CESTOVÁNÍ

SEMINÁRKY

AKCIE

PERSONAL

count
Miras.cz - Personal - WebInfo - Archív

Archív aktualizací

28. 12. 2015

Indické Váránasí

Cesta kolem světa Svaté srdce hinduismu, buddhismu, smrti, kari, špíny a bručounů bije ve Váránasí nad Gangou, které je rovnou první zastávkou na premiérovém ojuku Indie a také jubilejním stým dnem na trase.

21. 12. 2015

Pokhara pod Annapurnami

Cesta kolem světa Posouvám se pod nejdostupnější osmitisícovku Annapurnu pokud jde o její okukování. To se nejlépe koná na třítýdenním treku kolem ní, nebo aspoň z vyhlídek kolem jezerní Pokhary.

14. 12. 2015

Langtang Trek

Cesta kolem světa Na klasický dotaz, co bylo na cestě nejlepší, by se asi dalo odpovědět tímto himálajským týdnem s lehkým trečíkem pod sedmitisícovkou Langtang Lirung. Bohužel zrovna zde krátce poté nejvíce řádilo a zabíjelo nepálské zemětřesení. Je to přesně rok, co jsem ho skončil, tak bych mohl nadhodit závazek, že tenhle spisek dopíšu k ročnímu výročí návratu.

7. 12. 2015

Káthmándské údolí

Cesta kolem světa Nejlepší (téměř) na konec. Přistávám pod zasneženými štíty Himalájů v kotli Káthmándského údolí zaplněném skvosty hinduistických a buddhistickým památek.

27. 11. 2015

Cameron Highlands

Cesta kolem světa Po deseti letech se vracím do čajových hor a jahodových údolích v Cameron Highlands, do kterého se za poslední roky nalilo spoustu betonu a turistů. Pak už jen Kuala Lumpur a dál pod Himaláj.

25. 11. 2015

Maloantilský hoponhopoffík

Místo Kuby, kam se zrovna aerolinky nepřetrhly v levných letenkách, se karibiská kulturní oblast jela nasát do francouzských a anglických (ex)držav. K původnímu Guadeloupu a Martiniku se připletla Dominica, která je mezi, z Martiniku je to jen přes úžinu na Svatou Lucii, a tam se nejlépe dostane člověk letadlem přes Antiguu.

2. 11. 2015

Malajský ostrovní relax

Cesta kolem světa Z Austrálie skáču na psolední kontinent na trase - do Asie. Tradičně nejpohodovější jihovýchodní Asii ale jen relaxově polechtám v Malajsii na 8denním přestupu, který začíná na ostrovním Langkawi s medúzovými plážemi.

26. 10. 2015

Great Ocean Road

Cesta kolem světa K dalšímu skoku do Malajsie stačí už jen nějakých čtrnáctset kilometrů obkroužit indicko-pacifické pobřeží do Sydney, cestou ojuknout pár koal, pelikánů a Melbourne a jen se kochat jedním útesy a plážemi.

19. 10. 2015

Grampians NP

Cesta kolem světa Grampiany jedním z nejlepších místních národních parků se slušnými (na australské poměry) útesy, horami a vodopády, s přítulnými klokany na selfíčka a mnoha papouchy. A teď už jen otočka k moři a podél něj pomalu o kontinent dále.

12. 10. 2015

Mount Kosciuszko

Cesta kolem světa Minule 40stupňová vedra ve vyprahlé pustině, o den později stavění sněhuláka pod nejvyšší horou kontinentu Mount Kosciuszko, jejichž 2228 m.n.m. se dobije docela snadno. Tak můžu rozjet Seven Summit, i když těch zbylých šest kousků bude už horší.

9. 10. 2015

Australské Modré hory

Cesta kolem světa Po africké pauze pokračuju po Austrálii, loučím se se Sydney i poslední spolucestující, nabírám motorovou prdlavku a vyrážím do vnitrozemí, kde jsou první na ráně Blue Mountains.

4. 10. 2015

Africký roadtrip

Velká zimní cesta se dala letos trošku s předstihem kvůli vidění dostatku safari zvířátek a konečně zamířila na dlouho odkládanou černou Afriku. I když to dnes stačí vzít jen do Bavorska, odstartovalo se v Johannesburgu na 10tisíci-kilometrový okruh přes Botswanu, Zimbabwe, Zambii, Lesotho a hlavně Namíbii (landlist nr. 101-106).

24. 8. 2015

Sydney

Cesta kolem světa Konečně jsem poprvé vlezl na australskou pevninu, kde se zároveň Cesta kolem světa přehoupla do své druhé a již osamělé poloviny. Ta se ale odstartovala velmi zvolna, protože v Sydney jsem se zasekl na čtyři noce.

17. 8. 2015

Westland a Arturův pass

Cesta kolem světa Kupodivu se stále drží zpravidelněné pondělní nové části cestopisu, i když to bude v září docela (neřešitelný) problém. No ale teď tu je finále Nového Zélandu, kdy se z propršeného Westlandu s tajícími ledovci přehouplo přes zasněžený Arturův pass do zničeného Christchurche.

10. 8. 2015

Catlins

Cesta kolem světa Přes pohoří Catlins s divokými plážemi, tučňnáky, lvouny a majáky přes srdce Fiordlandu u jezera Haurako na poslední (polo)noc se stanem do propršeného rozjetého Quennstownu.

6. 8. 2015

Nový Zéland

Cesta kolem světa Po přeletu Pacifiku se zastávkou na Cookových ostrovech se na Novém Zélandu vyměnil světadíl, auto i spolucestující stopařka. A na jeho Jižním ostrově se začalo tam, kde se před 6 lety skončilo, v Christchurchi.

27. 7. 2015

Kalifornie

Cesta kolem světa Přes hory a doly kalifornské Sierry Nevady skončil po měsíci americký roadtrip na březích Pacifiku v Los Angeles, odkud přelétáme do jeho útrob na Cookovy ostrovy, o kterých tu už zápisky kupodivu jsou, takže v příštím týdnu se začne Novým Zélandem.

20. 7. 2015

Las Vegas & Death Valley

Cesta kolem světa Z Města hříchu přes Pekelnou bránu do Údolí smrti, hodně casin, hotelová postel, solné pláně, města duchů, pavouci a hadi, hvězdičky a nejnižší bod v Severní Americe.

13. 7. 2015

Zion, Bryce & Capitol Reef NP

Cesta kolem světa Další várka utažských národních parků s červenými skálami a bílými žulovými dómy a planinami jsou sice malé ale stále prvotřídní Zion, Bryce a Capitol Reef.

6. 7. 2015

Grand Canyon & Monument Valley

Cesta kolem světa Furt dál kolem řeky Colorado s jejími kaňony, včetně toho největšího, do Arizony přes pouště se skalními věžemi a stoly v Monument Valley a Kings Valley.

29. 6. 2015

Colorado & Utah

Cesta kolem světa Unikátní postup o dvě stránky a čtyři dny skrz obdélníčkové státy Colorado od zasněžených Rocky Mountains po pouštní skály a Utah s jedním z top národních parků Arches plným červených pískovcových bran.

24. 6. 2015

Tip na Kavkaz

Kavkaz (bohužel) už dávno není něco vzdáleného a komplikovaného, tak se člověk může dostat do srdce Svanetie za jednu noc. Wizzair létá v noci z Budapešti či Katovic do druhého největšího gruzínského města Kutaisi. Tamní nové letiště má mírně předraženou společnost Geogian Bus, která rozváží přímo od letiště po celé Gruzii, včetně spoje do Mestie (400 Kč). I na tohle léto či třeba příští pátek se dají sehnat letenky k tisícovce. Pokud náhodou nebudou, tak díky podivné cenové politice Wizíru se za týden zase můžou objevit. A z Mestie do Tbilisi pak můžete přeletět vyhlídkovým letem s kunovickým Letem 410 za šestikilo. Více z květnové cesty někdy v cestopisu. Jen co dopíšu CKS a Patagonii. Takže snad do příštího května.

22. 6. 2015

První národní parky

Cesta kolem světa V půlce Států začínají první národní parky i slavné skalní monumenty, které občas sochařské kladívko či bedny dynamity trošku poupravily.

15. 6. 2015

Kanadou a kukuřicí

Cesta kolem světa Nejteplejší dny celé cesty si přichystala Kanada se svými Velkými jezery, která překonala i Austrálii či Malajsii. Pak už následuje den s jedním a čtvrt tisícem kilometrů v kukuřici až před brány prvního národního parku, s kterými začneme příště.

9. 6. 2015

Autem na Niagáry

Cesta kolem světa Ve Washingtonu si půjčujeme auto Chevrolet Malibu, o čemž se tu rozepisuju prakticky trochu více neý je zdrávo, a přes Gettysburg, Apalačské pohoří a Amish county dorážíme do Kanady k Niagarským vodopádům.

4. 6. 2015

New York & Washington

Cesta kolem světa Startujeme velkou americkou cestu u velkých amerických marakodrapů, odkud se ještě před klasickým roadtripem a nafasováním auta přesuneme autobusem na washingtonské pláně plné muzeí a dalších bílých baráků.

1. 6. 2015

Nr. 100: Náhorní Karabach

Další webová pauza znamenající odstartovanou letní cestovní sezónu, která začala ve starém dobrém duchu dávných balkánských výletů. Exotika ale už vyprchala i z opačných koutů Černého moře a i v odlehlých pustinách neuznaných státečku jezdí místo rozvrzaných maršjutek klimatizované mercedesy na minutu přesně a v nich bábušky rejdí po facebooku na tabletech od Applu. Kromě pohodových zemí Gruzie a Arménie se tu ale také zlomil dávno vytyčený dětinský cíl o projetí 100 zemí světa. Jubilejní stovkou se stal trochu kontroverzní Náhorní Karabach (Artsakh).

11. 5. 2015

Severozápadní fjordy Islandu

Cesta kolem světa Islandským oruhem se povedlo vymést i nejodlehlejší severozápadní fjordy, kde toho vlastně zas tak moc není. Avotode. Poslední den si přichystal ostrov také své ukázkové počasové představení, tak se už nemusely ani hledat bazény, sprchy, fény či aerodynamické tunely.

1. 5. 2015

Fondliga 2014

Taky jednou z jiného sekčního soudku: rok 2014 se do výsledků tradičních českých podílových fondů zapsal vcelku obstojným číslem. Odepsané fondy peněžního trhu, resp. krátkodobých dluhopisů, se cintaly sice kolem nuly, ale dluhopisové fondy nastřádaly většinou kolem osmi procent. U akcií se vedlo jen fondům s investicemi do tradičních trhů, kdežto BRICKS a středovýchodní Evropa vyhlídky zářných zítřků opět spolehlivě zašlapávaly. A fond Komerčky s jeho loňskými -10 % a celkovými -70 % zašláply rovnou do hrobu.

17. 4. 2015

Termály a vodopády kolem jezera Myvatn

Cesta kolem světa Buď se může kroužit tisíce kilometrů kolem Islandu, nebo stačí přijet k jezeru Myvatn, kde je skoro všechno, čím se Island prodral na stránky katalogů.

6. 4. 2015

Jihovýchodní pobřeží a ledovce

Cesta kolem světa Jihovýchod Islandu s ledovci a jezery v největším evropském národním parku Skaftafell může být buď nejfotogeničtější částí cesty nebo s pořádnou dávkou mlhy a deště téměř ničím. No a jakpak jsme asi dopadli my?

28. 3. 2015

Islandský zlatý trojúhelník

Cesta kolem světa První pořádnou zastávkou na cestě je Island, na jehož obkroužení autem jsme měli deseti dnů. Hned první dva dny jsme vymetli ty nejklasičtější a nejfotografovanější místa, skáldající se z gejzírů, sopek a desítek pořádných vodopádů.

20. 3. 2015

CKS - 1. den: Berlín

Cesta kolem světa Konečně se dopsal čmaropis z Cesty kolem světa, tak teď bude aspoň čas i na radosti jako daňová přiznání. Začínáme cestu prvním dnem, ale dneska to bude krátké. Na evropském kontinentu se z Cesty strávilo jen 15 hodin.

13. 3. 2015

Rarotonga

Cesta kolem světa Druhá a závěrečná část z Cookových ostrovů pokračuje v nepříliš dramatickém kvaltu kolem třiceti kilometrů pláží hlavního ostrova Rarotonga. Po 45 dnech se rozloučím ale nejen se západní polokoulí ale i se spolucestující.

11. 3. 2015

Festival Kolem světa

Pro načerpání inspirací na další cesty se dá příjemně strávit tenhle víkend v Praze - www.kolemsveta.cz

6. 3. 2015

Cookovy ostrovy

Cesta kolem světa Tropický ráj Oceánie na cestě zastoupily Cookovy ostrovy a jejich hlavní ostrov Rarotonga na pět dní (v řeči cestovních kanceláří dokonce na dní osm). Přezdívka ostrovů jako "Tahiti před 30 lety" docela sedne. Tak se vrátíme o pár měsíců dříve do čtyřicátého dne cesty.

28. 2. 2015

Jeruzalém

Cesta kolem světa Poslední štací byl po tři dny Jeruzalém, kde normální i divné věci spíše začínají. Tady se už žádné výpravy nekonají, ale spíše je tu schovávání za usrkávání horkého čaje v útrobách tisíciletého hotelu před zimou a sněhem. Tím jsem se sice dostal na konec cestopisu, ale ještě to chce prvních 108 dní.

23. 2. 2015

Mrtvé moře

Cesta kolem světa Nový pondělní díl tentokrát pravidelné čtenáře (ano, opravdu takoví jsou!) bude šetřit. Posuneme se jen o jeden den, který mě ale nakonec zdemoloval nejvíc.

16. 2. 2015

Poušť Wádí Rum

Cesta kolem světa Další jordánská zastávka padla na pouštní oblast žlutého a oranžového světa s nesympatickým názvem Vadí Rum. Poté už následuje přesun na poslední a nejhorší hranici na cestě.

9. 2. 2015

Jordánská Petra

Cesta kolem světa Rovnou tři dny přes Silvestr a Nový rok se strávily ve ztraceném nabatejském městě Petra, ze kterého zůstaly většinou již jen ve skalách vytesané hrobky s impozantními fasádami.

8. 2. 2015

Návštěvy

Po 14 letech přišla rekordní pomlka v uveřejňování novinek. A bez pravidelných keců po dobu 4 měsíců se web dočkal rekordních 2555 přístupů za den, které tak pokořily 7 let starý rekord. Za celý loňský rok sem zavítalo na 367 tisíc návštěv. Taky bych to tu měl zavalit tradičními sliby, co se tu chystá za větší a lepší věci. Nápady by byly, ale budu rád, když tu každé pondělí bude jedna stránka nových cestovních deníků a fotek.

3. 2. 2015

Cesta kolem světa za 120 dní

Cesta kolem světa Zrodil se nejúvodnější úvod se základními údaji, co se vlastně minulý půlrok cestovalo a co se nadcházející půlrok bude psát. Bez jarního jihoamerického prologu se ujelo 65 tisíc kilometrů, z toho letadlem 37 tisíc a autem 22 tisíc.

26. 1. 2015

Jordánsko

Cesta kolem světa Zrodily se první řádky cestopisu z cesty kolem světa. Začínám sice od konce, kdy je ale ještě šance ulovit z paměti pár postřehů i mimo sotva čitelné zápisky z deníku (pokud se vůbec někdy nějaké stihly). Takže teď tu jordánským Ammánem startuje vůbec poslední etapa, která okoukla Blízký Východ.

21. 1. 2015

Vlaječky a rekordy

Před škrábáním spisku se doplnil landlist, který konečně díky projetým velkým zemím se pořádně vybarvil a zastavil na čísle 97. A taky dává dost jasný návod, kam by bylo záhodno vyrazit příště. Kromě toho cesta kolem světa logicky výrazně posune nejzápadnější dojeté místo, které skončilo před prahem domu, což už v tabulce tak zajímavě vypadat nebude. Na Islandu se posunul i nejsevernější bod, ale ten je i tak už jediným schůdným místem na další překonání (campervanem na Nordknapp - tam chybí už jen si pořídit ten campervan). Rekord se taky neposune u nejnižšího bodu země (Mrtvé moře). I když každé tři roky se úroveň nejnižšího místa země o metr snižuje. A v Himalájích se po 12 letech konečně překonal i výškový rekord na 4700, i když u tohodle jsou ještě veliké rezervy.

12. 1. 2015

Cesta kolem světa 2014-2015

Rekordní pauza byla vyplněna rekordní cestou co se výšek, hloubek, délek i peněz týče. Jednou za život by se měla uklohnit i cesta po stopách Philease Fogga, s tím že se ještě o něco víc natáhla skrz čtrnáctku více či méně nezávislých zemí (Německo, Island, USA, Kanada, Cookovy ostrovy, Nový Zéland, Austrálie, Malajsie, Nepál, Indie, Spojené Arabské Emiráty, Jordánsko, Izrael a Palestina). A protože ještě jsem se nedostal ani k sepsání jihoamerického prologu, tak bude o novinky na letošní rok asi postaráno.