CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Zakarpatská Ukrajina 2005 (8 - Finito)

Pondělí 25.7.05: Luhy - Rachiv - Užgorod - Michalovce - Košice

Dnes nastal okamžik megapřesunu a loučení s touto krajinou. Byli jsme náhodou vzhůru o něco dřív, tak jsme se zdekovali na dřívější autobus. Byla to malá kraksnička a ještě horší bylo, že necelých dvacet kilometrů jel ten "bus" neuvěřitelných 100 minut. Tím nám o desetiminutovku ujel přímý bus do Užhorodu. O půlhodinu později jel nakonec ještě jeden autobus k Uži. Zaplatili jsme jízdné přímo řidiči, čímž jsme to měli o 20 % levnější než oficiální jízdné.

Ukrajina

Karpaty
Vesnice Luhy a hlavní třída

Ukrajina

Karpaty
Autobusový terminál v Luhách

Luhy leží v údolí Bílé Tisy a je to ještě klasická horská vesnice. Je odtud nejlepší výstup na Černou Horu, která nás tak čeká někdy příště. Sousední ves Bohdan už však sovětské časy stačily poznamenat. Je z něj východisko tras na Petros a Pop Ivan. Bus zpátky z Rachivu přes Bohdan do Luhů jede odpoledne kolem třetí a páté.
Černá Hora má 2020 metrů a je druhou nejvýznamnější horou Ukrajiny. Dříve to byl vůbec nejvýchodnější bod Československa. Na vršku je torzo meteorologické stanice, které spíš vypadá jak Tajemný hrad v Karpatech. Postavili ji Poláci v roce 1939, takže si ji moc neužili. Uvnitř lze přespat a lze se vyškrábnout i na vyhlídkovou věž.

Bohužel to byl maximální courák a do Užhorodu jsme se přicourali až po šesti hodinách. Aspoň jsme si navíc prohlédli centrum Mukačeva. Podle informací od Čechů z Karpat měl jet poslední autobus kolem patnácté hodiny. Logicky jsme museli přijet v 15:05 a navíc ne přímo na autobusák. Měli jsme ale štígro, protože ještě jeden bus tam byl a měl odjet za 10 minut. To byla bohužel sakra krátká doba na to, abychom si něco koupili a hlavně zpátky stovky hřiven. Tož si to tam budu muset jet utratit příští léto asi sám. Hřivny jsem neudal ani v buse, slovenský kačky jsme neměli, tak jsme jeli za český. Ještě jsme odehnali vovky, které po nás chtěli převézt kartony cigaret (krabka tu stojí od pětikoruny do deseti u nejznámějších značek). Na hranicích nám prohrábli zavazadla, skoukli jsme řidičovi kšefty s celníky, obligátní tanečky s vovkama a po hodině jsme jeli dál.

Ukrajina

Karpaty
Náš autobus na trase Luhy-Bohdan-Rachiv

Ukrajina

Karpaty
Z Rachivu jde zvolit i komfortnější způsoby přepravy

Z Michalovců jel vlak do Prahy (ale za 1300) a poslední autobus do Košic. Vyměnili jsme tu za dolary nějaké slovenské koruny. Z busu se vyklubal nakonec přímák do Mladé Boleslavi. To jsme zjistili o něco pozdějc. Navíc pokud by pokračoval podobným tempem jako těch 60 kilometrů do Košic, tak bychom domů jen tak nedorazili. Obstarožní karosa totiž vymetla každou vesnici, která se tu mezi Polskem a Maďarskem nachází. Ale ta exkurze po východním Slovensku byla taky zajímavá. Zejména rómské osady si nezadají ani s těmi nejbrutálnějšími jihoamerickými slumy.

Z Košic odjíždí většina busů do Čech mezi 17 a 20 hodinou. Takže jsme zdánlivě stihli ještě poslední dva spoje. Lístky se už koupit nedaly, tak jsme museli zkusit štěstí u řidičů. Student agency byl bez šance. Pak najela ještě karosa do Kladna a tu obstoupilo asi třicet Rómů. To jsem radši nechal v hlavě vyklubat náhradní plán, že vyrazíme na zahrádky do centra Košic ochůtit taje místních piv a půlnočním busem sjedeme do Bratislavy a ráno pak budem pokračovat do Prahy. Když se všichni Rómové nasoukali do karosy, tak se zaklapli vrátka a přijel klasický luxusní dálkový autobus od téže společnosti. Tam místo bylo, tak jsme zacvákli lístky a vyrazili dom.

Výdaje: 883 SK + 26.25 H (820 Kč)
Ubytování: - (v buse mezi Blavou a Prahou)
Doprava: 860 SK + 23.5 H (Luhy-Rachiv 3.5 H; Rachiv-Užgorod 20; Užgorod-Michalovce 50 Kč/52 SK; Michalovce-Košice 76 SK (studenti -5 %) +20 bágl; Košice-Praha 750 SK)
Jídlo: 23 SK + 3.25 H (sůši 2 H; nanuk 1.25 H; bageta 23 SK)

Úterý 26.7.05: Bratislava - Praha - Mělník/Kralupy nad Vltavou

Po dobu jízdy se nic zvláštního nestalo. No vlastně stalo. Pořádně zatuhly všechny svaly na nohách a já jsem nebyl schopen sejít ani schůdky z autobusu. Kamil na tom nebyl o moc líp. No, museli jsme vypadat bezvadně. V Praze jsme se rozloučili a každý zamířili do svého města.

Týden na Ukrajině přišel na 1700 korun, po započtení přesunu z Čech se to vyšplhalo na 3 tisíce za 10denní cestu. Ukrajina překvapila v dosti směrech. Na výlet o 100 let zpátky zapomeňte nebo přidejte ještě pár tisíc kilometrů na východ. Je to pohodové místo, příjemní lidé, relativně levno, krásná příroda... No prostě pokud nebude příští léto žádná jiná cesta, tak se sem vrátím, a to nejen kvůli tomu, abych se zbavil těch hřiven.

Výdaje: 70 Kč
Ubytování: - (v buse mezi Blavou a Prágou)
Doprava: 52 Kč (metro 14; bus Praha-Mělník 38)
Jídlo: 18 Kč (cola 18)