CESTOVÁNÍ

SEMINÁRKY

AKCIE

PERSONAL

count
Miras.cz - Personal - WebInfo - Archív

Archív aktualizací

22. 12. 2013

Jezero Slunce a Měsíce

Taiwan Jedna z věcí, co spojuje Číňany a Taiwance, je láska ke kýčům. A těch obrazových ovešených lampióny nabízí více než dost alpské fejk jezero Sun Moon Lake. Tudíž se od této zastávky mnoho neočekávalo a toto očekávání bylo i naplněno. Ale pohoda to byla, což musí být hlavně pro domorodce uhnané v pobřežních megapolích balzám na duši (pokud ji už dávno nevypustili).

18. 12. 2013

Stopařská Skandinávie

Taiwan Stopařkých cest v dávném mládí moc nebylo, ale drobná rekonstrukce právě zasáhlu půlku deníku jedné z nich. I když se na stop většinou nelétá letadlem a když se nedaří a začne pršet, tak taky by se pro usnadnění nemělo popojet 400 kilometrů vlakem.

12. 12. 2013

Střecha Formosy

Taiwan Nejvyšší hora Taiwanu jest Yushan s nadmořskou výškou 3952 metrů. I když je dostupná relativně lehce v jednom či dvou dnech (autobusy mají zastávku v 2500), největší riziko zde spočívá v byrokracii. Ta nás skolila, tak nám zbyly jen cesty a chodníky o kilometr níž na yushanských úbočích.

5. 12. 2013

Jižní Taiwan

Taiwan Z tarockého kaňonu se přeskočilo na úplný taiwanský jih, který je obklopen rozsáhlými plážemi kolem Kentingu (a atomovkou mezi tím). Jediná baráková zastávka pak byla v historickém, a údajně nejautentičtějším, městě Tainan.

27. 11. 2013

Taiwan & Sumatra 2013

I když se tady už pár taiwanských dní zarylo do kilobajtů serveru, úvod cestospisku s mapkou a startovními informacemi se dodělal teprve nyní.

19. 11. 2013

Taroko kaňon

Taiwan Druhý díl taiwanského cestopisu nakonec končí jedním z nejhezčích míst cesty v mramorovém kaňonu Taroko a v okolních, kvetoucími sakurami porostlých, kopcích.

28. 10. 2013

Podkarpatská Rus

Taiwan Cestovatelské retro tentokrát zabrousilo relativně nedaleko. Ještě před 75 lety by se to sem ani nedostalo, protože to byla ještě kus naší velké československé země (a pak nebyl internet a já). A i když je to docela blízko, na Ukrajinu to byla pro mě zatím stále jediná cesta.

13. 10. 2013

Cesta na Taiwan

Taiwan Konečně se dostávám ke spisku z letošní dvouměsíční zimní cesty, která začínala v turisticky neprozkoumaném Taiwanu. Bez úvodu skáču rovnou na první stránku deníku s Taipeií a doufám, že se to někdy dodělá komplet.

30. 9. 2013

Dividendy v roce 2013

Tentokrát přinesla dividendová aktivita českých firem i pozitivnější zprávy. Ale naopak u dlouhodobých držáků dividendy pokračovaly v pádu (ČEZ, Philip Morris), či tento pád byl "konečně" započat (Telefonica ČR ze 40 na 30, které tentokrát nepomohl ani loňský trik). Dařilo se bankovním akciím, které se oklepaly z bankovní krize, či spíše matky českých bank v té krizi plavou dál a každá koruna z českých děveček dobrá... více

17. 9. 2013

Stopem do Tallinu

Pobaltí Když už jsem tu minule dopsal aktuální spisek z Pobaltí, poslal jsem do rekonstrukce jeho předchůdce zpřed 10 let, kdy se projely dané končiny autostopem v kamiónu. Na úvod se oprášily první 3 stránky z cesty do Tallinu.

27. 8. 2013

Vilnius

Pobaltí Poslední pobaltské dny se strávily v hlavním litevském městě, které možná vypadá trochu velkoměstštěji než sousední Riga, ale nějaké kouzlo proti ní postrádá. Pobaltský spisek je tímto uzavřen a můžu přejít na taiwanský se zpožděním pouhých 7 měsíců.

18. 8. 2013

Litevský venkov

Pobaltí V dalším (a předposledním) dílu pobaltského spisku se přesuneme na litevský venkov, nejdřív na profláklý Vrch křížů kolem Šauli a pak do ostrovního kýčovitého Trakai.

13. 8. 2013

Uherské retro

Pobaltí Nějak se nám to tu přes léto zadrhává díky výletům po blízkých končinách, nemocnicích i pěkné várky práce. Tak alespoň tu mám nasyslenou jednu předělávku hodně dávného spisku z autotripu po Maďarsku a Slovensku. Vlastně na něm není zajímavého skoro nic (kromě toho, že to bylo první moje auto a první baba na cestách). Dnes by se to sem už ani nedostalo. Ale zas... je to krátký a žádný vykecávání na desítky á-čtyřek.

26. 7. 2013

Triglav

Výjimečně čistě letní výjezd na jih vedl mimojiné ke konečnému zdolání slovinského nejvyššího kopce Triglavu (2864 mnm). Například minulý rok jsem skončil v neprostupných sněhových závějích hodinu od něj. Ono by stačilo teda nevybírat vždycky mimosezónní trasy, které skoro nikdo nepoužívá a jít jako 95 % lidí od Aljaževa. A z dalších aktualizací tu máme přesun roku 2012 z "novinek" do archivu.

12. 7. 2013

Litva - Lotyšsko

Pobaltí První část spisku z loňské neplánované cesty po Pobaltí z Rigy do Vilniusu, kdy se kromě dosud opomíjených hlavních měst zmíněných států vzalo i pár krajinkářskohradních zastávek. Navázalo se tak na první pobaltskou (stopařskou) cestu zpřed 10 let, kdy ale stopy vycházely až tak dobře, že z těch zemí od el nebylo tehdy nic, protože se profrčely jedním vrzem.

28. 6. 2013

Silvestr v Paříži a rafting v Alpách

Další dva obstarožní zrekonstruované cestospisky opět patří do přelomu tisíciletí. Přičemž jeden z nich ten (nepravý) předěl vzal v Paříži rovnou z gruntu. Společný jmenovatel obou je spolucestovatel a pisatel Hotline v jeho lepších časech před totálním zfotrovatěním. Z jeho ruky, které dnes řídí desítky jiných pisálků v nejmenované agentuře, je tak i druhý spisek o prvním raftingu v Alpách.

18. 6. 2013

Další daňový zářez investorům

V rámci politiky zvyšování daní a házení klacků pod nohy všem podnikajícím si tato vláda došlápla i na kapitálové zisky plynoucí z držby cenných papírů fyzickým osobám (člověk si chce trochu kopnout do vlády, než to zde uveřejní, už je po ní - ale podobné škody tu zůstanou na hodně dlouho). Tato novela brutálně dopadne i na klasické drobné investory investující i do konzervativních peněžních fondů.

7. 6. 2013

Soulský stopover

Soul Po pohodových týdnech na Havaji, který sumasumárum přišel na 30 tisíc korun, přišel let zpátky přes Koreu do české zimy. Tentokrát bylo na promrzlý SOul 20 hodin, tak se stihlo projít kolem pár soulských baráků.

2. 6. 2013

Honolulské klasiky

Hawaii Poslední 4 havajské dny se strávili na nejlidnatějším ostrově Oahu kol hlavního města Honolulu. Chrnění a válení bylo klasicky na proslulé Waikiki a na hlavní očumování je tu Pearl Harbour s válečnými památníky a serepetičkami.

19. 5. 2013

Kaňony a bažiny v Koke´e

Hawaii Druhá část na Kauiai se věnovala jeho rozeklaným útrobám ve Státním parku Koke´e kolem Velkého pacifického kaňonu, na vyhlídkách Na Pali a v Alakai Swamp na nejdeštivějším místě světa, kde nás kupodivu smetla voda. Ať se taky trochu hneme, bude i druhá stránka s trochu (dost) nudnějším závěrem na ostrově.

13. 5. 2013

Vrtulníkem nad Kauai

Hawaii Než se trmácet po všech možných trailech a kopcích, je možno vzít kauiské přírodní skvosty jedním vrzem v jedné hodině helikoptérou (od 170 dolarů). A z toho vlastně mám stejně fotek lepších záběrů než jsem tu nacvakal za týden po všech čertech a skálách.

9. 5. 2013

Staré cestospisky

Rekonstrukce pokročila k cestopisům. Tady stojí za to, to i po letech přečíst, odstranit letité chyby, překlepy a i některá rádobyvtipná slovní spojení, která nyní nechápu už ani já. Ale staré trapnosti hezky ponechám jako memento dávných webových prazačátků studentíka. Na úvod se začalo tím nejstarším a nejkratším, co si ani nezaslouží nějaké cestopisné označení. Prostě plácání o víkendových blbostech za hranicemi. Čiliže tady máme první autostop na Zatmění Slunce a druhý propadákový stop (skoro) do Monaka.

6. 5. 2013

Garden island Kauai

Hawaii Po přesunu na nejmenší z největších havajských ostrovů Kauai a troše úvodní byrokracie v hlanvím městě Lihue se pouštíme na trochu pochodu na pobřeží Na Pali a přidružené smočení na blízkých plážích.

30. 4. 2013

Hilo

Hawaii Bezautové finále na Velkém ostrově obstaralo courání kolem Hila, trocha starých baráků a plavání s karetama. A pak sbohem sopky a přelet přes Honolulu na Garden Island alias Kauai.

28. 4. 2013

Havajská údolí

Hawaii Další havajská klasika jsou série rozeklaných zelených údolí obehnaných útesy padajícími do moře. K tomu patří ještě nějaké ty vodopády uprostřed. Na největším ostrově byla nejlépe dostupná okrajová údolí Waipio a Pololu.

23. 4. 2013

Infoprůvodci

Dávku žádoucí aktualizace si odnesly i cestovní informační průvodci o Itálii a Kypru. Původní záměr těchto částí byl mnohem abcióznější, ale svého naplnění se již evidentně nikdy nedočká. K překódování a aktualizaci již zbývají "jen" všechny cestopisy. Vzhledem k tomu, že je to tak 500 stránek, máme do konce roku co dělat.

19. 4. 2013

Výstupy na devitisícovky

Hawaii Tentokrát tu máme zdolání největší hory Země a druhé největší hory Sluneční soustavy Mauna Kea (9754 m.n.m.). Pravda, pár hnidopichů by podotklo něco o významu nějaké mořské hladiny pro takové měření související s primátem jistého Mount Everestu. A abychom nevyšli ze cviku, dali jsme si druhý den jen o ždibík menší, ale o to drsnější, kolegyni zovoucí se Mauna Loa.

15. 4. 2013

Severovýchodní lesy a vodopády

Hawaii Trochu vycpávkový havajský díl v okolí Hila mezi vodopády a zvířaty v rácmi přejezdu od horoucích kráterů k vrcholům sopek Mauna Cosi.

13. 4. 2013

Cosilisty

Aktualizace se dočkaly i různé statistické cestovní ptákovinky a seznamy. 85. zářez má díky Taiwanu landlist. V rekordech se do první desítky nejvyšších kopců dostaly túrky pod taiwanským Yushuanem a celá 60denní cesta vyrovnala časový rekord.

6. 4. 2013

Státy bez víza

Dva vcelku užitečné přírůstky má seznam bezvízových zemí. Kromě navrátivšího se Kyrgystánu (který byl bezvízový do roku 2008) je to hlavně Arménie. Hodně navštěvovaný Vietnam se už také dá obstarat bez předraženého martýria na pražské ambasádě, pokud letíte na letiště v Saigonu, Danangu či Hanoi (45$) a máte o něj elektronicky předžádáno (+10$).

1. 4. 2013

Start na Havajské ostrovy

Hawaii Začínáme s cestopisem z Havaje. Na úvod spoustu okecávání bez fotek, ale po třech stránkách se už konečně hejbáme po sopečném povrchu Big Islandu v národním parku Volcanoes.

28. 3. 2013

Bude Havaj

Zatím to sice podle aktualizací vypadá, že havaj mám jen já. Ale hrubospisek je už napsán. Samozřejmě jsem zase ulítl na více než 30 stránek, tak jsme zvědav, kdo to kdy přečte. No ale aspoň máme na pár měsíců s aktualizacemi vystaráno. I když plány na významnější přestavbu webu tu stále straší, tak snad se něco stihne mezitím.

16. 3. 2013

Taiwan, Sumatra a spol.

Máme za sebou další zimní cestu, která se natáhla opět na celé dva měsíce. Tentokrát opět ve výrazně pohodovějším duchu, Nějak holt stárneme a země se mění. Třeba do Kambodži byl návrat přesně po 10 letech. Tam, kde byly tehdy minová pole, dnes jsou drnčící Pub Streety, golfová hřiště, 4hvězdové rezorty a spousta Rusů. O to větší potěšení byl pro bílé huby neturistický Taiwan. Následovala přežírací zastávka v Singapuru a také kupodivu příjemná Sumatra. Nezklamal ani severní Vietnam. Furt to jsou největší svině z celé jihovýchodní Asie a furt tam chčije. A po skoku do Bangkoku následovalo 10denní poslední kambodžské sbohem tomuto kousku kontinentu, kam za těch 10 let vedlo 7 mých cest. Příště to snad bude už černá Afrika nebo zas latinská Amerika.

6. 1. 2013

Aktualizace seminárek

Aktualizační proces se posunul do seminárkové sekce. Kromě vyhození či mírné aktualizace některých zoufale starých materiálů se objevily i nezveřejněné nové, tak aspoň něco přibylo z Demografie, Veřejných financí atd.