CESTOVÁNÍ

Info o zemích

TravelInfo

Miras.cz - Cestování - Albánie & Černá Hora

Albánie & Černá Hora 2001

Rakousko - Slovinsko - Chorvatsko - Bosna a Hercegovina - Černá Hora - Albánie - Řecko - Bulharsko - Srbsko - Maďarsko - Slovensko

- 1 -   Mělník - Plitvice - Dubrovník
- 2 -   Dubrovník - Budva
- 3 -   Bečiči - Svati Stefan - Podgorica
- 4 -   tradá do Albánie
- 5 -   Škodra - Rozafat
- 6 -   Durrës - Titana - Vlora - Himarë
- 7 -   Albánská riviéra
- 8 -   totáč reláč v zálivu
- 9 -   Sarandë - Ionína - Thessaloniki/Soluň
-10-   Sofie - Bělěhrad - Budapest - Bratislava - Mělník
- > -   Itinerář
- > -   Rady na cestu


Cíl této cesty byl jasný už dlouho, chtělo se do Albánie. Proč? Protože jsem tam ještě nebyl. Tak krapet exotika a země turisty a civilizací příliš nedotčená. V minulosti cestu přerušil rozvrat státu v roce 1997, kdy byly vyrabovány muniční sklady armády a sehnat kalašnikov bylo jednodušší než krabičku cigaret. Teď nastal čas tam zajet. Očekával jsem jeden z posledních nezničených rájů v Evropě a podobnost s krásami rozvojových zemí. A koneckonců taky trochu dobrodružství.

A když už Albánie, tak projet co největší flák Balkánu. Toto rozhodně nesdílely osoby kolem mě a v reakci na moji cestu si ťukaly na hlavu. Takže jsem jel sám a i přes řadu nabídek nikdo "překvapivě" nevyužil možnosti se ke mně přidat.

Cestu jsem chtěl zkusit na blind. Původně jsem měl odjet 8. června po trase Maďarsko - Srbsko - Černá Hora - Albánie - Makedonie - Řecko - Turecko - Bulharsko - Rumunsko - Moldávie - Rumunsko. Nicméně hlavní byla Albánie (týden a něco) a Černá Hora (tak 5 dní). To se muselo redukovat kvůli válkám (Makedonie) a vízům (Srbsko). Další průser byl krach mého amerického makléře a musel jsem ještě obíhat soudy kvůli konkurzu. Z původního měsíce zbyly nakonec necelé 3 týdny. Ale díky tomu, že cestu stopem na Balkán jsem nahradil přímými autobusovými linkami (Praha - Dubrovník a Soluň - Brno). Odjel jsem tak až 22. června.

Trasa

22. června 2001 - 6. července 2001
(ČR) Mělník - Praha - Brno - (Rakousko) Wien/Vídeň - Graz - (Slovinsko) Maribor - (Chorvatsko) Zagreb/Záhřeb - Plitvice - Zadar - Šibenik - Split - Makarska - (Bosna a Hercegovina) Neum - (Chorvatsko) Dubrovník - (Černá Hora) Budva - Svati Stefan - Podgorica - (Albánie) Shkodër- Tirana - Durrës - Vlora - Himarë - Sarandë - (Řecko) Ioánina - Larissa - Thessaloniki - (Bulharsko) Sofija - (Srbsko) Beograd/Bělehrad - Novi Sad - (Maďarsko) Budapest - (Slovensko) Komárno - Bratislava - (ČR) Brno - Praha - Mělník