: letiště / Michal / Michal
Doprava: celý ostrov je protkán metrem, které se platí podle vzdálenosti asi 1-2 S$ $ (o ždibec výhodnější je mít nějakou místní dobíjecí openkradku)
Útratu jsme celkem nacpali za 3 dny do 100 singapurských dolarů, čili cca 40 US$ na osobu