CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Zakarpatská Ukrajina 2005
(2. Užhorod)

Užhorod (rusky Užgorod) je hlavní město Zakarpatské oblasti se 130 tisíci lidmi na palubě. Leží na březích řeky Už (překvapivě). Centrum je v okolí Teatralni ploščadi (Divadelní náměstí) na břehu řeky u mostu pro pěší. Stojí tu synagoga a vede odsud nejdelší lipová alej v Evropě. Severovýchodním směrem od centra je Užhorodská katedrála s jezuitským klášterem z roku 1646. Ještě výš jsou největší místní pecky - hrad a skanzen. Užhorodský hrad vypadá spíš jako klasická pevnost s příkopem. Historie směřuje až k 7. století. Vnitřek je renesančně přestaven a nejstarším kusem je ruina hradní kaple z 12. století. Dnes je tu muzeum regionu, přírody (vstup 3 hřivny). Hned vedle je skanzen rusínské kultury s dřevěnými stavbami posbíranými po Zakarpatí. Centrum vypadalo překvapivě dobře, čistě a upraveně (průvodce píše, že Užhorod "má příjemnou kosmopolitní atmosféru" a má kupodivu recht).

Užhorod

Uzhorod
Bývalá synagoga, dnes Divadlo hudby

Užhorod

Užhorod
Hradní příkop tu má podstatnou výhodu, je v něm hospoda

Hned za hranicemi už je Užhorod, kde jsme skončili na ušmudlaném autobusáku. Spojů odsud jezdí neurekom. My jsme ale chtěli dnešní den strávit tady. Hned naproti je luxusní vlakové nádraží, kde by měly být komnaty oddychu (pokoje kde se dá při troše uskromnění přespat). Ale rekonstrukce zjevně udělala své, takže z 10 hřiven za pokoj bylo 130. Bohužel nabízet ubytování není v Užhorodě zrovna podnikatelské terno. Objevili jsme jen 3 hotely, ale v každém dalším byla cena o další desítky hřiven vyšší (hotel Zakarpatska 170, hotel Užhorod 200). Mířili jsme dle průvodce k turbáze Svijanok (Košickaja ulice). Bohužel mapky měst patřily k největším slabostem průvodce. Aspoň jsme poznali zajímavé zákoutí. Nakonec jsme se dali do řeči s jedním bývalým policejním majorem, který nás tam dovedl. To jsme si moc pomohli, protože jsme tímto pochodem ve vedru ušetřili každý po 15 hřivnách.

Konečně jsme mohli vyrazit do víru ukrajinského dění. Centrum vypadalo fajn, po žebrácích ani stopy, přičemž jich tu bylo před pár lety prý šíleně. Naopak se tu všude producírovali vyvoněné a vyfešákované domorodky. Dorazili jsme ke hradu a zašli do skanzenu zakarpatské lidové architektury. Byly sem dovezeny dřevěnice, mlýn, statek a všemu vévodí dřevěný kostelík. O každou chatku se stará bábuška, s kterou můžete prohodit pár slov či kopějek. Moc dobrý. Vykompenzoval to hrad, kde nás uvítal nepříjemnej chlap a vykvartýroval nás z brány, protože je pondělí, a je snad jasný, že je zavřeno. V hradním příkopu jsme si dali aspoň naše první místní pivo jménem Oboloň. Bylo dobrý a stálo 8 korun. Tím bylo jasno, co bude naší hlavní cestovní tekutinou.

Užhorod

Užhorod
Užhorodský skanzen

Užhorod

Užhorod
Užhorodský skanzen

Užgorod

Užhorod
A zas dřevo a tráva

Užgorod

Uzhorod
Venkovská škola

Nakoukli jsme do katedrály u hradeb, očíhli břehy řeky a bývalou synagogu, a pak jsme se usadili na zahrádce na pěší zóně a pokračovali v ochutnávce piv (Černogorskaja) a dali večeři. Vrátili jsme se do hotelu a já padnul na postel a usnul. Kamil vyrazil nasávat dál (atmosféru a piva). Tuhle noční procházku si pochvaluje ještě dnes.

Výdaje: 197 SK + 70.80 Hr (500 Kč)
Ubytování: 52 Hr (Užhorod, Turbáza Svijanok 104 Hr - dvojlůžák s koupelna a studenou vodou)
Doprava: 184 SK (bus Košice-Michalovce 92 SK (+10 SK batoh), bus Michalovce-Užhorod 65 SK (+20 SK batoh, studenti -20 %)
Jídlo: 13 SK + 15.8 Hr (čokoláda 13 SK, pivo 1.8 Hr, véča+2 piva 14 Hr)
Ostatní: 3 Hr (vstup skanzen 3 Hr)

Užhorod

Ukrajina
Kostel na hlavní třídě

Užhorod

Ukrajina
Dřevěný kostel ve skanzenu

Užhorod

Ukrajina
Užhorodská katedrála

Úterý 19. 7.: Užhorod - Mukačevo - Chust

Vstali jsme po desáté, sundali z balkónu hadry a vyrazili přes centrum a most pro pěší na autobusák. Vyměnil jsem ještě pár dolarů (bohužel až moc). Nakoupili jsme nějaký chleba (docela ušel), vodu (místní minerálky jsou dost slaný, takže nejlepší řešení je Bonaqua) a já musel koupit baterie do foťáku, protože ty nabíjecí jsem evidentně dlouho nenabil. Na autobusáku jsme na pokladně koupili od nepříjemný baby lístky do Chustu. Vůbec pokladní a erární úředníci vykazují libost asi takovou jako u nás před 20 lety. Ceny dopravy jsou tu naštěstí pevně stanovené a vyvěšené, takže v tomhle by nás natáhnout nemuseli. Autobus, resp. 15-místný transit, vyrážel za 5 minut (13:15) přes Chust do Boržavy. Do Mukačeva (druhé největší město s pěkným hradem) vede dokonce náznak dálnice, ten jsme objeli a pokračovali po solidní silnici až do Chustu.

Užhorod

Uzhorod
Pohodové centrum Užhorodu

Užhorod

Uzhorod
Nově stavěný pravoslavný chrám naproti hotelu Zakarpatska

Mukačevo je druhé největší město Zakarpatí a má 90 tisíc obyvatel. Leží na řece Latorica a bylo založeno v 9. století Bílými Chorvati. Většina zajímavostí je na hlavním náměstí Míru (dříve Lenina) - římskokatolický kostel s gotickou kaplí z 15. stolrtí, manýristická radnice Bilyj Budynok a pár paláců. Vše nově zrestaurováno. Za řekou je klášter sv. Mikuláše z roku 1409. Nejzajímavější je však hrad Palanok na 70 metrů vysokém sopečném kopci. Je slovanské výroby z 9. století, později byl barokně přestavěn. Nějaký století sloužil jako vězení (přes 20000 vězňů), a pak jako kasárny pro rozličné armády (rakouská, uherská, československá, maďarská, ruská). V 70. letech je konečně napadlo to využít smysluplněji a najdete tam muzeum historie a současnosti Zakarpatí. Ubytování najdete kolem náměstí a v turbáze Latotrica v ul. Duchnovyča.