CESTOVÁNÍ

SEMINÁRKY

AKCIE

PERSONAL

count
Miras.cz - Personal - WebInfo - Archív

Archív aktualizací

28. 12. 2008

Severozápadní Irsko

Další dvě stránky cestopisu vedou přes pobřeží Severního Irska, Obrův chodník, Londonderry, dolmeny západu do šutrovité krajiny Burrenu. Tak a tím bychom to tady pro letošek uzavřeli a po 15 letech vyrážíme na hory. Když už se trajdá za exotikou všeho druhu, tak bych taky mohl vidět po letech sníh, páč sem k Labi nám žádný Martin na bílém koni ani Kačka Nojmanovic na bagrech nejezdí.

24. 12. 2008

Dáreček

Zase nějaký ty Vánoce a dárky. A co potěší více, než průšvihy jiných. Takže v rámci nekonečných statistik tu mám speciální seznam mých deseti cestovních krachů, kdy se mělo někam dostat a nedostalo. Nicméně v letech následujících se půlka krachů odčinila a další tři jsou na řadě.

20. 12. 2008

Severní Irsko

Další štreka pokračovala do Severního Irska, kde jsme strávili další 4 pohodové dny hlavně mezi Belfastem a Londonderry.

13. 12. 2008

Cestopis z Irska

Začíná další cestopis z letošního zakroužení po Irsku, kde vošoupávání botek nahradily pneumatiky autopůjčovny. Dohromady 12 dní po hlavně severním a jihozápadním Irsku tu bude výhledově sepsáno v následujících týdnech. Fotky tentokráte budou někdy ke konci, páč to zdržuje a času je teď proklatě málo.

8. 12. 2008

Neapol 2008

Letošní cestovní rozlučku obstarala Neapol a okolí. Po deseti letech jsem se vrátil na místo, které bylo tehdy barbarsky poníženo naprostým nezájmem naším panem šoférem Hotlinem. Tak snad časem tyhle dávné resty budeme zaplňovat i jinde. Teď to sice byly jen 3 dny, ale lepší než nic. A Vesuv, Pompeje i Capri si můžeme odškrtnout, i když provedení by šlo hodně vylepšit. Například se cestou na Capri definitivně potvrdila mořská nemoc jak vyšitá. Zatímco na Zélandu jsem vydržel 3 hodiny, tak teď jsem se odporoučel už po 40 minutách a po zbytek plavby jsem z místnůstky 1 krát 1 metr už nevylezl:) A to mě za měsíc čeká na Filipínách plaveb nejmíň deset. No něco se snad na to najde. Lepší než to poznat na letní týdenní plavbě na Faery a Island.

28. 11. 2008

Marketing obchodu

Po delší odmlce se objevily nové kousky mezi seminárkami, když se nalezla ještě drobná zásoba zaslaných přednášek od Cukru. Tentokrát je to 12 vypracovaných okruhů s Marketingu obchodu.

24. 11. 2008

Borneo 2009

Zlatým hřebem cesty by pak mělo být malajské Borneo v únoru a části března. V severním Sabahu se trubne profláklý výlet na čtyřtisícovku Kota Kinabalu. Zářez do landlistu přidá Brunej, které se stejně nedá nijak vyhnout. A v Sarawaku jsou v plánu už jen džungloidní štreky v několika národních parcích, což může být zajímavý, protože na to budu asajc sám. No a pokud to přežiju, tak zbývá už jen přelet z Kuchingu do Penangu a párdenní lízání rán v klídku Malajsie či jižního Thajska.

23. 11. 2008

Spojené arabské emiráty 2009

Bonusem zdarma zimní cesty by měla být třídenní zastávka ve Spojených arabských emirátech. Když už člověk letí s Emirates a má mezipřistání v Dubaji, tak proč to neočíhnout. Narozdíl od Kuvajtu je tady otázka víz formalitou i bez zajištěného ubytování a pro sichr se dá zařídit i z Čech za 1100. Pravděpodobně se tam půjčí aspoň na dva dny auto a vyrazí do pouště a oáz, Abu Dhabí a mejbí i do kousku Ománu.

15. 11. 2008

Filipíny 2009

První zahřívací štace na zimní cestě budou Filipíny, pokud budou teda fungovat letenky od pofidérních aerolinek Cebu Pacific (již nikdy více) z K.L. přes Manilu do Tagbilaranu. Měl bych tam pobýt jen 3 týdny, neb to je maximální doba bezvízového pobytu, takže se pojede jen podle klasického scénáře: ostrov Bohol s Chocolate Hills, skrz šest ostrovu postupně loďmi a busy do Manily přes Cebu City, Park Dingle, nejprofláklejší letovisko Boracay a další. V severním Luzonu pak ještě bude trek mezi rejží v Kordilerách, Hundred Island a z Angeles přelet na zlatý hřeb cesty, na Borneo.

9. 11. 2008

Zastavení v Soulu

Fidži Poslední štací na pacifické cestě byl Soul, který se nachomýtl jen díky dlouhé čekací době při přestupu s Korean Air. Z dvaceti hodin sice na soulské baráky zbyly sotva dvě, ale lepší než drátem do vočka. I když původně tam byl v merku alespoň týden a poté zajet si lodičkou juknout do Japonska. NO příště... Ale hlavně, tímto zápiskem je definitivně dokončen cestopis ze zimní cesty 2008 po Zélandu, Samoi a Fidži.

3. 11. 2008

Fidži naposled

Fidži Tak jsme pomalu na konci. Zbývá cesta přes ostrov k letišti a poslední den v resortu s bazénem a pořádným prosluněním na pláži. Jen ten tajfůnek, úplně blbý město Nadi a tekoucí bahno místo moře byly menším zádrhelem. Dočkáte se i odpovědi na zásadní otázku - bude beef a bibibam? Ale pár odstavců o zastávce v Soulu se ještě nechalo na příště. Potom už se začne zde kouskovat další výlet, tentokráte z letního Irska.

27. 10. 2008

Pidiostrůvek Caqalai s resortem

Fidži Ostrůvek Caqalai zrovna úspěšně představu tropického ráje díky absenci slunce nepřinesl, ale i tak pohoda na ostrůvku, který se obejde za hodinku, jsou na něm 2 další turisti, pár domorodců a dvě psiska, kolem korálové útesy, palmy a nějaká ta plážička, byla štýlová.

25. 10. 2008

Fondliga 35. kolo

Nakonec byla první půlka krvavého roku ještě zlatá. Zářijové masakry zbořily řadu černých rekordů a útěchou může být už jen to, že další týdny byly ještě mnohem, mnohem horší. Některé fondy peněžního trhu, vedené nenasytností svých manažerů zvednout o pár promil výsledky investicí do rizikovějších aktiv než jim přísluší, ponořilo svoje fondy do nevídaných mínusů. Nejenže už dlouho nedokáží vydělat alespoň tolik, co se dostane na spořících fondech, ale ještě prodělají...

20. 10. 2008

Koloniální ostrov Ovalau

Fidži Další fidžijská štace byl ostrov Ovalau, posedávání v restauracích, brouzdání koloniálním exhlavním městem a válení u hotelového bazénu. No moc nabitý to nebylo a dál už to bude jenom horší. Však zbýval už jenom poslední týden cesty.

15. 10. 2008

Fidžijští lidožrouti a hadi

Po krátké zastávce na Samoe přišla na řadu finální destinace s nápaditou náplní - trochu koloniálních vzpomínek, špetka džungle a ostrovy a pláže. Jen to slunce pálilo jen v okamžicích trmácení se mezi tím a v okamžiku přiblížení se leháru a plážím se samozřejmě neobjevilo ani náhodou.

3. 10. 2008

Malajsie, Filipíny & Thajsko 2009

Trošku se nám narýsovala zimní cesta. Pohodová Malajsie byla v merku už dlouho, protože tentokrát něco pojedu sám jako generálku na budoucí cestu kolem světa. Hlavním cílem by měl být aspoň měsíční okruh po Borneu a Filipínách a zbytek vyplnit poflakováním po jižním Thajsku a pevninské Malajsii, případně očíhnout Sumatru.
Aktuální akci od Emirates se už odolávalo dost těžko, tak letenka bude v pondělí asi v kapse. Thajsko s poplatky za 11 tisíc, Malajsie za 13,5 tisíce s odletem z Mnichova od téhle letecké špičky je hodně krásná cena (doba cesty až 2 měsíce, platí i pro vrchol sezony, návrat do konce března). Navíc k tomu máme ještě 3-denní stopover v Dubaji, což se taky hodí (kor když se aspoň na tohle někdo ukecá:) Takže snad 18. ledna sbohem zimo.

29. 9. 2008

Ždibec ze Západní Samoi

Samoa Ze zastrčeného nádherného pacifického státečku se toho sice za tři a půl dne moc vidět nemohlo, kor když se ještě velmi rychle přizpůsobíte zdejšímu naprosto línému tempu všeho.

14. 9. 2008

Finito Zélande

Nový Zéland Poslední štreka na Zélandu skončila na fjordu Milford Sound. Odsud už jen rychle do Christchurche a letadlem přes Auckland konečně do tropických moří na Západní Samou.

13. 9. 2008

Rumunské jubileum

Tento týden jsem odpískal už popáté Rumunsko. Se z něj picnu. Tak z něj bude hlavní cesta příštího léta. Místo toho přišel krátký návrat do školních lavic. Ale jako pravidelné vstávání v sedm..., fuj. A evidentně bude návrat i pod kudlu s už operovaným kolenem.

5. 9. 2008

Zélandí podzim a zima

Nový Zéland Další díl tu máme nějak rychle. V záloze je už dokonce sepsaný spisek z Irska. Ale jako do konce roku už jenom škola a práce. Brrr. Však ono se to nějak vynahradí. Takže dneska se pokračuje dalšími místy zlaté horečky, jezery a vodopády, zimou na ledovce a podzimem do městeček hlubšího jihu.

4. 9. 2008

Srpnová minicesta

Tak jsme se v srpnu dostali aspoň na tu Moravu a symbolicky i do Polska. Ale i tak jsem Kladskem počet prochozených polských měst zdvojnásobil. A navíc mě to nějak zřídilo, že ještě týden potom jsem o další cestě ani nechtěl slyšet:) Krakov ani Bíteš si sice nekonala, ale pěšo, na kole i autem se něco procourlo. Polička, Brno (N), Slavkov, Vyškov, Olomouc (NN), Litovel, Bílá Opava (N), Praděd, Rejvíz, Jeseník, Kladsko.

1. 9. 2008

Westlandí silnice

Nový Zéland Nudnější díl zélandského cestopisu pokračuje po západním pobřeží od Nelsonu do Hokitiky, kterým drandíme půjčenou Imprezou.

22. 8. 2008

Národní park Abel Tasman

Nový Zéland O čtyři dny později, ale opět na stejném místě. To mezi tím bylo vyplněno deštivým utrpením v pobřežním národním parku Abela Tasmana. Na druhou stranu, zatímco se tu většina lidí má čas vykoupat jen sem tam hodinku na plážích, my se koupali 16 hodin denně, heč.

21. 8. 2008

Srpnové cesty

Tak 2/3 srpna pryč a nejdále jsme se dostali do Kácova na Sázavafest a do Vršovic na Remíky. Teďka to lámeme a razí se dálný východ. Až do Olomóca a Velké Bíteše. I tak možná nejdelší cesta feliny za dlouhou dobu. Původně sice měla být až Ostrava a Krakov, ale zas to nějak padá, jak je u Krakova zvykem. Stejně tak zvykem to bývá i u Rumunska. A to se asi povede i letos. Původně volné září na Rumunsko s Moldávií se začíná povážlivě zužovat horem i dolem a pochybuju, že tam zůstane volný alespoň týden.

13. 8. 2008

Knihy o investování

Na četná přání tu máme seznam nejzajímavějších knížek o investování v češtině a nějaké ty informace k nim. Ale jde spíše o knihy z ranku fundamentálních analýz, takže milovníci komodit, technických analýz, malování grafů a věštění z koule musí hledat jinde.

11. 8. 2008

Fondliga 33. + 34. kolo

Fondliga doplnila svoje letošní kola. Že to všechno stálo za starou belu, asi není překvapením u akcií, jejichž fondy ztratily za pololetí až 30%. V záporu byla také většina dluhopisových fondů a i podílníci fondů peněžního trhu můžou tak akorát mlsně okukovat sazby spořících kont.

6. 8. 2008

Wanganui a Wellington

Nový Zéland Pacifický cestopis pokračuje skrze říční silnici v údolí řeky Wanganui do hlavního města Wellingtonu. Toho jsem si tedy moc neužil, ještě méně užití pak bylo na trajektu a vzhůru do deštěm zmáčené jižní půlky Zélandu.

29. 7. 2008

Irsko 2008

Další barvení landlistu tentokrát odskákalo Irsko, kam se vyrazilo na 2 týdny. Sice se začalo poněkud čedokářsky s vypůjčením Aurisky od Toyotů na letišti, ale prasklá tyčka od stanu hned první noc vrátila podmínky do starých dobrých časů roadtripů se spaním v autě v zapadlých údolích a zátokách.

16. 7. 2008

Kvartál fuč, školy fuč

Oblíbená náročná aktualizace spočívající v přesunu 1. čtvrtletí do archívu opět přišla na řadu. Podobně zásadní změna je i zrušení stránky se školní historií. Nemusím tady vykrafat úplně všechno.

12. 7. 2008

Tongariro Crossing

Nejkrásnější jednodenní zélandský trek vede skrze sopečnou krajinu národního parku Tongarino. Od horských říček, lávových polí, přes krátery, smaragdová jezírka po dvoutisícové sopky..., prostě všechno, co si lze i nelze vybavit na horském špacíru.

7. 7. 2008

Území termálních divů

Další stránka z cestopisu sice provede jen pár kilometry mezi Roturoou a Taupem, ale to je krajinka, kam příroda napěchovala pěkných pár barevných vymožeností.

1. 7. 2008

Cestopis ze Zélandu

Konečně jsem se pustil do cestopisu z nedávné pacifické cesty. Hned na úvod jsem ho teda trochu pohaněl, ale po přežití úvodních keců jsou na světě písmenka a fotky z Aucklandu a termální Roturoe.

23. 6. 2008

Marketing a Pojišťovnictví

O pár let zpátky se dostaneme vzpomínkou na maturitní otázky z Marketingu a zastaralými vypracovanými otázkami z Pojišťovnictví.

19. 6. 2008

Švajc a Fránc II. a naposled

Že tahle cesta bude osekaná, to se vědělo. Ale že by se i před tím minizbytečkem posádka musela vzbouřit už minutu po prvním výlezu před starý francouzský baráky... Takže z výletu zůstala zastávka v Norimberku, z hlavního cestovatelského dne pak jen soutěska Herisson se sérií vodopádů (více na juralacs.com), no a další den byla už jen ta ženevská show se smrtícím závěrem.

10. 6. 2008

Švajc a Fránc

Nějak jsme se přichomejtli k lístkům na euro, takže by se měla sebrat škodovka a v neděli být v Ženevě. Zajímavější to mělo být poté - dva týdny drandit mezi Alpami a Marseille. Práce jedna bláznivá to nakonec pěkně osekala, takže jednou můžu garantovat, kdy bude z cesty cestopis. Z této žádný nikdy nebude.

29. 5. 2008

Investor Peter Lynch

Po delší době taky dostane nový příspěvek akciová sekce v pokračování minisérie o největších investorech. Dnes je to pozvedátor fondu Fidelity Magellan, který za jeho působení v letech 1977-1990 přinášel solidních 30 % ročně.

22. 5. 2008

Dokončení státnic z podniku

Tak taky jednou něco jiného, takže po dlouhé době se objeví novinky u seminárek. Jest tu k vidu pět zbývajících státnicových otázek z Podnikové ekonomiky - benchmarking, financování podniku, podnikové řízení, majetková struktura a investiční rozhodování. Sice jen ve wordu, ale ono to bude stačit i takhle. No v podstatě je to lepší a hlavně rychlejší, takže v této formě tu budou v blízké době i další rozsáhlejší materály. Ale jsou to už fakt poslední, tak posílejte nové.

17. 5. 2008

Landlist a rekordy

Landlist se obohatil o ty čerstvé zářezy a nahradila se mapka, neb ta stará s takovou magořinou, jako je táhnout se k datové čáře na Samou či Fidži, nepočítala. V cestovních rekordech se výrazně posunuly nejvzdálenejší body směrem na jih, východ a vlastně i na západ.

16. 5. 2008

Korejské střepy

Tož se už dovalilo dóm. Závěr cesty ještě obstaral jihokorejský Soul a ubytování v pětihvězdičkovém Hyatt Regency. Kapánek rozdíl proti chatrčím či stanu. Cvakala to Korean Air a aspoň si to u mě trochu vyžehlila, protože let s nima byl děs. K tomu se ještě nějak dostanu. Cestopis taky jednou bude, i když následující měsíce bude výletů za kopečky docela dost, tak jsme zvědav kdy.

Nr. 70 - Fidži

Dalsi a posledni staci bylo Fidzi. Pocet carek na ladlistu se sice zakulatil na sedmdesatce, ale v Pacifiku vyjde hezky najevo malost techto cest. Skoro kazdy z Evropy tady je na ceste kolem sveta aspon na pul roku, a to vcetne stredoskolacek ci osmdesatilete babky se stanem. Jo a jinak je tu pekne hnusne, uz 4 dny tady blbne nejaky minihurikanek. Ale aspon pustili elektrinu, tak se muze na net.

Zapadní Samoa

Bonusove juknuti mezi Zelandem a Fidzi vyhrala pravem Zapadni Samoa. Statecek na dvou ostrovech na zapadni polokouli o rozloze i obyvatelich dvou nasich okresu. Slunce ale po rannich zelandskych mrazicich rychle vysalo vuli po pruzkumu ostrova. Takze narocna poznavacka se scvrkla na pulku mensiho ostruvku a uz jen valeni, zrani a potapeni na koralovych utesech.

Jižní ostrov

Gro druhe pulky zelandskeho putovani mel byt 3-denni trek se stanem po plazich a pobrezi NP Abela Tasmana. Nejkrasnejsi mista to pry, i nejslunejsi oblast Zelandu, delfini, tuleni a dalsi potvory kolem. Tak to zazili skoro vsichni, co tam byli. My videli jen 13 druhu deste. Nicmene potom uz vse probehlo v pohode, pujcilo se zase auto a behem tydne profrcelo 2500 kilometru az k Milford Soundu. No a z Christchurche na dalsi staci do mist, kde dnes je vcera. Talofa Western Samoa.

Poločas rozpadu

Jestli mela byt tato Pacificka cesta testikem na Cestu kolem sveta, tak si tak muzu zajit koupit kufr na koleckach a do Cedoku pro katalog. Tentokrat uz z letadla se vystoupilo v horeckach a plan cesty se zvrtl jen o par hodin pozdeji. Vyzraly se lekarny, provalelo par dni, misto treku po Tongarinu se pujcilo auto, jeste posavlovat trajekt a hura na destem zality Jizni ostrov.

3. 4. 2008

Nový Zéland

První letošní cesta míří na Nový Zéland. Bohužel tři týdny na celý Zéland je proklatě málo, ale lepší než drátem do oka. Takže holt jen rychloprůlet největšími profláklinami: Auckland - gejzíry kol Roturoi - hory a sopky Tongarrino - Wellington - přímořský park Abela Tasmana - Foxův a Franzův ledovec - fjord Milford Sound - Christchurch a průjezd Jižním ostrovem půjčenou károu.

28. 3. 2008

Nová grafika

Tak je to tady, zbrusu nová grafika, která je nejzásadnější změnou vzhledu za dobu historie webu (thx xanthic). Kromě té žluté se u dosti stránek změnily názvy pro blaho googlu, pár starých či nejtrapnějších stránek našlo svoji webovou smrt, porůznu se ledascos zaktualizovalo a určitě se tu najde dalších 498 zlepšení. Ladění bude ještě chvíli probíhat, tak díky za upozornění na renonci.

24. 3. 2008

Uvidíte příště...

Nápaditým nadpisem zaplácávám další novinku, aby bylo znát, že se tu stále něco děje. I když výsledky zatím nejsou vidět, tak z nové verze už máme aspoň 95 %. Byť jiné práce mnoho, tak snad se ji dočkáme do týdne.

16. 3. 2008

Barevnější landlist

Vedle mapiček máme na landlistu už i vlaječky. Sice to nějaká dramatická změna opět není, ale očičko by se nad tou krásou zalilo slzičkou;)

6. 3. 2008

Verze osm, pět a devět

Na nové verzi se dále pracuje a hlavně se vylévají plné kýble nervů. Taky se nacházejí poklady ze zlaté undergroundovské éry. Jeden zrekonstruoval historii webu a jaksi se ukázalo, že číslování verzí vypadalo jak od hochů z microsoftu a verze 3, 5 a 6 v podstatě nebyly. Taže současné osmá je vlastně pátá a budoucí devátá bude šestá. To je zas novinka jak noha.

28. 2. 2008

Západní Samoa 2008

Po neuvěřitelném měsíčním martýriu nákupu letenek se podařilo získat letenku z Apie do Nadi. Emailová komunikace s AirPacific překonala i nejhorší scénky s Felixem Holzmanem. Každopádně o Samou nepřijdu a na první pohled vypadá lepší než Fidži a Tonga. Objednání letu ze Zélandu do Samoi s AirNewZealand už byla záležitost jen na pár minut, čili v dubnu a květnu se poletí hned sedmkrát se třemi společnostmi do čtyř států.

23. 2. 2008

Irsko & Ulster 2008

Další z plánovaných cest se vyloupla na letošní léto. Cíl bude na nejzápadnějších výspách evropských končin. Po dva týdny se má prošmejdit Irsko a trochu i Ulster, z dosud cestovně odbytého Spojeného Království. Dokonce po posledních průšvizích si dopřávám luxus zpáteční letenky. I když teda Ryanair díky objednávání klesl u mě k letecké spodině hned vedle AlItalie a Air Pacificu.

18. 2. 2008

Coming soon...

Ač to nevypadá a ještě chvíli vypadat nebude, na webu se dělá jak dlouho ne. Devátá verze pomalu roste, grafika je hotová na 95% a teď se přetahují texty. Ale příležitostí na aktualizace, opravy a změny je tam více než dost. Tak to asi ještě potrvá, neb teď máme 26 stran ze současných více než sedmiset.

11. 2. 2008

Webové rekordy

V letech 2006 i 2007 byla překonána čtyřsettisícová hranice návštěvnosti. I když poslední měsíce nám to už trochu padá. Denním historickým vrcholem bylo pak 11. září 2007 s 2374 přístupy.

5. 2. 2008

Fondová bída v roce 2007

Loni mohli být investoři nespokojení s výsledky, kdy se reálné zhodnocení nekonalo, tentokrát se nekonalo ani zhodnocení nominální. A díky rekordně vysoké inflaci se tak prodělávalo v roce 2007 ve velkém. Fondy peněžního trhu připsaly 1,5%, dluhopisové odepsaly až dvě procenta a u akciových fondů byl rozptyl od -5% po dvě desetiprocentní výjimky.

1. 2. 2008

Požoool, budou kužátka

Tož je to právě 7 let, co se objevil poprvé na světě tento webík. Grafické revoluce tu sice neměly probíhat, ale přece jen tato verze zažila svoji premiéru už v roce 2003. Něco se slibovalo loni, v něco se doufalo k tomuto výročí a furt nic. Důvod je prostý, ale to tady nemůžu poudat. Nicméně grafika už existuje a změna bude zásadní. Opustí se historická modrá a tradá do echt žluté. Zároveň se bude aktualizovat většina někdy pěkně starých textíků, takže letos bude co dělat.

26. 1. 2008

Státnice z podniku

Další nové otázky z Podnikové ekonomiky týkající se financování, rozborů a oceňování podniku se najdou pod čísly devět až dvanáct.

21. 1. 2008

Makedonie & Kosovo 2007

Kompletně byl dokončen deník s fotkami ze zářijové cesty mezi Soluní a Budapeští. Další a poslední spisky na řadě jsou z předloňského Bulharska a Istanbulu.

17. 1. 2008

Státy (skoro) bez víza

Předělala se stránka o bezvízových zemích a nové přírůstky se objevily třeba u Filipín, Senegalu, Barbadosu a mnoha dalších. Čerstvě byly dodány i veškeré známé země, kde lze získat víza bez problémů na hranicích. A má to nové mapičky;)

16. 1. 2008

Kuchli

Tak jsem se dočkal po třech měsících konečně kuchnutí kolena a po návratu ze sálu jsem si stačil hned rozseknout hlavu. No ale když už se šije, tak ať je to aspoň hezky rovnoměrně po celém těle.

10. 1. 2008

Další podniková várka

Tři nové vypracované státnicové otázky z Podnikové ekonomiky (6-8). I když, né že by se autor místy přepracoval a některé otázky se asi podle tohoto na 15 minut fakt neokecají.