CESTOVÁNÍ

SEMINÁRKY

AKCIE

PERSONAL

count
Miras.cz - Personal - WebInfo - Archív

Archív aktualizací

29. 8. 2014

Cestopis z Velikonočního ostrova

Velikonoční ostrov Týden na Rapa Nui jsem dokázal rozepsat na 7 stránek, dokončením úvodní stránky můžu tuto kapitolu uzavřít a začít spisovat Patagonii, což vzhledem k aktuálnímu postupu prací bude akce na hodně dlouhou dobu.

19. 8. 2014

Minihora Teravaka

Velikonoční ostrov Na rapanuiský závěr se vyjelo a vylezlo na nejvyšší horu Velikonočního ostrova Teravaka, která se dme 507 metrů nad širými vodami Pacifiku.

15. 8. 2014

Sochařská dílna Rano Raraku

Velikonoční ostrov Skvost Velikonočního ostrova je sochařská dílna na vulkánu Rano Raraku, kde se nachází v různých stádiích zhotovení a zasypání ke třem stovkám moai, tedy třetina všech vůbec. Cestou k němu se po jižním pobřeží míjí další desítky ahu s pokácenými sochami a rozkutálenými klobouky. To vše zakončuje největší zrenovovaná Ahu Tongariki s 15členou stojící posádkou.

8. 8. 2014

Dividendy za rok 2014

Pozitivních akciové světové zprávy se české burze vyhýbají i u dividend. Žádné pozitivní překvapení se nekoná. Dividendové stálice maximálně horkotěžko udržely loňské úrovně. Telefonica 02 pak výplatu sundala o 40 %, a zmítaná Erste dokonce o polovinu. Pro obě firmy se jedná prakticky o nejnižší výplaty za posledních deset let. Trochu přidaly alespoň dvě firmy, které se daří držet stabilní růstovou dividendovou politiku, a to VIG a Pegas.

5. 8. 2014

Sever Velikonoc

Velikonoční ostrov Další Velikonoční den už byl ve vzdálenějších severních končinách, kam se kromě trmácení mé maličkosti na kole dokolébala i největší kráčející desetimetrová moa a naplavil nějaký písek na jedinou koupací pláž Anekana, kterou chrání sedmičlená posádka s kloboučky Ahu Nau Nau.

2. 8. 2014

Brazílie po 15 letech

Velikonoční ostrov Letos "slavíme" 15 let od první cesty. Křest to byl slušný, protože hned na úvod z toho překvapivě vypadlo brazilské Rio de Janeiro v čase karnevalu. Aktualizační fáze se lehce dotkla tentokrát i právě tohoto pradávného spisku. Zajímavý, co jsem sem psal za ptákoviny v minulým století. Skoro stejně tak blbý, jako dnes;-)

21. 7. 2014

Volcano Rano Kau

Velikonoční ostrov Třetí den na Velikonočním ostrově se vyrazilo na nejjižnější končiny zatopeného vulkánu Rano Kau s obřadní vesnicí Orongo.

8. 7. 2014

Velikonoční ostrov

Velikonoční ostrov Neplánovaná, ale o to snovější cesta, skončila na nejodlehlejším a nejzajímavějším ostrově na Zemi, na Velikonočním ostrově. V místě plném soch, které si ale domorodci uměli zdemolovat dávno před příchodem civilizace.

3. 7. 2014

Thajsko & Laos

Thajsko Po deseti letech přišla aktualizace a korekce na cestopis z druhé asijské cesty směřující od Bangkoku na sever. Vedle těchto reter se ale v novinkách snad už brzy vynoří aktuální spisky z poslední cesty na Velikonoční ostrov.

21. 6. 2014

Plážové finále

Kambodža Tradiční závěr cest spočívá v plácnutí se na 3 dny někam na ostrov. Ten tentokrát zastoupil velký pustý ostrov u kambodžského Sihanoukvillu, kde se chrápalo ve stanu na pláži. Pak už jen skok do Phnom Penhu a přes Kanton, Amsterodam, Mnichov po dvou měsících dom.

17. 6. 2014

Angkor Wat

Kambodža Po deseti letech přišel návrat do místa, které se z jihovýchodní Asie zahryzlo pod kůži tehdy nejvíc - do angkorských chrámů v Kambodži. I když okolí se změnilo brutálně, a tam kde před desetiletkou byla minová pole, jsou dnes 4hvězdičkové hotely s golfovými hřišti, kolem chrámů se šrumot nezvětšil, různých otravovačů ubylo a k omezení pohybu po ruinách a chrámech až na několik výjimek taky ještě nedošlo.

16. 6. 2014

Webdesignový konec

Ruší se nabídka webdesignových služeb. Nějak nám doba pokročila, a když už nejsem schopen hodit do redakčního systému a nových technologických postupů ani tenhle web, je čas MirWeb zahrabat do webových dějin. Zůstala po něm skoro padesátka dílek. I tak zbývají ještě jejich aktualizace, a dnes hlavně vkládání odkazů do některých, což koneckonců vydělá stejně, ale se setinovým časovým nákladem.

9. 6. 2014

Z Hanoie přes Bangkok k Angkor Watu

Bangkok Původní plán na kodrcavý přejezd z Vietnamu přes jižní Laos a východní Kambodžu byl nahrazen trošku rychlejší variantou s Qatar Airways z Hanoie do Bangkoku, odkud je k Angkoru přeci jen trochu blíž.

5. 6. 2014

Krasové vodní jehly

Vietnam Mezi nejklasičtější vietnamské krajinky patří krasové jehly rostoucí z moře v zátoce Halong Bay. O něco méně profláklé, ale stejně pěkné, je to samé kolem Nimh Binhu, jen místo moře to roste z rýžových polí. Jen škoda, že za skoro celý týden v severním Vietnamu jsme neviděli tu svítící kouli na obloze.

1. 6. 2014

Střední Veitnam

Vietnam Měsíc a půl cest po nepoznaných ostrovech skončilo a poslední třetina štreky bude patřit návratům do starých dobrých míst na důkladnější okouknutí. A začínáme středním Vietnamem (důvod byl teda hlavně v letence za 7 stovek do Danangu) s jedním z jeho nejpohodovějších měst Hoi Anem.

27. 5. 2014

Jezera a kaňony

Sumatra Po šílené noční jízdě po transsumaterské dálnici jsme překročili rovník na jižní polokouli do města Bukittinggi na hraně kaňonu Sianok. A finální sumaterská štace pak bylo jezero Maninjau.

19. 5. 2014

Cestovní rekordy

Poslední (čtvrtá nejdelší) jihoamerická cesta přídala kromě landlistu pár zářezů i do cestovních rekordů. Posunuly se hranice nejvzdálenejších bodů jak na jih (o 10 rovnoběžek na padesátoupátou), tak na západ (o 10 poledníků). Jižní bod už posunout půjde těžko (dál je už jen Antarktida), východ už máme za maximem, tak na příště zbývají už jen posuny na sever a západ. Těsně do první desítky se dostal i nejvyšší bod cesty - Villarica s 2860, což je ale i tak na jižní Ameriku dost slabé. A z leteckých statistik se přihodil do placu můj nejkratší (150 km) i nejdelší let vůbec.

4. 5. 2014

Jezero Toba

Sumatra Nejklidnější a nejpohodovější končinu Sumatry na ostrově jezera Toby se rozhodla zakčnit alespoň naše těla bez našeho vědomí. Poprvé po 14 letech se tak mohl vyzkoušet domorodý zdravotní systém a plnění z cestovní pojistky.

29. 4. 2014

Akciové fondy Fondligy: +231 %, ale i -65 %

Jeden z nejrůznorodějších výsledkových roků zažily akciové fondy. Zatímco americké i západoevropské akciové trhy si rostly slušným tempem kolem 30 % na nová historická maxima, náš středoevropský dvoreček se koupal opět v minusu.
14letý sčot přinesl výsledky svým způsobem děsivé, ale snad i očekávané. Jediný fond (ze sedmi), který byl schopen udržet slušné tempo, byl ING akciový (+231 %). Na opačné straně skončily fondy ze stáje ČS a KB, které za tu dobu dokázaly odepsat polovinu i 2/3 vkladu svých nebohých podílníků. více>

21. 4. 2014

Sumaterské sopky

Sumatra Mezi indonéské bestovky patří sopky. Na Sumatře k nejdostupnějším patří Sibayak a Sinabung nedaleko městečka Berestagi. K tomu se stačil nasbírat i zatím nejdrsnější incident s největší pakáží všech cest - s taxikáři. A protože Sumatra byla tentokrát obzvláště vypečená, ještě drsnější zádrhel přijde následující díl.

12. 4. 2014

Jungle in Bukit Lawang

Sumatra Z poslední jihoamerické cesty jsem už prošel 100 fotek z celkových 5000, tak se budeme radši věnovat něčemu, co má šanci se letos dokončit, což je "velká" cesta loňská. Tam jsme se z Taiwanu přes Singapur posunuli konečně do ubývající džungle Sumatry za orangutany.

4. 4. 2014

Patagonie & Velikonoční ostrov

Letošní narychlo spíchnutá zimní (jestli se tomu tak dá letos říci) cesta konečně opustila Asii a další kroky o další roky by měly směřovat do Amerik. Tak se to vzalo pěkně od podlahy, z nejjižnějšího cípu. A když už se bylo na tom konci světa, juklo se i na pupek světa. Do landlistu přibyly tři nové zářezy na číslo 88, ale výškové rekordy se ani tady v Andách nekonaly.

22. 2. 2014

Vývoj dluhopisových fondů za 14 let

Rok 2013 přinesl dluhopisovým fondům... respektive podílníkům nepřinesl většinou nic a přes půlku jich skončilo i v mínusu. Aspoň v roce předchozím si užily hody. Ale ty byly na dlouho asi poslední. V aktuální situaci totiž dluhopisy mohou sotva vydělat na odměny svým správcům. Za 14letou dobu existence Fondligy dosáhly celkového zisku od 35 do 75 % (při inflaci 42 %), čili ani tento "výnosnější" segment není zárukou alespoň prostého zachování hodnoty úspor...

3. 2. 2014

WestEuroCitySocTrip

Eurotrip Aktualizovaný dvoutýdenní letní eurotrip s ultralowcostovými letenkami od Ryanairu vybílil jedny z nejkrásnějších západoevropských měst v Británii, Španělsku a Portugalsku.

26. 1. 2014

Singapurská zastávka

Singapur Dvě hlavní destinace Taiwan a Sumatra byly spojeny přestupem v Singapuru, který jsme natáhly na 2 příjemné dny v téměř domácím českém prostředí. První den byl sice čistě flákací a žrací, zato o druhý se stihlo vidět nejvíc baráků za všechny dosavadní singapurské zastávky.

20. 1. 2014

Fondy peněžního trhu ve Fondlize

Po delší době se vracím k Fondlize, kde se na jednotlivé druhy fondů koukneme trochu blížeji. Sleduji zde fondy již 14 let, tak uvidíme jak prominentní portfoliomanažeři z největších českých bank vydělávají svým klientům. Začneme u fondů pěněžního trhu, která jsou poslední roky prakticky v komatu. Navíc speciálně jim poslední infůzní hadičku v podobě osvobození od daní vytáhl od letošního ledna Kalousek (na druhou stranu, zde stejně nebylo, co danit - ale daňové přiznání se bude muset podávat častěji).

Jejich výnosy za rok 2013 se pohybovaly v rozmezí -0,7 % až +0,7 %. Lépe na tom byly jejich správci, kteří si přišli na +0,45 až +0,8 % (plus vstupní poplatky až 0,5 %). Za existenci Fondligy, tedy za 14 let, připsaly fondy peněžního trhu zisky +22 % až +31 %. Jenže celková inflace za tu dobu byla 42 %(!), tudíž tento druh fondů ani zdaleka nedokázal ochránit úspory svých klientů, kteří tak reálně přišli až o čtvrtinu svých peněz. ...více

15. 1. 2014

Taipeiské dlouhé finále

Taiwan I když se člověk snaží spíš velkým hlavním městům co nejvíce vyhýbat, tak u Taipeie lze udělat výjimku. Jednoduchý systém dopravy, spousta památek, příjemná atmosféra a hlavně hory, moře a příroda v nejbližším okolí dělá z tohoto velkoměsta docela příjemný plac na zewling. Po 17 dnech tak dáváme Taiwanu vale, který se stal (nejen) na této cestě jasnou jedničkou. Teď skok do Singapuru a civilizačně se propadneme o několik pater níž.

10. 1. 2014

Stopařská Skandinávie II

Norsko Druhá půlka skandinávského cestopisu zamířila do švédských hor a jezer. A po přejití vodopádové švédsko-norské hranice se přes Trondheim prostopovalo na dva vrzy až do Osla. A tímto se také posunul osobní severní rekord o 3 rovnoběžkové stupně, protože se to před mnohy lety evidentně spočítalo blbě.

2. 1. 2014

Cestovní statistika 2013

I když po dvou letech jsem se přehoupl přes 100 dní za hraničními kopečky, statisticky to byla bídná cestovní sezóna. Nová země přibyla jenom jedna, a to ji ještě drtivá většina zemí oficiálně neuznává (Taiwan). Velká zimní cesta sice stála za to, ale vedlejší cesty, kterých navíc bylo málo, už byly jen o vymetání končin kolem Alp. Na poslední chvíli to zachránil ještě odskok do Andalusie, kde se zdolala i nejvyšší hora roku 2013 (Pico Veleta 3396m), která se zařadila na pátou celkovou příčku. A na letošek to zatím nevypadá lépe. Stovka zemí nadále zůstává v nedohlednu, protože tempo nových zářezů se za poslední 3 roky drasticky zpomalilo. Ale našla se i jiná zábava a začalo se s lezením ferrat a kupodivu se také vyrazilo premiérově na klasickou českou vodu.