CESTOVÁNÍ

SEMINÁRKY

AKCIE

PERSONAL

count
Miras.cz - Personal - WebInfo - Archív

Archív aktualizací

28. 12. 2016

Íránský Kashan

Írán První íránskou zastávkou bylo 9000 let staré pouštní město Kashan s hliněnými paláci a baráky. Tím také iránské spisky ze zásoby zatím končí, tak se dál budou muset řádně provětrat paměťové buňky.

26. 12. 2016

Írán 2016

Začínám další cestopis, kupodivu ani ne rok starý a rovnou od začátku, takže pár obecných a praktických výkecků končící prozatím mirným škubáním v Teheránu.

12. 12. 2016

Cesta do Skotska

Skotsko Zas pár nových čárek z letošních chabých cest. Bezmála po 5 letech tu přibude i něco z Evropy, která se sem pro exotičtější kousky dlouho nedostala. Po 17 letech se zopakoval roadtrip s Ayssanem na nějaký ostrov od S. A i tahle cesta vydala na víc než 7000 kilometrů. To je veškerý úvod, protože na ten logicky dojde až na konci. Na začátek tu mám jen kecy cestou na skotské hranice.

5. 12. 2016

Prosincová Madeira

Madeira Dodělána druhá půlka cestospisku z Madeiry, která se před lety projela a prošla právě v prosinci. Jako útěk před ježuchem a hovadinami jemu předcházejícími je to jedna z ideálních doporučeníhodných přeživších variant.

28. 11. 2016

Madeira again

Madeira Nějak to vázne s novými spisky, ale ani opravný návrat po 5 letech k Madeiře není tak neaktuální, vzhledem k letenkovému nákupu tohoto týdne. I když je to o ostrov vedle. Díky čerstvému spojení Easyjetu rovnou na "zapomenutou" kanárskou La Palmu (5,5hodinový let od 4 stovek) lze další chodící turistickou pecku s přezdívkou Havaj v Atlantiku odškrtnout z bucketlistu.

18. 11. 2016

Pacifický cestopisek

Protože na zdejším webu přesně dodržujeme moderní webové trendy s přibližně desetiletým odstupem, předělával se web na nějaké správné kódování a při té příležitosti se i zkorigovaly texty. To proběhlo asi před 3 lety, ale teď jsem si vzpomněl, že jsem nedodělal většinu cestospisků, kde je toho na korekturu dost. Prvním rekonstruovaným s lepšími fotogaleriemi jsou tak staré dobré časy roku 2008 v jižním Pacifiku. A když to dobře půjde (jakože mně asi ne), tak za pět let bude web k přečtení i na mobilu, či dokonce s facebook-čudlama.

8. 11. 2016

Japonsko ve videu

V mém cestopisu se k nějakým zajímavostem musíte prokousat tunami nudného textu, tak sem hodím odkaz na stream, který o většině popisovaných typických bizarnostech má krátké videa, věnující se i japonským záchodkům (11), kapslovým hotelům (16), automatům (7), eskalátorům (5), lesu sebevrahů (1), šinkanzenům (9), nahým festivalům (15) či masturbačnímu karaoke (4).

24. 10. 2016

Cestopis z Japonska

Japonsko Deník tu už minulé týdny stránky dostal, tak se to zfinišovalo do kompletního cestopisu přidáním hlavní a úvodní informační stránky, které jsou ještě nudnější než ty ostatní.

19. 10. 2016

Polské baráky

Japonsko Ač to z názvu nevypadá, stále se jedná o pokračování japonského cestopisu, ke kterému se v rámci zlevnění letenky o polovinu připletla do cesty stále ještě nenavštívená Varšava, Gdaňsk i Wroclaw. Baráků holt není nikdy dost, a ty polské vypadají kýčovitě hezky.

10. 10. 2016

Fuji Lakes a Tokio

Japonsko Vlaky se definitivně mění za kolo, autobus, horské dráhy, metra, výtahy, letadlo a dokonce i pěšky se něco popošlo. Vodu na zemi i ve vzduchu nabídly Fuji Five Lakes a beton s asfaltem zase Tokio. Japonsko končí, cesta ještě ne.

05. 10. 2016

Šotoušem v Japonsku

Japonsko Už ani jedna svatyně a člověk se může oddat šotoušství a řádně provětrat ten Railpass. Obstarožními herkami i nejnovějšími šinkanzeny se prolítne ještě jednou Japonsko od Hokkaida až po Kjúšů. Za 3 dny se v nich proválelo a prosedělo 4300 kilometrů s mezerami v záplavě kvetoucích sakur.

26. 9. 2016

Japonské Alpy

Japonsko Konečně příroda, i když první den než hory z toho bylo spíše válení v onsenech. Ale i z nich byly pěkné výhledy na hory kolem. Na staré poštovní stezce v Kiso Valley se člověk trochu ponořil do vesnické historie, která se hned spláchla v Matsumotu a Naganu.

24. 9. 2016

Cesta kolem Čech

Nejen světem živ je člověk. Roční velkou cestu kolem světa čeká už jen poslední dodatek, tak je třeba vymyslet jinou ptákovinu. Někdo by poukázal na ten barák v ruinách k udělání, ale vypadá to spíš na akci po hřebenech kolem Čech. Sice čundry jsem prakticky nikdy nedělal, ale pomalu ve třídenních etapách chci tu naši kotlinu obejít, oběžkovat, či v nejnudnějších místech okolovat. První etapa z Jakuszyc do Žacléře po hřebeni Krkonoš přes Sněžku v podzimních barvách byla perfektní. Mimo víkend i tady člověk potkal méně turistů než na trecích v Patagonii.

19. 9. 2016

Další baráky

Japonsko Poslední barákový mustsee je nejklasičtější a výjimečně autentický hrad Himeji. Ale barákomilcům stačí i kýčovité atrapy, jejichž ideální líheň nabízí osacké Universal Studios. A příště konečně mimo hlavní trasy do přírody mezi hady a medvědy.

12. 9. 2016

Nejslavnější japonské baráky

Japonsko Obě nejznámější stavby japonska z titulek průvodců jsou u Hirošimy. I když... ta jedna (Torii od Isukushimy) je ze šesti klád a dvou fošen a druhá jsou ohořelé ruiny A-dómu. Mnohem japonštější ale byl klid a noční ticho ostrova Miyajima protkaného tisíci svatyň a bůžků.

12. 9. 2016

Japonská Nara a Kyoto

Japonsko Další cestopis s trochu přehnanými užitečnými rady spotřebitelům je z letošního jarního výletu do Japonska (a Polska). Dlouhý okecávací úvod zatím vynechám a začínám v hlavním historickém městě - v Kyotu.

30. 8. 2016

Cestopis z Patagonie

Patagonie Minulý týden se dopsala poslední čárka cestopisu z Patagonie, trvalo to dva a půl roku roku, než se to sem komplet dostalo, má to nějak málo stránek, tak ještě je třeba zaplácnout jeden týden aktualitou a odkazem na samý začátek, než se rozjede nový spisek (pravděpodobně z Japonska).

23. 8. 2016

Sopka Villarica

Patagonie Opouštím Patagonii, vracím se do Chile, kde ještě vykřešu jeden chodící den na kouřící ledovcovou sopku Villaricu. Trochu venkova kolem a pak už jen finální velkoměsta Santiago a Valparaiso. Jo a ještě tam byl drobný, a zde dávno zveřejněný, velikonoční bonusík.

15. 8. 2016

Ruta 40 do Bariloche

Patagonie Čtyřiadvacet hodin po šotolinové rutě 40 na poslední argentinskou štaci do špindlovského San Carlos de Bariloche nad laguny a pod štíty Cerro Catedral.

8. 8. 2016

Los Glaciares National Park

Patagonie Další prvotřídní vokenicové světové kýče jsou v národním parku Los Glaciares - začíná se u ledovce Perito Moreno na Lagu Argentino a pokračuje třídenním slunečným trečíkem mezi ledovci pod žulovými věžemi Fitz Roy a Cerro Torre.

1. 8. 2016

Treky v Torres del Paine

Patagonie Možná nejkrásnější národní park s úžasnými scenériemi v Jižní Americe je chilský Torres del Paine. A že by byly i hezčí, kdyby byly přes déšť a mlhu vidět. Vede tudy několik treků, včetně pohodového Wéčka, ale i ten stačil na moje, do té doby rekordní, trmácení. A i když to z autentických umírajících zápisků nevypadá, určitě to byla (druhá) hlavní pecka cesty.

21. 6. 2016

Tučňáci u Punta Arenas

Patagonie Na ostrov Magdalena v Magalhaesově průlivu za desetitisícemi nejňuňu zvířaty na světě, za tučňáky a do dalšího z nejjižnějších měst světa, které si tentokrát uzurpuje Punta Arenas.

14. 6. 2016

Cestospisek z Patagonie

Patagonie S dvouletým zpožděním se dostává na cestospisek z jedné z nejlepších cest - z jihoamerické Patagonie s treky mezi nejkrásnějšími štíty světa. Začíná tu tak už čtyřicátý cestospisek. Výjimečně se začne úvodem, nudnějšími baráky na La Platě a přeletem rovnou na konec světa - do Ushuaia.

6. 6. 2016

Cestopis ze Zakavkazska

Kavkaz Cestospisek ze zakavkazského rychloprůletu Gruzií, Arménií a Náhorním Karabachem je kompletní (i s nezbytnou mapičkou a sčotem;-) A příští týden hrábneme do zásob z úplně jiné končiny.

30. 5. 2016

Kavkaz VI: Města gruzínských nížin

Kavkaz Z kavkazských hor zase zpátky do nížín k tradičním barákům, kostelíkům a klášterům. K tomu přidat skalní město (Uplitsikhe), muzeum masového vraha (Gori) a prehistorické lanovky (Čiatura). Ještě dodělat, to co by mělo být na začátku (tj. úvod) a další spisek bude komplet.

24. 5. 2016

Kavkaz V: Třetinovýstup na Kazbegi

Kavkaz K barákům je třeba dodat i nějakou tu přírodu s horami. A toho Gruzie nabízí vrchovatě. Koneckonců se podle toho jmenuje celá oblast a tnehle spisek. Z centra Tbilisi je člověk v lůně pětitisícovek ani ne za tři hodiny, a pak už jde jen o to najít správné cesty, a aby nebyly příliš brzy zasypány sněhem.

13. 5. 2016

Japonsko

Další štace - Japonsko, dva a půl týdne na vlakotrase o sedmi a půl tisících kilometrech skrz Tokyo, Kyoto, Nara, Arashiama, Miyajima, Hiroshima, Himeji, Akaši-Kaikjó, Kiso-Fukushima, Tsumago, Nagiso, Matsumoto, Nagano, Joetsu, Iwadene, Ajigasawa, Hirosaki, Hakodate, Kumamoto, Fukuoka, Fuji Five Lakes - Fujikawaguchiko po harantovský Universal Studios a horskodráhový Q Highland. Plány byly sice úplně jiné, ale nejsilnější zemětřesení od Fukušimy s epicentrem v Kumamoto je dokonale spláchlo. A cílová sopka si zrovna v den mého příjezdu musela usmyslet, že buchne. Jinak je prej Japonsko drahý, ale i se zpáteční letenkou z Prahy a lítačkou na vlak sakumrdum vyšlo na 28 tisíc kaček.

12. 5. 2016

Kavkaz IV: Arménie

Kavkaz Na pohodovou Arménii moc času nezbylo, ale tím špíše je to místo, kam se má člověk pořádně a co nejdříve vrátit, protože to je přesně to nepříliš políbené místo, které se turistickému oku mění před očima. A tyhle změny většinou nejsou k lepšímu.

11. 4. 2016

Cesta do Náhorního Karabachu

Kavkaz Když už se Náhorní Karabach dostal zas jednou do novin se svým jediným tématem, jukneme do něj i mým loňským turistickým rychlopohledem na tři dny, čemuž předcházely další tři dny na cestě přes Budapešt, Tbilisi a Jerevan (1. díl, 2. díl a 3. díl). Další dny za Kavkazem v Arménii a Gruzii budou následovat po další drobné asijské odmlce.

4. 4. 2016

Afrika IX: Garden Route & Lesotho

Afrika Poslední část afrického cestopisu, kdy se skončilo na nejposlednějším šutru Afriky Střelkového mysu. Po Garden route směr letiště v Joburgu se připletl do cesty poslední, malý a sympatický státeček Lesotho, který předznamenal, že tohle proti očekáváním nebude poslední cesta do černé Afriky.

28. 3. 2016

Afrika VIII: Capetown

Afrika Z písku a pustin do úrodných zelených končin Kapska a betonové džungle Kapského města pod Stolovou horou. A navíc pár tuleňů a spousta tučňáků. A o spolucestujícího méně.

21. 3. 2016

Afrika VII: Města a kaňony duchů

Afrika Dál v písku a po písku, který zasypává i celá města přes Luderitz s novým antirasistickým jménem !Nami≠Nüs do mého již šestého "druhého" největšího kaňonu na světě s horkými prameny.

20. 3. 2016

Dividendy v roce 2015

Aktualizovány dividendy posledních zbytků obchodovaných na pražské burze za loňský rok. Sice taky žádná sláva, ale dávají určitě lepší výnosy než spořící účty. Jenže pak přijde třeba Fortuna s nastavenou dividendovou politkou s tím, že dividendu nevyplatí a z Vaši investice je polovička.
Pro rok 2016 se předpokládá návrat dividend u Erste banky a naopak výrazný propad u VIGu. Aktuální výnos na dividendách je velmi vysoký a dosahuje až 10 % ročně (ČEZ 10 %, Philip Morris ČR 8 %, O2 6.5 %, KB 6 %, Pegas 4.5 %, VIG 3 %). I když zejména u ČEZu se nejedná o dlouhodobě udržitelnou dividendu.

17. 3. 2016

Úroky na spořících účtech

Když už mám kotník zase v sádře, dostane se po delší době i na aktualizace několika tabulek v akciové sekci. Pro dnešek to je přehled brutálně padajících účtech na zbytcích sektoru spořících účtů.

16. 3. 2016

Písečné duny

Cesta kolem světa Po výjimečné celodenní túrce v Naukluftu se přes oázu Solitaire s autovraky dostáváme na druhý namibijský hotspot - obrovské písečné duny skrývající údolí Smrti s vyschlými stromovými pahejly.

8. 3. 2016

Severní Namibií

Cesta kolem světa Severní část Namibie vymetáme rovnou od angolských hranic s vodopády Epupa a hlinkovým kmenem Himbů. Pak tam máme africký Matterhorn s africkým jménem Spitzkoppe a na skok k nehostinnému Pobřeží Koster s mrtvolami tuleňů, velryb a lodí.

2. 3. 2016

Zvěřinec NP Etosha

Cesta kolem světa Zlatý cíl i hřeb cesty se očekával a byl v národním parku Etosha v severní Namibii, kde jsme mezi veškerou myslitelnou africkou zvěří strávili 4 dny.

23. 2. 2016

Viktoriiny vodopády

Cesta kolem světa Viktoriiny vodopády jsou jedny z největších na světě se šířkou 1800 metrů a výškou 120 metrů. Dilema, jaký stát si pro rozdělené Viktoriiny vodopády si vybrat, se vyřešilo kolečkem spojující Zambii i Zimbabwe pěkně po svých a ve spárech místní dopravy, zatímco auto se nechalo v bezpečí Botswany.

15. 2. 2016

Jižní Afrikou

Cesta kolem světa Začíná nový cestopis ze zářijové cesty autem jižní Afrikou se startem v Johannesburgu přes Botswanu, zimbabwsko-zambijské Viktoriiny vodopády do úžasné Namibie.

12. 2. 2016

Írán

Zimní cesty za teplem se nám nějak zvrhávají, předloni skončila před branou Antarktidy, vloni sněhulákem v Izraeli a ani letos kontinentální klima útrob historického Íránu příliš nezahřeje. Jinak země je to v pohodě, zvenku sice opovrhovaná, ale návštěvníky opěvovaná až přeceňovaná. V landlistu má číslo sice 112, ale po odečtení zemí mrtvých, závislých a nezletilých je konečně už ta stovka navštívených zemí plnohodnotná. Cestopis možná bude, ale momentálně jde na řadu jižní Afrika.

5. 2. 2016

Cesta kolem světa naposled

Z jistých paraniodních íránskovízových důvodů se dočasně stáhla izraelská část cestospisku, ale teď už je to tu zase kompletní i s přidaním finálním minizhodnocením.

18. 1. 2016

Cestopisy

Nacvakal jsem toho sem z cesty kolem světa hrozně moc a určitě to ještě nikdo nepřečetl, tak můžete klikat na starší novinky;-) Já si beru od novinek pauzu a jdu nabrat další čárku do landlistu.

15. 1. 2016

Návštěvní rekordy

Stále sem chodí dost lidí, dokonce vloni to bylo nejvíc za několik let. Nový rekord se nabral v denní i měsíční návštěvnosti. Na to, že už neumím a nedělám žádné CEO, odkazy a modernizaci, to je slušné. Takže díky za návštěvu a snad vám to k něčemu bylo.

9. 1. 2016

Cesta kolem světa za 120 dní

Přesně před rokem jsem se z ní vrátil a teď je to komplet i s finálním zhodnocením - 63 tisíc kilometrů a 131 tisíc korun. K nejdelší cestě je tak i nejdelší cestopis s 400 tisíci znaky a 550 fotkami, který ale stejně přečtu asi maximálně já po 10 letech. Ale aktuálně se už cestuje na povinných dodatcích Cesty, protože ta ještě stále nekončí. Cesta kolem světa

8. 1. 2016

Přípravy na Cestu kolem světa

Trochu úvodní omáčky a věci, co se před odletem mírně musely pozařizovat, doplnily spisek zepředu. A ještě pár řádek na konec a bude to komplet.

5. 1. 2016

Zimní výlet do Spojeného království a Irska

Pro ty cestovatelské šťastlivce, kteří v průběhu zimních měsíců plánují výlet do Velké Británie či Irska, máme připraven seznam nejzajimavějších událostí odehrávajících se v těchto zemích až do konce února roku 2016.

1. 1. 2016

Agra, Fatehpur Sikri a Dillí

Cesta kolem světa poslední řádky si zuzurpovaly architektonické poklady střední Indie ve Fatehpuru Sikri a Agře v čele s bělobou oslňujícím Taj Mahalem. Teď ještě to nejhorší, pvod, závěr, navigace, sčot a přečíst ty blbosti a chyby po sobě, pro toho, kterej to náhodou někdy skutečně bude číst (tipuju tak za 10 let sebe).